Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Публикувай отговор
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от Lizi »

Дени задължително на сянка се сушат иначе стават на тебешир.
Някъде на течение-например на таван открит без прозорци или под навес. :stiskam:
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от Denis »

Тя Лизи го е написала, и аз така у-я като под навес - на течение и сянка, обаче мин.год по-голямата част които вадих, макар и по-късно да беше- бяха със зеленикави листа все още и хубави луковички, а и зимата когато ги садих - пак добре изглеждаха, тази пролет цъфнаха повечето доста по-дребни и доста различни- по-бледолики като цвят ;) , абе някои направо безлични си бяха/за Лингерито, Атлантис, Т.Пуш и ж.кроун- за тези сега се сещам/
Дени, в тая кал как ги вадиш, то до сред.на юни все така го дават всеки ден да вали де.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
denitsavm

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от denitsavm »

Ами ставам в кал до ушите :mrgreen: , но успявам, почти няма жертви, но на 4тите по ред луковици лопатката ми е толкова полепнала с кал, ръкавиците също, че се отказвам. И така на етапи. Имам още около 8 вида да вадя, но пък трябва да поосвободя вече мястото, че другите растения се разрастнаха бая и е джунгла неконтролируема. Знам, че няма да са пак същите лалета догодина :snif: , но пък нямам възможност всяка година да взимам толкова много луковици и ще видим как ще стане :hmmmmmm: Представям си следното /основано на съвсем краткотрайния ми опит/ - тези, които вадя сега, повечето детки догодина няма да цъфтят, ще нарастват луковиците и по-догодина ще са с нормални цветове. Освен това наесен като засадя още една партида нови, които ще дадат основния цвят пролетта, те пък следващата година ще са дребни и невзрачни и така да има някакъв цикъл на смяна.. Нямам идея дали ще стане, но наистина ще ми дойде в повече да купувам милиони лалета и да ги гледам като едногодишни.

Ще последвам съветите за проветриво и неслънчево, благодаря ви :tzvetentze: Те някой са под навеса, но въздуха е свръх влажен заради валежите, та ще видим. Като изсъхнат ще ги прибирам в щайги и кутии и дано оцелеят :stiskam: И аз съм си виновна, щото си хвърлям парите за цветя, а все още не мога да им усигуря условия и после рева... а първо трябва да дам пари за да им създам условията :hmmmmmm:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от Lizi »

Нищо че въздуха е влажен.И моите са навън под един прозорец.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от greeneyed »

Дени, не бързай да ги вадиш, ако не им е изсъхнала зелената маса. Аз вадих днес само Пинокио- най-ранното ми лале, уж бяха пожълтяли листата и цветната дръжка, а като изрових, пак си беше сочна в основата, трябвало е още да изчакам. Но ми трябваше място за хортензиите , затова вадих. Имат образувани по 3-4 доста едри нови луковици. :daaa: Останалите лалета са свежи, трябва да се затопли и засуши хубаво, кога ли ще е това? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
denitsavm

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от denitsavm »

Ооо, извадих всичко :nod: Миналата година ги чаках да се засушават хубаво и ги вадих половината мухлясали :nod: , сега са им само леко пожълтели листата и почти нямат мухъл... е някой нямат и люспи зрели, но колкото толкова...
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от vodo-leika »

Въпросче - някой взимал ли е от Белисията на ММ? Аз си взех от Флората от някакви и не цъфна! :evil:
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от Denis »

Тази година извадих лалетата много късно- няма да казвам кога :oops: /част от тях, каквото можах/ доста късно, триумфите са най-зле - повечето изгнили.
Вече 3-4-та год., повечето ги садя в кръглите панери - за да не ги объркам при ваденето.
Догодина, живот и здраве ще има- луковични пролетни- лалета/остатъци тазгодишни/ и
2-годишни/многогодишни разни- напр. в комбинация с теменужки-виоли от семена -вече засети и вече отдавна за пикиране в градината са- фриолини, каскадни и пр. сорбет - йестърдей... томмороу, жълти кичести, Кан-кан и др., имаше ги в ТМ, Никис, в щатските сайтове- swallowtailgardenseeds, SUMER-HILLS-и от двата щатски сайта петуниите и др.едног. тази пролет бяха :D /
Обаче се постарах по въпроса, колкото мога - в другата посока- на лалетата :angelche: /без да искам-така ми се случи просто миналата седмица :oops: / да компенсирам с нови- поне за мен сортове лалета :liubov2:
Забравих - сях и еуфорбия - няколко вида - компаньон и на пролетноцъфт, и на летноцъфт :nod: :liubov2:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от vodo-leika »

Извадих си луковиците от саксиите - е, нямаше нищо от лалетата! Толкова много нямаше нищо, че се зачудих дали изобщо съм слагала лалета.
Само табелките стояха като паметник. Извод - лалетата не стават за саксии. Поне при мен! :hmmmmmm:
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Пролетният император - лалето / Tulipa sp.

Мнение от meduza »

Имам едно местенце, цялото покрито с бръшлян, дали ще е добре за лаленцата, ако ги набоцкам там, изобщо нещо ще излезе ли :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”