Ириси - класификация, садене, грижи

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Re: Ирис
Мнение от Blush » Вто Сеп 06, 2016 4:10 pm
Светле(Къщичка), ето превод от мен на част от статията за класификацията на брадатите ириси, линк към която ти пратих неотдавна. Надявам се, че ще ти е от полза, както и на всички, четящи тук. Приятно четене! :tzvetentze:
Източник и снимки:
http://www.irises.org/About_Irises/Cult ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Класификация на брадатите ириси
Брадатите ириси се разпознават по гъстата, космата брада по всяко от долните венчелистчета на цвета. Първоначално,повечето брадати ириси са били разпространени в Централна и Северна Европа. Американската ирисова асоциация разделя брадатите ириси на 8 групи за целите на специално награждаване на новосъздадени сортове. Дори и да не отглеждате нищо друго в градината си освен ириси, вие можете да се наслаждавате на забележително разнообразие от цветове, както и на дълъг, продължаващ с месеци цъфтеж . Някои брадати ириси са повторно цъфтящи (rebloomers). Te цъфтят отново през лятото, есента или зимата. Допълнителното поливане и добавяне на тор в късната пролет и през летните месеци стимулира растенията да цъфтят отново. Вече има атрактивни, доказано повторно- цъфтящи ириси, които се справят при всякакъв климат, с изкл. на най-студените области.
Основно ирисите се класифицират според сезона на цъфтеж, височината, и големината на цвета. Ирис от която и да е група може и да даде цветонос, несъответстващ на официалната класификация. Метеорологичните условия, климатът, както и плодородието на почвата могат да бъдат причина стъблата на ириса да са по-високи или по-ниски от височината, отбелязана по време на регистрацията на сорта, също както са възможни и вариации в оцветяването. След като регистриращият орган на АИА(Американската ирисова асоциация) получи заявление за регистрация, растението се регистрира официално според информацията, осигурена от хибридизатора.
Класификацията на даден регистриран ирис може да бъде променена, ако стъблата на ириса достигнат по-голяма височина в градини, където се отглежда след въвеждането на сорта. Промени в класификацията могат да бъдат направени от хибридизатора на ириса, ако той/тя поиска това официално от регистриращия орган. Това се случва рядко, но е възможно, и показва, че повечето хибридизатори са свършили добре работата си по регистрирането на ириса. Едни от най-трудните за класификация ириси са бордюрните брадати ириси (BBI),т.к. в някои градини те могат да достигнат над 69,85см., което е горната граница за височина на стъблото. Растението се регистрира според показателите му при хибридизатора. Ако хибридизаторът желае, той/тя може да тества семеначетата при различни климатични условия, и да събере данните преди регистрацията. Повечето обаче, не тестват семеначетата при различни условия преди въвеждането на сорта. Разчита се преди всичко на „поведението” на растението в местния разсадник.
Думата „среден”(междинен) се отнася до всички брадати ириси, с изключение на миниатюрните джуджета, високите ириси, и ирисите- арили (arils/arilbreds : диви брадати ириси, открити в полу-сухи и пустинни райони от Центр. Азия до Средния изток, или кръстоски между тях и широко разпространените ириси в Европа).
Средни(Междинни) са Стандартните брадати ириси-джуджета(SDB), Средновисоките брадати ириси (IB), Бордюрните брадати ириси(BB), и Миниатюрните високи брадати ириси (MTB).
Високи Брадати Ириси(TB)
Ирисите от този клас трябва да са над 69,85 см. високи, с 2 или повече разклонения, и 7 или повече цвята. Типичният им цъфтеж е по-късен в сравнение с повечето от по-малките брадати ириси. Повечето от високите ириси развиват стъбла, значително превишаващи стандартната минимална височина. Много сортове развиват стъбла с височина най-малко 96,52 до 101,6 см. Цветовете са доста по-големи от тези на Бордюрните и Средновисоките брадати ириси.
Изображение

Миниатюрни брадати ириси-джуджета (MDB)
Това са най-малките представители на брадатите ириси. За да попадне в този клас, един ирис трябва да е не по-висок от 20,32 см. Тези ириси обикновено имат малки и нежни цветове с размер около 4-7.5 см. Обикновено това са първите цъфтящи брадати ириси през пролетта. Почти нямат, или нямат изобщо разклонения. I.Pumila е най-важния вид, от който произхождат съвременните ириси MDB.
Изображение

Изображение

Изображение


Стандартни брадати ириси-джуджета(SDB)
Този клас включва ириси, високи от 20,32- 40,64 см. Стъблата може да са разклонени или неразклонени, обикновено с по 2 или повече терминални пъпки. Цветовете трябва да бъдат от 5-10 см.широки. Ширината на цвета се измерва по хоризонталата от средата на едното от долните венчелистчета до центъра на съседно долно венчелистче. Листата са основно изправени и не по-високи от стъблата. Цъфтежът започва след пика на Миниатюрните брадати ириси-джуджета, и преди пика на Средно-високите ириси.
Изображение
Изображение
Изображение




Средно-високи ириси (IB)
Този клас ириси цъфти между Стандартните брадати ириси-джуджета(SDB) и Високите брадати ириси(TB). Това са растения, чиито стъбла достигат от 40,64 до 69,85 см. Листата са значително изправени. Стъблата са разклонени и разположени достатъчно високо над листната маса за да се откроят цветовете . Цветовете са 9-13 см. широки. Тази ширина е разстоянието от връхчето на едното венчелистче до връхчето на съседно венчелистче.
Изображение
Изображение
Изображение


Миниатюрни високи ириси (MTB)
Включват отделен клас брадати ириси, известен като Букетни ириси. Стъблата са високи 40,64- 69,85 см. Всъщност, този клас не е просто висок ирис с малки цветчета. Във всички аспекти, тези ириси са далеч по-изящни.
Цветовете са не- повече от 15 см високи и широки. Те се формират върху стройни, жилави, извити стъбла с ширина 0,3-0,5 см. непосредствено под терминалната пъпка, и постепенно удебеляващи се до 1,5 см в долната си част. Въпреки че тези ириси цъфтят едновременно с Високите ириси, размерът и пропорциите, а не толкова времето на цъфтеж определят този клас. Цветовете са много фини, в сравнение с тези на Бордюрните или Високите ириси.
Техните стройни стъбла, нежни цветове и приятен аромат ги правят идеални за аранжировки.
Изображение
Изображение

Изображение

Бордюрни брадати ириси (BB)
Стъблата са високи от 40,64- 69,85см., също като тези на Средно-високите((IB) и Миниатюрните високи ириси(MTB). Това, което отличава този клас от другите два е, че Бордюрните ириси цъфтят едновременно с Високите, а също и това, че те имат по- големи цветове,чиято ширина обаче не трябва да надвишава 22 см. С други думи, цветове, надвишаващи тези размери биха напомняли тези на Високите ириси, и биха изглеждали „не на място” върху растение не по-високо от 70 см. Листата са изправени, съразмерни, и незакриващи цвета.
Изображение
Изображение
Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Ирис, перуника
Мнение от dal » Нед Мар 07, 2010 9:37 am

Ирис, перуника

Семейство - Iridaceae

Изключително разнообразна група растения. Срещат се видове с височина около 1 м, а така също и джуджета. Разнообразие има и в обагрянето.
От перуниките у нас най-широко се отглеждат сортове от вида ирис германика (Iris germanica). Мечовидните листа на това цвете имат голяма декоративна стойност, а месистите му коренища позволяват да бъде засаждано и на по-сухи, дори каменисти почви.
Има безброй видове, чиито цветове са обагрени в лилаво, синьо, кремаво, бяло. Цъфти през май и юни. Те имат силен и приятен аромат и са достатъчно трайни за букети. Брането им обаче трябва да става преди напълно да се разцъфтели, понеже нежните листа се пречупват много лесно.
Размножава се чрез разделяне на коренищата след цъфтежа.
Изисква сухи, отцедливи почви и открити слънчеви места=

Ирисите са разделени в две основни групи – ризомна и луковична.
Сортовете от ризомната група са най-популярните. А от тях са известни видовете – брадати, голобради и качулати.
Дебелото стъбло на тези ириси е почти или изцяло под земята.
Брадите ириси се наричат така заради власинките си по външните венчелистчета. Когато се засаждат, те трябва да се разположат на 30 см разстояние един от друг.
Голобрадите ириси имат гладки външни венчелистчета и ризоми, разположени под повърхността на почвата. Засаждат на 2.5 – 5 см дълбочина.
Качулатите ириси нямат власинки, а удебелена част по външните венчелистчета.
Ирисите от ризомната група се отглеждат в почва с добри дренажни свойства и ярко слънце.
През няколко години ризомите им се разделят и така се размножават.
Премахвайте старите и увредени части.
Ирисите от луковичната група са подходящи за алпинеум. Както личи от наименованието им се размножават чрез луковици. Около 4-5 години след засаждането не трябва да се вадят и/или разделят туфите.
И тази група вирее добре на ярко слънце. Необходима им е песъклива почва с добри дренажни свойства.
Ириси използват се за засаждане в цветни групи, край водни басейни, в скални групи, а също и за рязан цвят. Може да се използва и за укрепване на шкарпи, където плътните, почти повърхностно разположени коренища не позволяват измиване на почвата от дъждовете.

РИЗОМНА ГРУПА
В тази група са най-популярните сортове. Ирисите се разпростират хоризонтално чрез удебелено стъбло, което е отчасти или изцяло под земята. Най-често се срещат брадатите ириси - разпознават се по власин-ките по обърнатите надолу външни венчелистчета. На върха на ризомите се образува ветрило от плоски и широки листа. Брадатите ириси се засаждат скоро след като цветовете повехнат и в ден. в който почвата е влажна. Разположете ги на около 30 см разстояние, като горната половина трябва да остане непокрита;
върховете на листата се премахват. Повечето градинари се задоволяват само с брадатите ириси, но ризомната група включва и други сортове. Голобрадите ири¬си имат гладки външни венчелистчета и ризоми, раз¬положени под повърхността на почвата – засадете на дълбочина 2,5-5 см. При тях разнообразието от разме¬ри и форми е голямо. По-долу са описани някои от най-важните. Качулатите ириси са най-малко на брой. По външните им венчелистчета няма власинки, а издигна¬та лентичка от тъкан.
РАЗМНОЖАВАНЕ: Разделяйте ризомите на всеки ня¬колко години. Премахвайте старите и увредени части. Ирисът трябва да се дели не само защото искаме да го размножим, но и за да се оздрави майчиният храст.
Счита се, че на едно място перуниката трябва да расте не повече от 3-5 години.
При пресаждането, като правило, се изкопава всеки храст и от коренищата се отделят тези, които са с диаметър 1-2 см и дължина около 2 см с листенца накраяЛистата се съкращават до една трета от дължината, корените се подрязват, като се оставят дълги около 3-5 см. В това състояние корените могат да се съхраняват няколко дни преди засаждането им.
Ако не искате да изкопавате целия храст, отделете едно годишните коренища от майчиното растение, като ги издърпате. По време на деленето обърнете внимание дали има поразени от бактериоза или меко гниене части, при които в начален стадий коренищата избледняват, след това изсъхват върховете на листата, а растящата им част се превръща в кашо образна маса с неприятна миризма.
Такива поразени участъци трябва да се изрежат и унищожат, а останалите части да се дезинфекцират. Засаждайте частите на ирисите по няколко в група. Размерът на ямката зависи от дължината на корените. На дъното на ямката направете хълмче, на върха на което поставете коренището. Посипете с малко почва - коренището трябва да остане на повърхноста на почвата. След това полейте растението и мулчирайте около него. При правилно засаждане растенията трябва да остават в вертикално положение

Ирис, (Iris reticulata) луковични ириси , холандски ириси
Луковичните ириси също варират на височина и иматпрелестни цветове. Сред тях са разновидностите ретикулата и холански ириси. Листната маса не се запазва дълго след цъхтеж. Високите сред тях холандски ириси са прекрасни за букети.
Iris reticulata
Произход: Кавказ, Мала Азия, Иран, Ирак
Семейство: Ирисови, Перуникови (Iridaceae)
Месторастене: Слънчево до полусенчесто място
Период на цъфтене: Март
Поливане и торене: Поддържа се лека влага до поникването на растенията, след това се полива редовно, но да не се допуска задържане на вода. През периода на израстване се наторява два пъти
Презимуване: На немразовито и светло. Да не се допуска изсушаване на пръстта
Размножение: В градината - чрез млади луковици през есент

МНОГООБРАЗИЕ:

Брадатите ириси от своя страна се раз¬делят на четири групи.
1.Високата група (75 см и повече, цъфтят през юни) включва хиляди хибриди. 2.От средната група 45–75 см, цъфтят през май.
3.В група¬та на джуджетата (20-45 см, цъфтят през май) са ириси¬те, подходящи за алпинеума и за предната част на бор¬дюра
4.Нак¬рая идва ред на миниатюрната група (до 20 см, цъф¬тят през април) – потърсете И. пумила (10 см),
Голобрадите ириси са разделени в много групи.
-Пасифик коаст имат венчелистчета с ефектни жилки и вечно¬зелени листа.
Pacific Coast Iris
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

-Сибирските ириси са сортове и хибриди на И. сангвинея и И. сибирика Сортовете са много¬бройни. Зимните ириси цъфтят между ноември и март при меко време. Потърсете И. ун-гуикуларис (И. стилоза) – 22,5 см, тревисти листа, вио¬летови цветове.
'Caesar'sBrother'
Изображение

Butter and Sugar
Изображение

Изображение

Изображение

-Водните ириси имат нужда от влажна почва – И. псеудакорус (жълт), И. кемпфери (пурпурен) и И. левигата (синьопурпурен)
. Water Iris
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


От последната група -разни, най-популярен е И. фоетидмсима, който се от¬глежда заради декоративните оранжеви семена.
"Iris Foetidissima"
Изображение

Качула¬тите ириси са представени от И. кристата (10 см, бледо-лилав, оранжева качулка)
Изображение



Брадати ириси Германика

Iris, 'James Bond'
Изображение

Iris, 'Nancy's Lace'
Изображение

Iris, 'Oh James'
Изображение

'Red at Night'
Изображение

'Bewilderbeast'
Изображение

'Dance Recital'
Изображение

'Edith Wolford'
Изображение

'Ocelot'
Изображение

'Performing Arts'
Изображение

'Dance Man'
Изображение

'Lake Reprise'
Изображение

'Supreme Sultan'
Изображение

'Batik'
Изображение

'Victoria Falls'
Изображение

'Immortality'
Изображение

'Local Color'
Изображение

'Radiant Apogee'
Изображение

'Trade Secret'
Изображение

'Made of Magic'
Изображение

'Robin's Nest'
Изображение

'Cajun Spices'
Изображение

'Decadence'
Изображение

Black teddy Bear
Изображение

'Harvest King'
Изображение

Skywatch
Изображение

'Pink Taffeta'
Изображение

'Wabash
Изображение

'Black Magic'
Изображение

Iris, 'Angel's Veil'
Изображение

Iris, 'Elmer's Blushing Bride'
Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от renimoss »

Чудесна тема, Мария! Най-после и ирисите да имат повече систематизирани теми, няма само розите, я :dovolen:
Може би е добре и тук, оше в самото начало да сложиш важните съвети за период и начин на засаждане, защото потъват в голямата тема за ириси и все има питащи.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от МГХ »

Чудесно , ама с тези ириси ще ми докарате инфаркт.
Два дена съм размествала из градината и съм кроила ирисови планове.
Всички с изключение на немчетата вече имат ново средно листенце.И тези ,които къртицата беше изровила и стояха седмица под палещото слънце.
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2762
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от vladislava78 »

Засаждане на ириси
Ирисите се засаждат през 40 - 50 см един от друг.

Първо добавям пясък на избраното от мен място за засаждане ,за да съм сигурна ,че почвата е отцедлива.
Оформям купчинаИзображение


върху , която поставям ризома и разпределям корените

Изображение

заривам само корените ,ризома остава открит на повърхността на почвата
Изображение

Когато искам да имам прилична туфа по бързо ,засаждам три ризома от един вид на триъгълник през 30см.един от друг
Изображение

На първата година след засаждането
Изображение

на втората
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от sofy »

Дълбок поклон Влади! По-ясно и нагледно не може да бъде.
Благодаря! :tzvetentze:
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2762
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от vladislava78 »

На изчакване....
Когато нямаме възможност да засадим ризомите веднага ,може да се съхраняват във влажен пясък.
Зариват се само корените, ризома остава на повърхността открит.

Изображение

Мухъл и обеззаразяване
Ако се случи да получите загнили или мухлясали ризоми
Изображение

Изображение

Задължително се почистват до здраво!След това се накисват за два часа в разтвор на топсин 1к.л. на 1лт.вода.След изваждането от топсина ризомите не се мият ,оставят се на сянка за 2-3 дни да изсъхнат хубаво и чак тогава се засаждат.
Аватар
Blush
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Юни 23, '14, 15:56
Местоположение: Шумен

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Blush »

Браво,Влади! :tzvetentze: Полезно и нагледно!
Ако имаш време и желание,моля те добави и стъпките по разделяне на туфата, кога е нужно да се прави, и за всички ириси ли важи.
Аз по-нататък ще добавя нещичко за болести и неприятели.
:daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

http://www.bearded-iris.co.uk/Planting- ... de-UK.html" onclick="window.open(this.href);return false;

На времето с помощта на Преводача разбрах, че информацията е много интересна за нас. Но успях :svekurva: да си затрия Преводача. И нищо не мога да направя по въпроса. :snif:
Вие сте на ред! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1440 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Тутти »

Vladislava78,благодарение на твоите точни и нагледни инструкции си спасих всички ириси,които не бях засадила достатъчно плитко.Прекрасно е,че има и такава тема,за което поздравявам Мария.Прегръщам ви с благодарност и респект към знанията и желанието да споделите с повече хора правилните грижи.Благодаря и на Blush,много,много...
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”