Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от Blue sky »

Родът ликорис обхваща няколко луковици с произход от Китай и Япония. Всички те имат красиви тръбести цветове, събрани в топчести съцветия от по 6-12 броя, на върха на стъбла високи между 30 и 80 см, без листа. Популярните имена включват магическа лилия, възкръсваща лилия, изненадващата лилия, но най-популярно е името Голата лейди. Всички тези имена са свързани с факта, че цветето първо развива листна маса през пролетта, която през лятото заспива и изсъхва, а през есента, излизат цветовете.

Изображение

Видовете имат различна студоустойчивост, с някои от тях може да се експериментира навън при нашите услоивя, при положение, че се отглежат на слънчево и защитено място, и на почва с много добър дренаж. Също така важно е, на луковиците да се осигури време на пълен покой през лятото, така че, може би по-добрият вариант за отглеждане е в саксии и сандъчета. Самите луковици се засаждат така, че върхът на луковицата да е точно на ръба на почвата, други пък, казват – на дълбочина двойна на размера на луковиците. Почвата трябва да е богата, да не е песъчлива или глинена. Поливат се обилно и се подхранват веднъж в месеца, докато листата изсъхнат. След това поливането се прекратява и почвения субстрат се оставя напълно да засъхне, а после започва магията, възкръсването и изненадите.

Изображение

По-популярните видове са

L. albiflora: листата се появяват през пролетта, цветовете са 6-8 броя, пъпките са розови, отварят се жълти и постепенно избледняват F1 хибрид между L. radiata и L. traubii.

Изображение

L. aurea: листата се появяват през есента и зимуват, цветовете са 4-7 жълто-оранжево, 7 зона.

Изображение

L. radiata: листата се появяват през есента и зимуват, цветовете са 4-7, червено, 8 зона.

Изображение

L. rosea: листата се появяват през есента и зимуват, цветовете са 4-6 , наситено розово.

Изображение

L. sprengeri: листата се появяват рано напролет,цветовете са 4-6, розово със синьо по краищата.

Изображение Изображение Изображение

L. squamigera: листата се появяват през есента, но често напролет излизат и нови, цветовете са 4-8 в естествената му среда и 7-12 в култура, бледо розово. Това е F1 хибрид между L. sprengeri и L. straminea, зона 4

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
mal4o_vasil4o
Кана кафе
Мнения: 569
Регистриран на: Дек 2, '09, 17:26

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от mal4o_vasil4o »

И аз искам,и аз.Много ми хареса тази госпожица :D
Изображение
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2006
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от dolli »

Олеле, получих сърцетуп :potekoha: . Казвайте от къде може да се намерят луковици на тази прелест. Иска-а-а-а-м ...
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от Mike »

L. radiata имам от две години -вече не си спомням от каква поръчка. Вярно имат листа зимата .... и нищо друго засега :twisted:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от johnstalker »

Mike написа:L. radiata имам от две години -вече не си спомням от каква поръчка. Вярно имат листа зимата .... и нищо друго засега :twisted:
Не е цъфтяла?!
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от Blue sky »

Лелее, верно ли :twisted: :twisted: :twisted: аз само обикалям ибейските оферти и чакам да дойде лятото, че май тогава най-ги има :nod:
Обаче това, че има листа през зимата е добра новина, значи издържа и под 8-ма зона както е посочено :nod: или ти я гледаш в саксия :nod: Много ме заинтригува, защо ли не цъфти :hmmm:
Аз съм така с хименокалисите - колкото пъти взема, само марули прави, а при хората цъфти та се къса :twisted: ако изобщо има и листа де, а не го изпасат охлювите :mrgreen:
He who plants a garden, plants happiness
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от Mike »

В саксия е разбира се. От тук
http://shop.seerosenwelt.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от Blue sky »

Сега я няма налична :nod:

Много ме заинтригува с това че не цъфти и се порових доста тази вечер - всички са единодушни, че това е най-издръжливата на всичко луковица, правеща колонии и развиваща се на едно място повече от 5 човешки поколения. И НИКАК, ама никак не обича да бъде пипана, вадена, продавана, купувана и засаждана :lol:
И че след такава обида, като една истинска лейди не цъфти поне 2 години :lol:, дори в някои случаи и листа не вади даже, преди да е направила хубава коренова система - надявам се твоята да ти е простила и тази година да те зарадва с цвят, който да ни покажеш :stiskam: :stiskam: :stiskam:

Аз намерих един английски доставчик, който предлага няколко вида ликориси, но са налични само в летния каталог. И въпреки че е така капризна, определено ще се обзаведа :ieeemyzh: , страшно го харесвам това цвете.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2006
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Голата лейди - Ликорис / Lycoris sp.

Мнение от dolli »

Блу, ако ще поръчваш, може ли да ме включиш и мене. Очите ми остнаха в това цвете.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”