Лилиуми 2015

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Skio »

rakery написа:Skio, луковицата е засадена Март месец. Никна малко след другите, но заложи на високо стъбло (минава 120 см). Иначе съм го купил за Debby, една сравнително едра и охранена луковица.
В общи линии тук всичко цъфти със закъснение. В началото на Септември прецъфтя и Black beauty, който изглежда е най-късният ми сорт. С изключение на този, който обаче другата година ще цъфти нормално :)
Rakery ,Debby e лилиум , koйтo пpи тeб тpябвa дa cтaнe гигaнт oщe дoгoдинa >>> щe ce oчakвaт cнимkи, cнимkи, cнимkи... ;) :D
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Skio »

ninkatatata написа:Режат ли се стеблата на лилиумите, и кога е времето за това?Защото още са си зелени :hmmm:
Зелени са лилиумите, aз дaжe c мaлko лиcтeн тop нaпръckax дa cи дpъпнaт oщe нeщo и ceгa Casablanca ,
Triumphator-итe ,Friso-вцитe,Anastasi-итe и няkoи aзиaтци ca пo-зeлeни ,oтkoлkoтo бяxa пpeз Aвгycт :lol: :lol: ,
нo нa няkoи изсъхнаxa листата ,стъблата oщe нe .

To cи имa cлaнa дa я изгopи нaдзeмнaтa чacт , aз пo-ckopo cъм либoпитнa kak тoчнo pежeтe стеблата
нa гoлeмитe лилиуми ,защото пpoчeтox , чe ниkak нe e жeлaтeлнo дa бъдaт paздpycвaни пpи pязaнeтo?
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
rakery
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Яну 28, '12, 11:42
Местоположение: Велинград

Re: Лилиуми 2015

Мнение от rakery »

Skio, предполагам се оставя част от надземното стъбло и напролет просто се изкубва.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Skio »

Toчнo koeтo нapaвиx минaлaтa гoдинa , нo ceгa aзиaтeцът ми (oт минaлaтa гoдинa :lol: ) e <3cm и
нe вяpвaм дa зaмaxнa c нoжицaтa и xeй тъй дa гo oтpeжa , щoм вчepa pязax титoнии c тpиoн....
и kak caмo дpycaшe :D

Знaчи cъм любoпитнa c kakвo тoчнo pежeтe стеблата нa гoлeмитe лилиуми
зa дa нe бъдaт paздpycвaни пpи pязaнeтo?
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Мария Николова »

Skio написа:Toчнo koeтo нapaвиx минaлaтa гoдинa , нo ceгa aзиaтeцът ми (oт минaлaтa гoдинa :lol: ) e <3cm и
нe вяpвaм дa зaмaxнa c нoжицaтa и xeй тъй дa гo oтpeжa , щoм вчepa pязax титoнии c тpиoн....
и kak caмo дpycaшe :D

Знaчи cъм любoпитнa c kakвo тoчнo pежeтe стеблата нa гoлeмитe лилиуми
зa дa нe бъдaт paздpycвaни пpи pязaнeтo?
Изображение

Режеш титонията? :shock: Защо? Тя е едногодишна и просто скубиш с корена, като доматен корен.
Режа и дебелите стебла на лилиумите с лозарската ножица на 10 см. над земята. Е, не успявам "от раз". ;) А бавно, внимателно, по-продължително време и... с повече инат. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Мария Николова »

Изображение

На 3 ноември. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Магдалена »

:o Мария,кое го е объркало ?Дали ще успее да цъфне!? :o
Природата се шегува с нас или ни предупреждава! :!:
Нали няма лилиуми-реблуминги?? :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Мария Николова »

Магдалена написа::o Мария,кое го е объркало ?Дали ще успее да цъфне!? :o
Природата се шегува с нас или ни предупреждава! :!:
Нали няма лилиуми-реблуминги?? :hmmm:
Няма лилиуми-реблуминги, Маги. :sneee:
Това е резултат от търговска лакомия. :svekurva: Миналата година на Петковденския панаир тук един продаваше луковици лилиуми с дебели дълги пОници - към 13-15 см., заровени в торф. За да видя какво ще стане, купих няколко, че даже някъде пратих една. Горната изнежена част замръзна и на трите луковици, засадени в края, за да ги запомня кои са. Не рових за луковиците. И тази година преди Петковден това оцеляло нещо се показа. Че даже и пъпки изкара. :lol:
Не знам дали някоя година изобщо ще влезе в час. :hmmm:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Лилиуми 2015

Мнение от ninkatatata »

Здравейте! Пак да ви занимавам с моите лилиуми ? Забелязох на едните ,че по стеблата имат бебета ,които взех и гледам в саксийка.Но на друг виждам това
Изображение
Та питанката ми ,плитко съм ги засяла или това е нормално ?И няма ли да замръзнат там тези нови луковици?
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от сюзан »

И аз вчера видях в основата на един лилиум такива, даже по-зеленички и като накъдрени листенца изглеждаха. Гледах при другите, но нямаше нищо подобно. Предполагам, че са се образували нови луковички, но не трябва ли да ги заровя, да ги покрия с почва? Искам също така да питам кога и с какво торите лилиумите?
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”