Спрекелия

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 874 пъти

Спрекелия

Мнение от greeneyed »

s_t_m, кажи две думи за спрекелията, моля? Да я изпяркам ли в градината, слънце-сянка? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Спрекелия

Мнение от ravik »

Аз я гледах като амарилис, но луковицата е по-малка. Според мен в градината като амарилис е супер, но есента ще трябва да я прибереш.
Ето я моята нацъфтяла :liubov: - за стимул ;) :
Изображение
Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Спрекелия

Мнение от Миша »

Ох,това не е стимул,това е сърцетуп! :potekoha:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 874 пъти

Re: Спрекелия

Мнение от greeneyed »

ravik написа:Аз я гледах като амарилис,
Eee, как не се сетих да я сложа при амарилисите, поне да ги прибирам есента заедно! :mrgreen: Може да я преместя, какво толкова, няма да е пуснала корени я!

Много интересна конструкция на цвета има, Равик. Задържа ли се цветът или е като амарилисите за 2-3 седмици? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Спрекелия

Мнение от ravik »

Смътно си спомням, но май задържа около седмица. Но извади два цветоноса, т.е. цъфтя два пъти, така че аз съм доволна. На живо е прелестна. :liubov:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Спрекелия

Мнение от Мария Николова »

Грийни, цъфна ли ти спрекелията? Моята цъфна точно в бурни дъждовни дни - цялата опръскана в кал, :twisted: пък и не рискувах да си намокря фотото. Чакам я дано да се накани за втори цвят... :hmmm: Дай снимка, де! :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Спрекелия

Мнение от Titi »

имам две луковички спрекелия в саксийка, вече май трета година си седят там, листа изкарват, цвят никакъв. Ама хич :hmmmmmm:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Спрекелия

Мнение от al.yank »

И при мен така,само че доста повече време.Имам си една от Сънчо,не помня вече колко отдавна,само листаци пуска,идея няма да цъфне :hmmmmmm:
Гледам вашите,цъкам и въздишам завистливо :snif:
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Спрекелия – Sprekelia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от lila »

Изображение

Семейство: Амарилисови (Amaryllidaceae).
Разпространение: Мексико, Гватемала.
Цъфтеж: Пролетта, началото на лятото.
Растеж: Бърз.
Светлина: Ярка, понася преки слънчеви лъчи.
Температура: Умерени зимни и летни температури.
Поливане: Редовно се полива през вегетативния период, напълно се засушава през периода на покой. При поливане е добре да се избягва мокренето на луковицата.
Въздушна влажност: Не играе съществена роля.
Торене: На всеки две седмици по време на периода на растеж с минерални торове.
Период на покой: Есен – зима.
Пресаждане: Младите растения се пресаждат всяка година, възрастните – веднъж на две три години.
Размножаване: Чрез детки – дъщерни луковици.
Род Спрекелия (Sprekelia Heist.) е монотипен, състои се от един вид растение от семейство Амарилисови.
Видове: Спрекелия великолепна (Sprekelia formosissima (L.) Herb.).
Синоними: Амарилис великолепен (Amaryllis formosissima L. (basionym)).
Описание: Растението е с височина 20-35 см., луковицата е с диаметър 5 см., черна, с кърваво-червени петна. Листата са от 3 до 6, линейни, плоски, с дължина от 30 до 45 см. и широчина до 2 см. тъмно зелени или сиви, появяват се едновременно с цветоносите или малко по-късно. Цветоноса е с височина до 30 см., дълъг, кух, червеникав.
Цвета е с фуниевидна форма, единичен, с дължина около 10 см., прилича на цвета на орхидеите, с три кадифени червени венчелистчета, стърчащи нагоре и три, спуснати надолу, които частично прикриват тичинките.
Грижи за растението: При избора на място за засаждане трябва винаги да се взема предвид необходимостта от по-високи нива осветеност – особено през летния период е необходимо поне 12 часа пряка слънчева светлина. В домашни условия е препоръчително да се отглеждат на прозорец с източно или западно изложение. При северно изложение светлината е недостатъчна и е възможно растението да стигне до цъфтеж. По време на активния растеж на растението са необходими повече светлина и топлина. През летния период Спрекелията се отглежда на открито и в умерения климатичен пояс. Вирее по-добре при умерено засушаване отколкото при висока влажност.
Особености: Листата окапват в края на лятото, когато настъпи периода на покой, който продължава до края на зимата. В края на зимата луковиците се засаждат и първоначално не се полива до появата на цветоноса. Постепенно растението се адаптира като се мести на по-осветено място и започне да се полива. Цъфти след 18 до 25 дни. След окапването на листата, луковицата на растението се вади от пръстта и се съхранява в сух торф при температури около 16°C.
Спрекелията се отглежда на открито в райони с мек климат, в добре дренирани почви, на слънчево, защитено от въздушни течения място.
Луковиците на възрастните растения може да не се вадят от саксиите. След увяхване на листата за периода на почивка се пресаждат веднъж на две три години. Обичат добре дренирани и рехави почви и както и хипеаструмите (амарилисите) са особено чувствителни към недостига на кислород в почвата. В плътни, глинести почви растението може да загине от загниване на луковиците. Оптималния състав на почвата е торф, богата а хумус почва, едрозърнест пясък в съотношение 2:1:1. Понякога се добавя и бавнодействаща тор с повишено съдържание на фосфор. При отглеждане на Спрекелия в саксия, се подбира размер, съобразен с този на луковицата, като разстоянието до стените на саксията не трява да надвишава 3 см. На дъното на съда се насипва керамзит или парченца натрошени стари глинени саксии в слой от около 3 см. Под долния край на луковицата се насипва пясък с дебелина до 1 см. за допълнително дрениране. При засаждане луковицата се заравя на половина в субстрата.
Размножаване: Чрез дъщерни луковици, образуващи се всяка година около възрастната луковица. Малките луковички се отделят внимателно от родителската луковица чрез остър нож, срезовете се обработват против гниене – с фунгицид или натрошен въглен. Засаждат се внимателно в едрозърнест пясък или сфагнум, така че половината луковица да остане отгоре По врме на вкореняване температурата трябва да се поддържа около 18°C - 20°C.
Вредители: щитовидна въшка, памукова въшка, червено гниене, засяга предимно луковиците на амарилисови и се причинява от гъбичката Stagonospora curtisii.

По материали на Floralworld
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Спрекелия

Мнение от Мария Николова »

Лила, кажи на Floralworld много здраве от мен. ;)
При мен спрекелията е в земята с бандата лятноцъфтящи луковични (есен ги прибирам, пролет садя) и цъфти ежегодно х 2 пъти. Хем не съм й осигурила ТОЧНО 3.00 см. около луковицата! :hihihi: :lol: )
Ако не разпращате като мен бебетата, за 3-4 години ще се получи туфа, която като моята Стела Доро седмици наред, ще е обсипана с цвят!!! :liubov:
Неотразимо червено!!! Прелестна е - само дето не ти продумва! :sheart: :sheart: :sheart:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”