Лалета

Публикувай отговор
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Лалета

Мнение от Denis »

Аз щото сега садя лалетата, та в почивките тематично гледам на нещата :dovolen:
това за 6-те часа слънце откъде се взе. Това нещо по теоретичната част ли е . Да не е станала някаква грешка с розите.
:mrgreen:
Лалетата си цъфтят без проблем и на час-два слънце, и на светла сянка нам-колко си часа и пр.
Лалетата си цъфтят края на април напр, когато си ги засадил началото на февруари и пр..
Всичкото това си има и плюсове и минуси.

Обаче има още неща, като
- читави ли са били луковиците,
- за нови /едри, форсирани/ луковици ли става дума, или за стари вадени/невадени
- мястото, пръстта,камъни и т.н.

- освен това разни други - група коя -
ботанически /от тези дето повечето ги дават за натурализация и значи, и в райграса и в гората, а и в плитки кашпи - като примера отгоре с туркестаниките и т.н. имат голям шанс да оживеят, та и да се множат/,
или триумфите напр. - най неустойчивите, много от тях са правени като за рязан цвят
и да си ги купуваме от пазара на едро/дребно в наръч/целофан по 20/5 /на една и съща цена ;) /
да си ги сложим по вазите и да им правим "художествени" снимки за наше и не само удоволствие,
а като луковици цъфнат напролет, а като ги вадиш повечето са чесънчета дребни
и още разни други.
То много неща си ги пише, ама все в началото на темите.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета

Мнение от calico »

Днес вадих старите лалета за да освободя място на новите.
Всичките ми са в панери. Значи няма никакви стебла с луковици под тях. Освен това почти навсякъде имаше от тия "свиващи се корени". Всяка луковица е разпадната на 3-5-7 части
Лалетата вече са с прокарали корени, и кълнове от 1 см до 5 см.

от около 300 луковици там, имаше само 4 броя, които не са разпаднати и са толкова големи колкото съм ги садила. Всичко друго е като чесън, на малки и по-големи скилидки. Има бебета, юноши и зрелостници, всякакъв калибър.

Питането ми е:
1. С тези прокарали корени и кълнове дали изобщо да ги садя отново, ще се хванат ли и ще цъфнат ли? Ще пуснат ли нови корени?

2. Някой иска ли бебета луковички? Те със сигурност няма да цъфнат догодина. Има и юноши, повечето от тях вероятно ще направят някакъв цвят. Ако никой не ги иска, ще ги изхвърлям, нямам място и време за тях.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Лалета

Мнение от Denis »

1- ако можеш да ги садиш веднага - сади ги - днес/утре поне по едрите - размер - 7-9 на око- цвят ще има, макар и по-дребен/
2- не, мерси, имам си :lol:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета

Мнение от calico »

Денис, мерси.
Утре ще ги засаждам, дано нещо станат. Че нямам и отделно място, ще ги мешам с новите.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета

Мнение от libra »

Това за 6 -те часа съм го чела.На практика ,лалетата цъфтят когато дърветата нямат листа .Друг е въпросът ,дали им дреме много ,че лятото ,когато уж са в покой , са под сянка..Тук нямам мнение, нито съм срещала някаква информация.
Калико,твоите лалета дето са станали на чесънчета, да не би да са били на плитко засадени?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета

Мнение от calico »

Либре, всяка година стават така. Те са на плитко, в панерите, да. Но когато за пръв път преди 4 години станаха така, ги садих без панери - същата работа. Може нещо в почвата да не им харесва, не знам. Но това вече е всяка година. Виж, старите червени бабини лалета не стават така, без значение къде са.

една година изрових десетина луковици още преди да цъфнат. Щото аз бях садила едри луковици, и там дето е луковицата, бяха избили поне 5-6 малки листенца край лукчето. И какво - всички се бяха разпаднали още преди да цъфнат. Ама няма да спра да садя лалета, каквото - това.

всяка година наесен като ги вадя, имам килограми бебета.
а ги вадя обикновено септември, щото нямам къде да ги съхранявам на хладно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 551 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

calico написа:...
2. Някой иска ли бебета луковички? Те със сигурност няма да цъфнат догодина. Има и юноши, повечето от тях вероятно ще направят някакъв цвят. Ако никой не ги иска, ще ги изхвърлям, нямам място и време за тях.
Въх, не така! :sooo:
Жал ми е за тези бебета, ама няма къде да ги садя тази есен :( Другото лято ако имаш същия проблем, може да ги приютя.
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2389
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 84 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Лалета

Мнение от mds777 »

calico написа: 2. Някой иска ли бебета луковички? Те със сигурност няма да цъфнат догодина. Има и юноши, повечето от тях вероятно ще направят някакъв цвят. Ако никой не ги иска, ще ги изхвърлям, нямам място и време за тях.
calico, ако никой не ги иска , аз съм кандидат за бебета луковички.
Миналата година ми беше изпратила някакви бебета или юноши, имах и купени , ами всички се спираха на тези от теб! :lol:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета

Мнение от calico »

Лалелче, спокойно. Аз само заплашвам, досега цвете не съм изхвърляла. Ние, лудите, знаеш- от боклуците ги събираме, да ги съживяваме... :D А догодина всичките ще са за тебе

:mdsя давай адрес на лични, че бърже трябва да се засаждат
обаче да знаеш че сортове и видове е абсурд да се делят, всичко е заедно.
отделени са само на две групи
-жълти-оранжеви и
-розови- лилави- бели

така и ще ги пратя разделени

п.п. мога да направя две, че и три пратки, тъй че ако още някой иска до утре на обяд да пише
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2389
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 84 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Лалета

Мнение от mds777 »

Благодаря calico, :tzeluvka: пратих адрес на лични!
Няма и да ги деля, така е по-интересно! :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”