Основни принципи при отглеждането на растения-почви, торене

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от calico »

Абе Боги, защо ще ториш розите като и без тор ще цъфнат, особено щом имаш съмнения за преторяване.

каква е тая мания нонстоп торове и препарати... :svekurva:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от boggy »

Ми защото ме е страх да не вземат да не цъфтят изобщо или лошо да се развиват:( мин година нз дали съм ги преторила .Пожълтяваха листата, не мога да кажа,че много цъфтяха и нарастваха :( затова си мисля, че ако торя ще имам по-хубави рози...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от calico »

boggy написа:Ми защото ме е страх да не вземат да не цъфтят изобщо или лошо да се развиват:( мин година нз дали съм ги преторила .Пожълтяваха листата, не мога да кажа,че много цъфтяха и нарастваха :( затова си мисля, че ако торя ще имам по-хубави рози...
колко годишни са ти розите? втора, трета?
общо взето грешно мислиш- по-скоро ще цъфтят без тор, отколкото с преторяване.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от boggy »

Тази година ще им е 4та, на други 3та, на др 2ра / катерачите/. Страх ме е,че ако има общи правила и задължително внасяне на определени елементи и аз не го направя те ще се развиват по-бавно или зле.Затова се опитвам да направя оптимална схема , хем да не преторявам, хем пък да внасям все нещо. Нямам анализи на почва, няма и да правя :( Но все пак каквото зависи от мен да направя...ако е необходимо...
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от sendi1966 »

Боги,ти яко си се запасила с торове :D
Мен направо ме е срам :oops: аз на мойте рози ще станат две години грам торчица не съм сложила.Цъфтят си като луди.
Преди две години им сложих по една шепа конска тор и това е.От миналото лято ММ ми обещава да ми донесе пак конска тор,ама още не се е наканил :D Трябва да взема да го ръчкам да мога да им сложа пак по малко.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Мария Николова »

Сенди, трябва да преобразуваш молбата си за тор в предложение за бартер. ;) Но такова предложение, на което не може да откаже. :daaa: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от calico »

boggy написа:Тази година ще им е 4та, на други 3та, на др 2ра / катерачите/. Страх ме е,че ако има общи правила и задължително внасяне на определени елементи и аз не го направя те ще се развиват по-бавно или зле.Затова се опитвам да направя оптимална схема , хем да не преторявам, хем пък да внасям все нещо. Нямам анализи на почва, няма и да правя :( Но все пак каквото зависи от мен да направя...ако е необходимо...

ето ти, от руската енциклопедия, една схема на торене на розите
има поне още 5-6 там
http://www.rosebook.ru/articles/podkorm ... rinoj-a-i/
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от tili »

Миша написа:
calico написа:Мише, имам 2-3 питания за торене, дано видиш това

1. Как е по-добре: първото торене на розите, сега март-април, да го направя с амониева селитра, и след месец с Ярамила, или направо да торя с Ярамила?
първо торене с яра мила при почвена температура над 10 градуса и при видим растеж на розите,амониева селитра като позатопли повече

2. Когато засаждам доматения и друг зеленчуков разсад на земята в лехи, мога ли в ямката дето слагам разстението, на дъното да сложа 1 с.л. Ярамила, или е по-добре около него отгоре на почвата?
разхвърляш ярата на лехата и фрезоваш /заораваш не много дълбоко точно преди разсаждането

3. За цветята в големи саксии- рози, хортензии, мушката, нарчета и пр., мога ли сега напролет да поръся по 1 шепа Ярамила на саксия, или да поливам с Хортигроу?

за цветята -по-добре ползвай хортигроу

4. Да наръся ли на цялата почва в цветната градина Ярамила, по около една шепа на квадратен метър, или да наръся амониева селитра и да полея после? И около корените на дръвчетата- джанки, орехи, сливи, мога ли да закопая малко Ярамила и на колко дълбоко да ровя?

слагай само от ярата ,а дръвчетата -разхвърляй около корена и прекопай на дъбочина един бел,ако позволява,дори и да не я заореш пак ще има ефект ,макар и не толкова голям

:tzvetentze: :liubov: :tzeluvka:
и още нещо,не бързай с амониевата селитра,ако дадеш ранен старт при едни евентуални студове растението ще се повреди
Слагам този диалог тук, защото от всичко, което изчетох за торове и торене, разбрах принципа, техниката и времето за торене. Плюс листното подхранване по-късно :)
caliko, Мише, благодаря :gush:
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 521
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 71 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от qn4eto »

Първо ще се извиня, защото сигурно има някъде във форума информация, по която да се ориентирам, но нямам възможност да отделя толкова време, а за половин час не намерих нищо в нета за Муртоник ред 16-8-28-2 MgO. От "висотата" на скромните ми познания ми се струва, че калият е необходим в началото на вегетацията и сега му е времето. Но не съм сигурна и ме е страх от грешки. Искам да наторя цветята, зеленчуците ще имат само оборска и биологична /ако на Лейли са такива, както си мисля/.На пакета има оскъдна информация - дози за листно и с поливка, и съдържание. Много ще съм благодарна ако някой бързо ми помогне, може и с линк. Ползотворен ден в очакваната днес жега! :dovolen:
А, да добавя опита си с пепел - много е ефикасна срещу голи охлюви и колорадски бръмбър - като попадне по кожата или лигавицата . Аз ръся върху растенията - картофи и патладжан, и съм спасявала положението без или с много малко инсектициди.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от calico »

Калия не е ли предимно за цъфтеж и плод?
а за вегетация е азота :hmmm:
фосфора пък е за корените, аз поне това съм разбрала, греша ли?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”