Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Модератор: Миша

ceni
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Юни 18, '12, 16:53

Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от ceni »

Здравейте на всички!
Дайте ми съвет моля, есента ми подариха гардения, прекрасно цвете и по всичко личи, че мястото и условията където я отглеждам й харесват. Имаше вече няколко цвята, има и нови листенца, но я нападнаха някакви насекоми или незнам как да ги нарека. Първоначално приличаха на миниатюрни бели паячета и плетяха пайжинки от долната страна на листата и около пъпките.
Сега виждам, че не са били паячета, а някъкви други бобулечки, който са нападнали младите пъпли и стебла.
Незная как да ги опиша...
Тук могат ли да се качат снимки и къде за да може да ги видите и ако някой знае как да се преборя с тях да ми каже.
Аз съм нова тук и моля да ме извините, ако темата не е за този раздел!
Благодаря ви предварително!
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от al.yank »

Цени,вероятно са акари.Снимки можеш да качиш ,ако имаш албум в сайт като snimka.bg или друг подобен.От въпросния албум копираш адреса на снимката и качваш тук.Дано си разбрала,аз не съм много читав обяснител :D След като казваш,че и бубулеци имаш,възможно е да има и други вредители.Но за акарите съм почти сигурна.Опитай с някакъв купешки инсектицид,напр.Детрал.Ако не помогне ще трябва нещо по-хард от рода на Нуреле.Не съм сигурна,обаче,как се повлияват от такива химии растения от рода на гардениите.Дай снимки,все пак.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
ceni
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Юни 18, '12, 16:53

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от ceni »

al.yank написа:Цени,вероятно са акари.Снимки можеш да качиш ,ако имаш албум в сайт като snimka.bg или друг подобен.От въпросния албум копираш адреса на снимката и качваш тук.Дано си разбрала,аз не съм много читав обяснител :D След като казваш,че и бубулеци имаш,възможно е да има и други вредители.Но за акарите съм почти сигурна.Опитай с някакъв купешки инсектицид,напр.Детрал.Ако не помогне ще трябва нещо по-хард от рода на Нуреле.Не съм сигурна,обаче,как се повлияват от такива химии растения от рода на гардениите.Дай снимки,все пак.
Благодаря за бързият отговор :)
Довечера ще кача снимки
ceni
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Юни 18, '12, 16:53

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от ceni »

Ето малко снимки до колкото успях да ги снимам
" onclick="window.open(this.href);return false;

" onclick="window.open(this.href);return false;

" onclick="window.open(this.href);return false;

Оприличавате ли ги на нещо познато? Аз за първи път виждам такива и незнам от къде се завъдиха. За сега са само по гарденията...
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от rumivarna »

Приличат ми на една от тези въшки. Може да им видиш снимките в Гугъл, а това са препаратите и концентрациите им за борба с тях :daaa:
ЛОЗОВА (ЦИТРУСОВА) ПОДВИЖНА ЩИТОНОСНА ВЪШКА Planococcus citri
• Моспилан 20СП - 0,02% • Би-58 - 0,1%
ДЪЛГООПАШАТА ВЛАСИСТА ВЪШКА
Pseudococcus longispinus
• Моспилан 20СП - 0,02%• Талстар 10ЕК - 0,03% • Конфидор 70ВГ - 0,05% • Санмайт 20ВП - 0,075% • Актара 25ВГ - 0,007%
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от al.yank »

Не е щитоноскаТова е гнусната власеста въшка(всъщност те са няколко вида),позната още като памуклийка.Отвратителна гадина,много ги мразя.
Ако растението не е много поразено,обтрий старателно с тампонче с лавандулов спирт.Особено внимание обърни на младите листа и в основата им,тази гад има навика да се завира там.После пак не пречи да пръснеш с нещо,вкл.и почвата.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
ceni
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Юни 18, '12, 16:53

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от ceni »

Страхотни сте от кога търся отговор...
паякоподобните гадини вероятно са били бебетата на тази въшка
много е гнусна, мисля че не е прекалено засегнато растението защото поне видимо няма петна по листата или нещо подобно. Но има доста от тези гадини и са предимно на младите листа и пъпките. Когато нападнат млада пъпка тя увяхва. Още утре ще потърся някой от тези препарати...
В почвата ли живее тази гадинка и дали е заразна за другите цветя? Трябвали да сменя тази почва? Нито едно от другите (а те не са малко ) не е болно от нищо.
Даже ще споделя една тайна поливам ги с вода от аквариума, когато сменяме и само тогава гарденията цъфти, а другите растения направо пощуряват. Така не се налага да ги торя допълнително и течен тор.
Много ви благодаря! усмихнат ден на всички! Ще пиша за резултата :)
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от al.yank »

Не мисля,че е необходимо да сменяш почвата.Заразно е и още как :twisted:
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
bistreto
Кафе с мляко
Мнения: 238
Регистриран на: Мар 26, '12, 21:14
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от bistreto »

Ceni не е необходимо да сменяш почвата, но когато пръскаш задължително сипи част от разтвора в почвата. Изолирай красавицата /под карантина/ докато вземеш мерки, че и след това - на препарата пише какъв е карантинния срок. Мисля :hmmm: /ама не съм сигурна/че срокът е по-важен при ядливите растения, за да не се натровиш ако ги откъснеш преди да се е разградило веществото. Зависи от препарата дали се абсорбира през листата или не. Тук във форума има специална тема за вредители по цветята, прегледай на Миша мненията - тя е царица - мисля дори, че е професионалист по растителна защита /или поне химик/. Успех :stiskam:
"Същественото е невидимо за очите ..."
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Какъв е този вредител, как да спася гарденията си?

Мнение от hinotori2772 »

al.yank написа:Не е щитоноскаТова е гнусната власеста въшка(всъщност те са няколко вида),позната още като памуклийка.Отвратителна гадина,много ги мразя.
Въпреки всичко спада към групата на щитоносните насекоми, но за разлика от повечето при които възрастната форма на насекомото се фиксира неподвижно върху растенята, тази има известна подвижност и "ходи" макар и доста бавно... ларвите и са доста по-подвижни и бързи, обаче...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”