Перуанска сцила - Scilla peruviana

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Перуанска сцила - Scilla peruviana

Мнение от Blue sky »

Сцила перувиана /Scilla peruviana/ е едно от най-атрактивните късно цъфтящи цветя, с издължени, полусферични съцветия, съставени от множество тъмно сини отделни цветчета прилични на звезди, всяко с ярко жълти тичинки.

Изображение

Трябва да се засажда така, че върховете на луковиците да бъдат точно на повърхността на почвата, на топло и слънчево място. На височина достига до 25 см.
Според повечето автори тази сцила е зимоустойчива до зона 8, но има и доста данни, че би издържала с мулч и малко защита и нашата климатична 7 зона.

Изображение

Изображение

Любопитното е, че всъщност, тази перуанска сцила, изобщо не е гражданка на Перу, както подсказва името й, а произхожда от южна Испания и северозападна Африка. Всъщност, е кръстена на кораба Перу, с който видът е достигнал до Англия.

Изображение
Основно цветовете са сини и лилави, но има и бели и розови сортове.
Предпочита богата на хумус, добре дренирана почва, слънчево изложение и достатъчно влага в активния перод на нарастване. Възможно е, по време на покоя, луковиците да не се вадят и да се съхраняват на тъмно, сухо и хладно място.

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Sumerlove
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Апр 6, '15, 07:18

Re: Перуанска сцила - Scilla peruviana

Мнение от Sumerlove »

Лизи, безкрайно ценна информация, благодаря :liubov: :tzeluvka: :tzvetentze:
ще си имам нови китки :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Sumer
sasha

Re: Перуанска сцила - Scilla peruviana

Мнение от sasha »

Чудесна инфо, защото аз си я купих тази пролет и имах идея да я оставя в почвата завинаги :ufff:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31535
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 1745 пъти

Re: Перуанска сцила - Scilla peruviana

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Аз пък имам проста полска сцила. Синчец. :mrgreen: :ieeee: Стои си в двора без никаква защита години наред - като кокичетата е непретенциозна.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”