Ириси - класификация, садене, грижи

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Аз бих засипала малко,някои съвсем са отгоре.А може и още да не са се стабилизирали.Предполагам,че и така няма да измръзнат.
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Благодаря Либре :liubov: утре ще ги почистя от листа и всичко, че вчера са били силни ветрове и ще преценя кое да засипвам или да оставям.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 458 пъти
Обратна връзка:

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от botan »

Да се върнем малко пак към темата за болести. Как са ви ирисчетата от kgardens.org? Забелязвате ли някакви съмнителни петна и нееднороден цвят по листата? При мен 'Egret Snow' със сигурност е заразен с мозаечен вирус. :(

Изображение

Изображение
Така изглежда срещу светлината
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Kакво следва от този вирус-как ще се отрази на растението и цвета,има ли опасност да зарази други и ще трябва ли да го изхвърляш?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 458 пъти
Обратна връзка:

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от botan »

Не съм достатъчно запознат по темата за да отговоря на тези въпроси, а то вероятно трябва да се знае и кой точно мозаечен вирус е това. Не забелязвам да подтиска растежа, но тези петна по листата алармират, че положението е тежко и при всички случаи ще изгоря растението. Друг симптом на вирусна инфекция е чупенето баграта на цвета и в описанието от kgardens на 'Egret Snow' точно това се казва "цветовете бели с появяващи се от време на време синьо-зелени ивици", е тези синьо-зелени ивици явно не са от случайни скачащи елементи, а чупене на баграта в следствие на вируса.
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Мисля,че периодична поява на тези сини ленти не е от вирус ,а как да кажа-някак нестабилност на сорта.Спортуване,един вид,като при теменужките.Не съм компетентна ,разбира се,изхождам от там,че не биха държали заразени растения.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 458 пъти
Обратна връзка:

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от botan »

Нестабилността на сорта се проявява по различен начин. Баш си е чупене, ето тук може да го видиш на Iris cristata
Изображение
https://theamericanirissociety.blogspot ... rrain.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Аз такъв вирус съм виждала по лалета-мин. година няколко се изшариха,бяха си красиви,но аз ги из хвърлих.Тази година още не са цъфнали за да видя дали има пак.Аз и не мога да обеззаразявам в градината.Ако се появи по ирисите ,ще процедирам по същия начин.
niania
Кафе с мляко
Мнения: 254
Регистриран на: Май 20, '16, 01:27

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от niania »

Много полезна тема , лошото е единствено , че голяма част от снимките , които предполагам ще са ми от изключителна полза , вече не се виждат . Дали има вариант , който не откривам ? :hmmm:
Единственото сигурно нещо е , че нищо не е сигурно .
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Снимките в snimka.bg изчезнаха,както и от други сайтове.Може да гледаш в албумите от подписите на съфорумци,които са публикували снимки с ириси.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”