Основни принципи при отглеждането на растения-почви, торене

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от bibi »

Да попитам тор хортигроу хубав ли е?
незабравка

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от незабравка »

И аз имам главоблъсканица-както си ровех в нета за информация за начина на приложение и дозировка на амониевия сулфат за вкисляване на почвата при отглеждане на ацидифили и попаднах на този файл.Малко го съкратих,че не иска да се качва иначе.
19_2011-02-23 (1).doc
Въпроса ми е каква е разликата между- това

С П И С Ъ К

на активните вещества, забранени за предлагане на пазара и употреба в Европейския съюз и които са забранени за производство на продукти за растителна защита с цел предлагане на пазара и употреба на територията на Република България.

(На основание чл. 15, ал. 1, т.3 от Закона за защита на растенията

И това-
С П И С Ъ К


на активните вещества, за които Европейската комисия е взела решение да не бъдат включени списъка на активните вещества, разрешени в Европейския съюз, и които не могат да се използват за производство на продукти за растителна защита с цел предлагане на пазара и употреба на територията на Република България.

(На основание чл. 15, ал. 1, т.2 от Закона за защита на растенията).


Щото амониевия сулфат в във втория списък и излиза ,че не е забранен ,ама и не е допуснат при разрешените, :hmmm: :hmmm:

Някаква грешка ли е допусната в наименованието на втория списък ?! :hmmm: Понеже тука намирам и някои популярни в-ва ,дето ги мислех за горе-долу невинни.Например-
Аминокиселини: смес
Амониев карбонат
Биохумус-??????????? :hmmm:
Дафиново масло
Екстракт от мента (Mentha piperita)
Екстракт от мимоза (Mimosa tenuiflora)
Екстракт от невен (Marigold)
Екстракт от хвощ (Equisetum)
Екстракт от червен дъб, берберска смокиня, ароматен сумак, червена ризифора
Желатин
Казеин
Калиев перманганат
Калциев хидроксид (гасена вар)
Костно масло
Крезилова киселина
Луков извлек-това вече е прекалено!! :twisted:
Ланолин
Папаин
Млечен албумин
Млечна киселина
Прополис-Веднага да се санкционират всички пчели за използване на невключени в-ва в списъка на Европейската Комисия. :mrgreen:
Пшеничен глутен
Растителни масла/Евкалиптово масло
Растителни масла/Етерично масло (еугенол)
Растителни масла/Кокосово масло
Растителни масла/Маслинено масло
Растителни масла/Масло от бор
Растителни масла/Масло от дaфинов лист
Растителни масла/Масло от дървото гайка
Растителни масла/Масло от иланг-иланг
Растителни масла/Масло от лимонова трева
Растителни масла/Масло от семки на касис
Растителни масла/Масло от мащерка
Растителни масла/Масло от риган
Растителни масла/Масло от соя
Растителни масла/Масло от чесън
Растителни масла/Слънчогледово масло
Растителни масла/Соево масло, епоксилирано
Растителни масла/Фъстъчено масло
Растителни масла/Царевично масло
Растителни масла/Цитронелол
Репелент (чрез храна) от растителен и животински произход/хранителен екстракт/фосфорна киселина и рибено брашно
Репеленти: етерични масла
Репеленти: мастни киселини, рибено масло
Репеленти: сурово талово масло
Фолиева киселина
Цитрусов екстракт
Цитрусов екстракт/екстракт от грейпфрут
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от nadin »

Това е няква глупост с втория списък.Какво ще рече номер 92 - Азот?? като във всички торове присъства Азот под формата на някакво съединение. Или 157 Биохумус - като състава на биохумуса е неопределен и се получава от най -различни изходни суровини?? Или пък 188 -Вирус на тютюневата мозайка, което не е вещество а ВИРУС. Простотии.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от МГХ »

Ето го разковничето :
" Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2006 г., в сила от 28.03.2006 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните утвърждава със заповед списък на:
1. активните вещества, разрешени в Европейския съюз;
2. активните вещества, за които Европейската комисия е взела решение да не бъдат включени в списъка по т. 1;
3. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2011 г., в сила от 05.04.2011 г.) активните вещества, забранени за пускане на пазара и употреба в Европейския съюз."
Т.е. има списък на забранените , списък на разрешените и активни вещества , които ги няма в двата списъка.
- активните вещества, разрешени в Европейския съюз;
- активните вещества, за които Европейската комисия е взела решение да не бъдат включени в списъка;
- активните вещества, забранени за предлагане на пазара и употреба в Европейския съюз.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Миша »

Танче, забраненото не значи вредно, просто Бат Сельо не си е платил да включат лучената отвара в разрешителния списък :twisted: Така спряхме производството на лиросект, сега плащаме баснословни суми за същия лиросект, ама чужбински , за който не знае - Вертимек е вносния аналог на българския Лиросект, но на 5 пъти по-скъпа цена
От "Биовет" също пожелаха да говорят и най-накрая всички земеделски производители да са наясно защо продуктът вече не се продава и произвежда. Най-общо казано причината е нормативната уредба в ЕС. " С присъединяването ни към ЕС влезе в сила Анекс 1, представляващ позитивен списък с активните вещества - изискване, според което субстанциите трябва да бъдат регистрирани. Това е свързано с много сериозни инвестиции от страна на всяка една фирма. Трябваше да похарчим прекалено много пари, а потреблението по никакъв повод нямаше да възтанови инвестицията. В същото време от НСРЗ можеха да защитят нашия продукт, защото се оказа, че това е единствения български продукт, който се произвежда изцяло тук, включително и активната му съставка е българска. Такива препарати, чуждестранните служби за растителна защита защитават, за разлика от тук. По тази аналогия има страни членки в ЕС, които са си извоювали собствените производства за собствената територия. Искрено съжаляваме, че фермерите вече не могат да се ползват от този надежден продукт, но виждате, че откакто сме в ЕС, отделните сектори в земеделието постоянно търпят някакви санкции", коментираха от продуктовия отдел на завода в Пещера.
Между другото, дори забранени препарати отново се пререгистрират, но активното в-во е с ново име , така се върна например роврал-а
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от незабравка »

Aха,познатата игра ! :nod:
Мише,а да знаеш как да използвам амониевия сулфат с цел вкислявяне на субстрата ? :hmmm:
GIOIA(Джоя)

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Като сте захванали темата с торенето,да питам и аз за Карбамида.
Той е тор за есенно торене.Един познат обработва земи,есен като сее житото и вкарва карбамид.
МГХ пръска с него дърветата.
С карбамид 700 гр. на 10 л вода се пръскат дърветата в края на листопада . Това , освен че действа против болести, повишава тяхната зимоустойчивост. Правя го от години и съм доволна .
Ето какво пише в нета :
"Амидният азот в карбамида и в други продукти за торене съдържащи азот, в същата форма, представлява благоприятна среда за развитие на някои полезни микроорганизми. Те унищожават мицела на струпясването и бялата ръжда (цилиндроспорозата), като се хранят с него.
ПРЯКО И КОСВЕНО ДЕЙСТВИЕ
Пръскането с амидни форми на азота има пряко и косвено действие. Прякото действие се изразява в благоприятна среда за развитие на полезните микроорганизми, хранещи се с зимуващите форми на гъбните болести. Косвеното действие се изразява в по-бързото разлагане на листната маса и по този начин гъбите остават без храна и загиват през зимата. Това налага да се пръскат не само неокапалите по клоните в короната, но и окапалите под и около дърветата листа.
Работен разтвор 5 - 7 % В 10 л. вода се разтварят от 500 до 700 гр. карбамид. "
"Освен фитосанитарно, пръскането с карбамид има и превантивно действие срещу измръзването на дръвчетата. Това е така, защото повишава лигнификацията (покриване със защитен слой корковидни клетки) на тъканите на клонките."
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Миша »

незабравка написа:Aха,познатата игра ! :nod:
Мише,а да знаеш как да използвам амониевия сулфат с цел вкислявяне на субстрата ? :hmmm:

Нямам представа, питай Вискяр, той е химик все пак
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
GIOIA(Джоя)

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Не ми дава да допиша,та в нов пост :hmmm:
Става ли за рози?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от Миша »

Миша написа:
libra написа:Гери,първо пресаждай новите растения в градинска почва,ако са ти ги продали в торф.Отстраняваш внимателно от торфа,колкото можеш ,без да скубеш корените и допълваш с почва.
Либре, моля те, ЗАБРАВИ градинската почва, от къде го изкопахте това,бе хора :eeeh: , торфът е прекрасен за растенията,градинската почва се сбива, корените не се развиват, кислородът е малко , растението страда, при торфа единственото, което трябва да се избягва, е преполиването, тогава може да вкисне , но и от това има спасение, изсушава се порядъчно, започва се леко подхранване и всичко е наред.
calico написа:то и аз знам, че торфа трябва да се смени с почва и винаги така съм правила. Купувам хубава почва за стайни растения, слагам малко калифорнийска тор или осмокот и така правя...
само торф ми е трудно да поддържам, почти винаги пресъхва и после иска накисване на саксията ;)
libra написа:И още-аз казвам не да се премахне торфа изцяло ,а на практика да се допълни.Около корените си остава ,не се скубят корени,не се "безпокои "растението.В така,наречената градинска почва е желателно да се добавят подобрители за да стане по пухкава и рехава -перлит ,вермикулит,пясък,кокосов чипс или нещо подкиселяващо,евентуално.Зависи от растението.Но всичко това изисква съобразяване с конкретното растение и човек трябва да има известен усет и опит.И ,на края,градинска почва не значи точно да си накопеш почва от собствената градина .За софийско ,например,изобщо не става.Почва или субстрат ,който не мога да видя през опаковката, аз не купувам.Нито почвите са почви,нито корите за орхидеи,например са кори.
Миша написа:
то и аз знам, че торфа трябва да се смени с почва и винаги така съм правила. Купувам хубава почва за стайни растения, слагам малко калифорнийска тор или осмокот и така правя...
само торф ми е трудно да поддържам, почти винаги пресъхва и после иска накисване на саксията ;)
Точно там е грешката, торфът почти винаги трябва да е сух и това Е перфектно за растенията, накисването е голяма грешка . Довечера ще опитам по-подробно да обясня, че сега излитам
Прехвърлих дискусията тук, защото този въпрос ми се поставя много често и мисля, че има нужда от уточняване.

Сега и аз ще задам въпрос, защо смятате, че растенията трябва да се накисват, когато пресъхнат? И как разпознавате , че едно растение е пресъхнало?


Мисля, доста сме дискутирали, че саксийните растения се развиват по-добре в по-скоро сух субстрат, отколкото в мокър, това се постига много по-лесно само в торф, отколкото в почва, наистина винаги може да има и компромисен вариант, почва + торф + перлит+ вермикулит + кч, но защо трябва да си усложняваме живота, когато има лесен начин ? Вермикулитът е скъп, перлитът позеленява, кч е добър, но трябва да се внимава при дозирането, торовете от рода на Осмокот са чудесно решение , което замества поливането с течни торове, но това се отнася и за растения, засадени в торф, и за такива , засадени в смески.

Относно зимното прибиране в неотопляеми помещения- там вече е едно от основните предимства на торфа, той държи малко повече топлина от по-плътните почви, затопля се много по-бързо при минимална топлинка, при това точно това, че е по-сух предпазва растенията от евентуално загниване при преовлажняване .

По-лесно ще ми е да отговарям на въпроси, отколкото само да пиша , дайте да видим защо не обичате торф, аз твърдя, че бързо ще се научите да го ползвате и много скоро ще ми благодарите, че съм ви отворила очите :angelche: не трябват никакви перфектни условия, нито специални умения, просто трябва да се спазват няколко елементарни правила , много по-лесно е отглеждането в торф, отколкото в смески
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”