Лалета

Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

wenche написа:Няма начин да си сложа такава украса...
:lol: :lol: :lol:
Така е, но аз от известно време обмислям как може да се замаскира това грозно плашило - първо, бих взела по-малка туба - около 5 л. и ако се увие с изк. листа например, които да се спускат на 4-5 места и свободно надолу?...

Или пък на същия принцип да се помисли за нещо по-дребно, което пак да създава шум? Тук е подсказан принципа и с малко въображение може да се постигне лесна изолация на слепия бандит.
Пък и тая баба определено е прекалила с бройката :lol: :lol: :lol:
РОУЗ

Re: Лалета

Мнение от РОУЗ »

wenche написа:Май приключих с лалеената кампания за тази година. :ssweat: Над 500 засадих, стотина останаха неизвадени, защото се оказаха в опасна близост с рози и други безценности. Петдесетина засадих в селската градинка, стотина раздадох на съседки, още стотина в градината в Узунджово, една кофа бебета в леха като арпаджик да растат.
Дали е нормално това, а :swonder:
Абсолютно е нормално! :lol:
Аз се чувствам леко виновна, че тази година насадих само 50 минзухара и по 30 лалета и нарциси. Едва удържам да не хукна към най-близкия магазин.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Лалета

Мнение от greeneyed »

лалесъм написа: обачееееее, пазенето от подземните твари е най-, най- :evil: :evil: :evil: :evil:
тази година предприемам последни напъни - копам траншеи и садя в щайги от най-дебела пластмаса :mrgreen:
и ако сега не станат нещата...ще си казваме последно сбогом, любими ми :tzvetoman:
Сегааа, лалеси, :dovolen: ,тъй като имам дълъг стаж в битката с подземните крадци, нека да споделя:

-слагаш много повече луковици, отколкото може да побере склада му 8-)
-прегризва и най-дебелата пластмаса , доказано, видяно с очите си 8-)
-мушкаш в тунелите всичко възможно боцкащо, например най-бодливите отрязани клонки от рози , също и всичко, което ти дойде на ума, че ще му създаде дискомфорт при краденето 8-)
-най-ценните слагаш в метални панери - например там са ми crocus savitus/ шафран/
-имам 2 големи саксии, около 60 см диаметър, не ми харесва , че са пластмасови и им мисля аранжировка. Като я направя, мушкам там луковиците , ако има напролет. 2 търкалета по 60см, ами не са малко. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
лалесъм

Re: Лалета

Мнение от лалесъм »

Венче-листче, аз се чудя 'що те подкачат, че кой какво прави тези дни, ти все лалета садиш, а то какво било :lol: Ами, 500 луковици са още в категорията на нормално да ти кажа, според моите виждания :lol: особено при твоите условия - предполагам не си играеш с панерки и подобни подземни защити :D Пък аз го намислих точно твоите условия да наподобя - ще бучкам луковици над септичната яма и бетонния й капак уж ще имитира твоите камънаци отдолу, ако ме разбираш :lol: Обаче, отстрани трябва да направя нещо като подземна ограда за сляпото куче и го намислих да е от пластмасови щайги :hmmm: Абе въобще....проект голям :angelche: Засега съм усвоила 4 щайги и още толкова ме чакат, обаче...писаното от Грийни нещо ме отчайва :cry:
лалесъм

Re: Лалета

Мнение от лалесъм »

wenche написа:.......Моят комшия след ремонта зарови старите порцеланови мивки с тази цел, нищо не е споделил за тоалетните чинии, но можем да гадаем :lol:.....
:lol: :lol: :lol:
От пролетта си имаме нова съседка. Минавам аз онзи ден покрай боклуците, които е натрупала за изхвърляне от чистенето на имота и гледам - метална кошничка от фритюрник, метално поизгнило корито, стар леген от дебела пластмаса пък и викам - Ама защо ще ги хвърляш тези скъпоценности, няма ли да ги ползваш да си набучкаш луковички в тях :angelche: И веднага купът намаля :lol: Имаше и една стара тоалетна чиния, ама виж, хич не зацепих на момента :lol: Пък и за нея.... надали бих била разбрана вече :mrgreen:
Последно промяна от лалесъм на Окт 25, '17, 12:19, променено общо 1 път.
лалесъм

Re: Лалета

Мнение от лалесъм »

Lalel4e написа: Някой да е чувал/виждал/пробвал това чудо:
" onclick="window.open(this.href);return false; ?

Състои се от набучени в земята метални пръчки и мушнати върху тях туби от мин. вода.
Преди време сме коментирали това във форума, даже вместо пластмасови се препоръчваха метални кутии, кенчета да се слагат на пръчките за още по-голям шум...обаче тоз' дрънчащ дискомфорт първо мен би ме изгонил пък след това евентуално къртиците :D
Също така коментирахме пролетта едни въбриращи устройства от Лидл - уж вършеха работа в началото, но то пък тогава си беше влажно навсякъде и къртиците си намираха безпроблемно храна без да прииждат на талази при нас.В пика на сезона направо си копаеха и при самото устройство. Аз него не можех да изтърпя, дето бръмкаше тихо, пък какво остава за дрънчащи пръчки :mrgreen:
лалесъм

Re: Лалета

Мнение от лалесъм »

Грийни, :tzvetentze:
greeneyed написа: Сегааа, лалеси, :dovolen: ,тъй като имам дълъг стаж в битката с подземните крадци, нека да споделя:

-слагаш много повече луковици, отколкото може да побере склада му 8-)- е, то да е само едно, да си го изхранвам :angelche:
:!: А наистина ли луковиците от нарциси не ги ядат :?:

-прегризва и най-дебелата пластмаса , доказано, видяно с очите си 8-) - казвали са ми :snif:... освен да не ги оставям съвсем на диета, че толкова да се настървяват ;) или да сложа от външната страна на щайгите оградна тел с шипове, от тези, които намотават по границите :shock:
-мушкаш в тунелите всичко възможно боцкащо, например най-бодливите отрязани клонки от рози , също и всичко, което ти дойде на ума, че ще му създаде дискомфорт при краденето 8-)
-най-ценните слагаш в метални панери - например там са ми crocus savitus/ шафран/ - ползвах метална мрежа - за 3 години гние, освен тенджери стари да пробвам :shock: и онова старо метално корито - ех, как светнах съседката за него...
-имам 2 големи саксии, около 60 см диаметър, не ми харесва , че са пластмасови и им мисля аранжировка. Като я направя, мушкам там луковиците , ако има напролет. 2 търкалета по 60см, ами не са малко. ;) - миналата зима пробвах в саксии - едната пластмасова, другата доста дебела керамика - измръзна всичко, трябвало да се прибират зимата, а нямам условия за това :snif:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Лалета

Мнение от greeneyed »

-На територията на твоя двор смятам , че е едно семейство. А това семейство от колко члена е :hmmm: ,сигурно е двуцифрено число.
-Нямам наблюдения на загубите на нарциси. Мога да твърдя, че купешките се позагубват, а заварените местни - стоят. Обаче причината каква е , не знам.
-Според мен никакви щайги няма да го спрат. Купувала съм панери специални за луковици- те са удобство да ги извадиш , след като прецъфтят и да са разделени по сортове. За сляпото куче тези панери са бонбонки да ги схрускат. :ufff:
-металните кошнишки- сигурно ще изгният, ама кога, зависи пак от материала.
-големите саксии - ако са облепени с теракол и начупени парчета от гранитогрес и теракот дали ще измръзнат? :hmmm:
Нещо такова , само че саксията е огромна.

Изображение

- и последно засега- ще им сипвам в тунелите счукани семена от рицин.
-пищялките купешките само ги тормозят, но не ги гонят от терена. Бутилки пластмасови и кенчета слагам, не пречи на хората, освен, че е грозно.
Приемам всякакви рационали решения. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
wenche

Re: Лалета

Мнение от wenche »

Грийни, ако се облепят с плочки ама плътно по-големи сандъчета за цветя и се заровят, дали няма да е достатъчно надеждна защитата (срещу къртици имам предвид).
Вдъхновена от пинтереста две години садих луковици в големи саксии, които зимуваха навън. Втората година беше за потвърждаване на нулевия резултат от първата. Не измръзнаха, но и не цъфнаха, само листа и тук-там някоя съсухрена пъпка.
Ще чакам с интерес резултатите на Лал4е с кофичките и чашките :stiskam:
Последно промяна от wenche на Окт 25, '17, 15:37, променено общо 1 път.
лалесъм

Re: Лалета

Мнение от лалесъм »

Аз пък оттук се вдъхновявам
" onclick="window.open(this.href);return false;
В началото Монти Дон показва какъв вид саксии и каква почва ползва. Разбирам, че луковиците не трябва да са в кашпи или сандъчета, а в саксия с традиционна форма, за да има максимално оттичане. Дренажа трябва да е на макс - повдигната саксия, стабилен дренаж около дупката й и много рохъл и богат почвен субстрат. Луковиците да не допират стените на саксията, че там е най-влажно - в други серии са го споменавали това. Е, аз нищо от това не съм изпълнила, та мога още веднъж да пробвам...нищо, че съм напълно наясно с разликата между софийска и английска зима :angelche:
Но първо ще довърша проекта "армирани щайги" :D
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”