Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
GIOIA(Джоя)

Re: Компост

Мнение от GIOIA(Джоя) »

За 3-4 месеца,ако е лятото ще стане и садиш есента :daaa:
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

При този вид компостиране, над компоста се насипва прилично 30-40 см. количество пръст и след това се сади, демек растенията си се развиват първоначално в почвата, а докато достигнат корените до компостния слой, то той се е разградил вече. Мисля, че имаше някакви изисквания за това какво да се слага, така че да не е много зелената маса, нещо заради азота беше :hmmm: На такъв принцип е и "зеленото торене", при което се сади втора култура след житото и в края на есента се закопава в почвата при дълбоката оран, а напролет си се сее новата култура, растенията са се разградили вече :nod: Хората го правят с повдигнатите зеленчукови лехи, но задължително се подготвя есента, а се сади напролет, както казах с прилично количество почва отгоре, т.е. от есента, до момента, в който корените стигнат до компостния слой си минава достатъчно време ... Надали е много лесно за изпълнение при лехи с многогодишни
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Компост

Мнение от janethd »

И аз съм си правила!Натрупващ листа и треви клонки и следващата година имаш купчинка пръст.Тази година сложих във варел и уж спазвам изискванията-зелено,кафяво и тази пролет Ще видя какво е станало
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Компост

Мнение от janethd »

Изискванията са,че на всяка купчина трева ,трябва да сложиш малко кафяво листа клонки но силно раздробени.Ако нямаш накъсваш стар вестник мокрия го и готово.З ускорител може да се използва топла вода с разтворена куп че мая.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Компост

Мнение от didak »

Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Компост

Мнение от ivrabetsa »

Днес реших да прехвърля компоста и да видя каква част е готова за градината.От средата на компостера,на дълбочина между 50см и метър изрових 47 ларви на бръмбар.Странното е,че всички бяха много на близо,като открих 3-4 групи от по 4-5бр. почти прилепнали. https://www.flickr.com/gp/138765728@N08/6c75Z0 Ларви с този размер(сложих кибритена клечка за нагледност) обикновено са двугодишни,и понеже компостера е от8-10месеца ,се чудя как са попаднали там.Още повече,съм разтурил само половината количество компост,утре сигурно ще открия още гадини. :mrgreen: От всички, най-доволни са комшийските кокошки-минаха на протеинова диета. :lol: :lol:
GIOIA(Джоя)

Re: Компост

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Тази гад я чисти много внимателно.
Миналата година оставих ММ да пресява компоста и ги вкара в зеленчуковата градина.
Прегризваха стеблата на доматите на нивото на почвата.Докато се усетя,прекопая,защото си павят гнездата на около 5 см под нивото на почвата и метна Вениш ми съсипаха половината домати :svekurva:
А дали са двугодишни..Всяка есен изпразвам компостера и на следващата есен отново е пълно с ларвите.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Компост

Мнение от tili »

Нямам компостер, нямам дробилка, режа клонките с ножицата и заедно с оплевени растения и окосена трева всичко събирам в торбите от пелетите за отопление. Бях забравила два чувала през пролетта и наесен, когато исках да ги изхвърля, единият се скъса и отвътре потече чуден черен готов компост. Тази година ще опитам пак. Четох и гледах клипове. Май важното е да няма въздух, т.е. да са максимално затворени.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Компост

Мнение от ivrabetsa »

GIOIA(Джоя) написа: А дали са двугодишни..Всяка есен изпразвам компостера и на следващата есен отново е пълно с ларвите.
Предположението ми се базира на две тези :1 едрината показва,че са ларви на едър бръмбар,а те обикновено са с дву- или тригодишен цикъл на развитие. 2 половината са 1,5-2см а другите 4-5см.Само ако се види бръмбара,ще се разбере.Аз за всеки случай оставих 50тина ларви в една кофа с компост,хем за риболов,хем с изследователска цел :mrgreen: :mrgreen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Компост

Мнение от calico »

това са май ларвите на оная гадна златка, дето изяде розите на Ким?
внимавай, че е страшно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”