Проблем с иглолистни -помощ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
teofan77
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Авг 21, '13, 22:05

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от teofan77 »

Здравейте! Имам проблем с един от кипарисите и не знам какво да правя. От известно време забелязвам някакъв бял мъх по него(предполагам - гъбички или въшка) и вече почна усилено да съхне :eeeh: Ще съм ви благодарен, ако някой знае с какъв препарат да го третирам
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от kim »

teofan77 написа:Здравейте! Имам проблем с един от кипарисите и не знам какво да правя. От известно време забелязвам някакъв бял мъх по него(предполагам - гъбички или въшка) и вече почна усилено да съхне :eeeh: Ще съм ви благодарен, ако някой знае с какъв препарат да го третирам
Покажи някоя снимка отблизо.Така описано, тези дето разбират от иглолистни може само да гадаят.
За всеки случай напръскай с някакъв инсектицид против

Хермеси

Една от най-вероятните диагнози, ако иглолистните ви увяхват, е че те имат хермеси. Хермесите са дребни въшкоподобни насекоми, които нападат иглолистните растения. Този вредител причинява обезцветяване на цялото растение и намляване на летораслите. Игличките на растениято ви ще пожълтеят, а клоните ще увяхнат и изсъхнат. На най-засегнатите части на растението можете да видите малки бели подобни на памук натрупвания, които предпазват хермесите. За да излекувате растението си ще трябва да употребите препарати срещу тези вредители.

Или

Вълнеста въшка

Колониите от въшки живеят по клонките и изпускат бяла восъчна „вълна”, която ги предпазва. Присъствието им почти не вреди, но шикалките, които се появяват след тях могат да благоприятстват появата на спори на рака. Можете да отстраните „вълната” с четка и метилов спирт. Не пречи да напръскате растението с препарат
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ida_ili64 »

Имам проблем с моя блатен кипарис. В началото като го посадих в земята, всичко бе нормално, но от една седмица започна да съхне/ клонче по клонче и игличките му се стриват напрах между пръстите. Така замина целия му преден клон, а сега виждам съхнене и по другите му клони- от долу нагоре. И всичко се развива стремглаво и скоростно :snif: . Търсих информация за него в нета- много оскъдна е и освен че обича много вода, но можел и на по- сухо, пише че глинестата почва му е супер( все условия, които ги имам и го поливам много обилно в една ямичка, която съм му направила като кладенче и почвата ми е глинеста) той не е щастлив. Може ли д е проблема в добавената оборска тор? Ще съм благодарна на съвет. Ето го и него с вчерашна дата:
Изображение
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
sasha

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от sasha »

И аз с моя си дерт: един Веймутов бор, засаден наесен, обичайно си хвърли стари иглички, даде нов прираст, но много хилаво се развива. Постепенно изхвърли всички стари игли. Това е снимка преди да олисее от старите - м.април т.г.
Изображение
ИзображениеСега всички клони са голи и само на върха по едно кичурче нови иглички.
Състояние на почвата : изкопана е яма при засаждането с размери 70х70х70. Оборска тор, иглички, тор за иглолистни. Теренът има особеност - на около 40-50 см под повърхността започва глина - мазна и непропусклива. Има дренаж, но той дренира до около 50 см от повърхността. Надолу не знам как е, но лятото беше доста сухо...Един разпръсквач го къпе нощем и до сутринта изсъхва, ама знам ли :hmmm: Изглежда болен и тъжен и нещастлив.
Ако някой може да помогне било със съвет или дори някакъв опит, моля да сподели!
denitsavm

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от denitsavm »

Доколкото съм чела, никои иглолистни не обичат оборски тор :hmmm: Освен това при мен всички /то не че имам гора от борове де, малко са :dovolen: / са много хилави и болнави първите 2 години и тази дръпнаха и заприличаха на нещо... та не мога да ви посъветвам, не им разбирам от болежките, само за торът се обадих, а и за него не съм сигурна
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ida_ili64 »

Много добре се обади! :daaa: И аз цял ден си блъскам главата и карам на принципа на изключването... и мисълта ми все кръжеше, че торта е неправилен елемент, а че по- хубаво е да им сложа кисела почва- все пак са борове, нищо , че си хвърлят игличките. И понеже с този таксодиум си купих една метасеквоя ( водена само от красотата и нежността на листенцата, без да знам какво чудо си купувам) тя цялата опада - очистих я от торта тогава и я посадих...Растението остана само с три нихилистични клончета...Молех се всеки ден да оцелее, днес го оглеждах отвсякъде - има малки наболи пъпки тук таме! Само дето ми е странно какво ще се случва натам,тъй като върха му загина, понеже саседката , която прояви любопитство да го види и заяви, че е за боклука додето я спра и му дръпбна върха и го скърши :eeeh: . Та сега - ще наблюдавам.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ljuboznatelna »

Саше, аз имам един хималайски, първите години си хвърляше иглите от предната година. Сухо му идваше сигурно Сега е на 3г и като гледам, не му пука толкова от сушата, сигурно е развил достатъчно кореновата система.
Ellka
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Авг 25, '13, 12:05

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Ellka »

Здравейте, имам елхичка в саксия от Коледа, вървеше много добре, до преди няколко дни, когато видях че по всички цветя - мушката, бегонии, сакъзчета са плъзнали гъсеници и ядат наред листа, цветове ... От агро аптеката ми препоръчаха поливане с Актара, но 2-3 дни след това елхичката беше цялата покафеняла и й окапват игличките. Дали лекарството не й понесе? Моля дайте ми съвет как да я спася?
teofan77
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Авг 21, '13, 22:05

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от teofan77 »

kim написа:
teofan77 написа:Здравейте! Имам проблем с един от кипарисите и не знам какво да правя. От известно време забелязвам някакъв бял мъх по него(предполагам - гъбички или въшка) и вече почна усилено да съхне :eeeh: Ще съм ви благодарен, ако някой знае с какъв препарат да го третирам
Покажи някоя снимка отблизо.Така описано, тези дето разбират от иглолистни може само да гадаят.
За всеки случай напръскай с някакъв инсектицид против

Хермеси

Една от най-вероятните диагнози, ако иглолистните ви увяхват, е че те имат хермеси. Хермесите са дребни въшкоподобни насекоми, които нападат иглолистните растения. Този вредител причинява обезцветяване на цялото растение и намляване на летораслите. Игличките на растениято ви ще пожълтеят, а клоните ще увяхнат и изсъхнат. На най-засегнатите части на растението можете да видите малки бели подобни на памук натрупвания, които предпазват хермесите. За да излекувате растението си ще трябва да употребите препарати срещу тези вредители.

Или

Вълнеста въшка

Колониите от въшки живеят по клонките и изпускат бяла восъчна „вълна”, която ги предпазва. Присъствието им почти не вреди, но шикалките, които се появяват след тях могат да благоприятстват появата на спори на рака. Можете да отстраните „вълната” с четка и метилов спирт. Не пречи да напръскате растението с препарат


Благодаря за инфото! Като се прибера ще направя няколко снимки.
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Силвия »

Някой да има идея това защо?
Двете снимки са на две различни растения, стоят си на тези места три години и досега си бяха добре :snif:
ЩЕ БЪДА БЛАГОДАРНА НА ПОМОЩ :tzvetentze:

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”