Лалета

Публикувай отговор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Лалета 2016

Мнение от dar »

Моля за съвет, искам да си направя лалеена алея от около 100 лалета, според вас какъв цвят е подходящ по нежен или по искрящ. Мястото е с шарена сянка през пролетта и има кирпичен дувар?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от Мария Николова »

В темата Ириси Murof е дал един линк за Старинни сортове ириси. А аз отворих и тулипите. Вижте, моля ви се любимия ми тулип Акумината, който мислих за последен писък на лалеената селекция, оказва се бил с векове по-древен от мен! :o :o :o Още докато сме били под игото!
ACUMINATA, 1816
Какво ли още ще открия?
https://www.oldhousegardens.com/display/?bulb=TU37" onclick="window.open(this.href);return false;
MARKGRAAF VAN BADEN, 1750
https://www.oldhousegardens.com/display/?bulb=TU979" onclick="window.open(this.href);return false;
CAFE BRUN, 1840
Бях права, като определих един от вече загубените ми пароти, но запазен в стар албум, че този парот е класика в жанра :ieeee: :ieeee: :ieeee:

Изображение

Изображение

По-късни завръщания към този сорт, за различните съчетания на колора не променят факт, че още от 1750 година е създаден сорта, който до днес цъфти. :daaa: :ieeee: :daaa: :ieeee: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
just

Re: Лалета 2016

Мнение от just »

Няколко от последните, които цъфтяха при мен... Тексасците даже не се отвориха както трябва от тези дъждове.

Изображение Grand Perfection

Изображение Colour Spectacle

Изображение Menton

Изображение Texas Flame

Изображение Akebono

Изображение West Point

Дълъг сезон беше - чак до Гергьовден :angelche: Благодаря им :liubov:

Вече съм на тема ... рози :tzvetoman:
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Лалета 2016

Мнение от tili »

Още имам ненапълно прецъфтяли лалета, а някои от кичестите от Евробулб (май) са като мумифицирани.

Изображение

Изображение

Изображение

Тъмновиолетовите диаманти още се държат и са красиви от самото начало до сега.

Изображение

Тези, на предния план започнаха да отварят с първите червени прости лалета и още държат В събота ще им откъсна цветовете, да имат време да узреят.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от Мария Николова »

Прекрасни, фантастични тулипи!!!
С невероятно дълъг лалеен сезон се оказа 2016 г.! :sheart:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Лалета 2016

Мнение от tili »

Мария Николова написа:Прекрасни, фантастични тулипи!!!
С невероятно дълъг лалеен сезон се оказа 2016 г.! :sheart:
Да! Цъфнха ирисите, лалетата още не се предават :)
Deleted User 5091

Re: Лалета 2016

Мнение от Deleted User 5091 »

Tili, страхотни са ти лалетата :liubov: тези розовките назъбените са като захаросани.
Ето ги и моите току-що цъфнали
Изображение
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Лалета 2016

Мнение от tili »

mija написа:Tili, страхотни са ти лалетата :liubov: тези розовките назъбените са като захаросани.
Ето ги и моите току-що цъфнали
Изображение
Чудни са и твоите. Само се чудя как ще запазя цветовите комбинации при изваждането? Май е мисия невъзможна и догодина ще стане тюрлюгювеч :shock:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета 2016

Мнение от calico »

просто удивително, лалета още цъфтят :ieeee:
и какви свежи и наперени и красиви :potekoha:

моите ги извадих повечето, пожълтяха отдавна
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от Магдалена »

tili написа:
mija написа:Tili, страхотни са ти лалетата :liubov: тези розовките назъбените са като захаросани.
Ето ги и моите току-що цъфнали
Изображение
Чудни са и твоите. Само се чудя как ще запазя цветовите комбинации при изваждането? Май е мисия невъзможна и догодина ще стане тюрлюгювеч :shock:
:dovolen: :dovolen: Мисията всъщност е възможна,но малко трудоемка!
Какво направих аз миналата година:
Хартиено тиксо с ширина поне 5см, химикал ,ножица.Списък с лалетата от поръчката-име,брой луковици.
За всяко лале изписвам върху тиксото по вертикал името му толкова пъти,колкото е броят на луковиците.Оставям по около 1см разстояние между надписите.Разрязвам и получавам хартиените лентички за всяко лале. Всяка лентичка я обвивам върху стъблото на съответното лале,по-ниско,да кажем между първо и второ листо,че да може горната част да се отреже, да се поразчисти от листа.Само внимавам надписът да не се припокрие,да остане заглавната буква,затова започвам обвиването на лентичката от края на името към началото му.И така с всички лалета.Всъщност беше приятно.Когато извадих лалетата,всяко си имаше надпис и отиваше в тарелка за сортиране.Запазиха се групите.Някъде имам снимка май,ако намеря ще я прикача!Сега още нищо не съм предприела и не съм сигурна,че има чак толкова смисъл.Аз харесвам и шаренията !! Това е от мен!! :tzvetentze: :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”