Чесън

Публикувай отговор
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Чесън

Мнение от bibi »

От бабите на село знам,че когато се сади чесъна не трябва да е мокро,а по-сухо.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10113
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1032 пъти

Re: Чесън

Мнение от МГХ »

Аз засадих есента едни леко покарали скилидки и те до декември бяха изникнали около 4-5 см.Надявам се да станат за зелено рано на пролет. С чесъна за глави по не се справям. Появява се чесновата муха и го скапва. Поливах със зелева чорба ,така прочетох някъде,нобез успех. Не пръсках. По голямата част изядохме на зелено , една част стана не лоши глави , а около една четвърт го унищожи мухата. За това пък есента от неко поникнаха нежни зелени стръкчета. С една дума природата си знае работата. Сега си мисля да напръскам с нещо като поникне пролетния , за да го опазя. Почвата ми е песъчливо глинеста , светла на цвят, плитка и отцедлива. Би трябвало да е идеална за луци всякакви .
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Чесън

Мнение от dimalexpl »

Луците за ядене ги садим така :dovolen: :

Изображение

Снимката е точно преди да завали снега след Коледа.
Есенния го садим след Димитров ден, пролетния към края на февруари, в зависимост от времето естествено.
А по повод на това, че някъде както написа Миша викат на фитириите кавали, си спомних една случка от миналата есен ;) .
Говорим си с една съседка за това как в селото се сади чесън, арпаджик и други такива интелектуални дейности и по едно време ни в клин, ни в ръкав ми казва:
"Аз не съм много-много добра в това, ама еди коя си съседка прави най-хубавите кавали в цялото село."
Явно съм направил така :o защото продължи:
"Няма да се плашиш, то не е трудно и теб ще те научим" :lol:
Добре, че в това време надойдоха и се включиха в разговора и други комшии, та ми стана ясно за какво иде реч :lol: преди разговора да поеме в неочаквана посока :lol: .
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Чесън

Мнение от calico »

Мише, ми аз искам да си направя точно от тези еьноглави чесънови главички

Преди години веднъж се получиха такива при късно засаждане, и бяха върховни- лесно се белят за манджи.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

bibi написа:От бабите на село знам,че когато се сади чесъна не трябва да е мокро,а по-сухо.
Да,знам,че битува това мнение,идва от това,че при заразена почва или заразен посадъчен материал при висока влажност веднага се развива бялото гниене и лукът изгнива преди да се е вкоренил,при здрав чесън няма проблеми с по-високата влажност .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

calico написа:Мише, ми аз искам да си направя точно от тези еьноглави чесънови главички

Преди години веднъж се получиха такива при късно засаждане, и бяха върховни- лесно се белят за манджи.
такива глави можеш да направиш с обилни поливки и високи азотни дози в началото ,след това преди формиране на скилидките рязко засушаване ,за да изсъхне бързо растението,може да засееш и чесън от семена,първата година от сеитбата прави една голяма скилидка,на втората година нормална глава чесън,такъв чесън може да не се сади всяка година,просто се проскубва по-едрия за зелено и си се самозасява с години на едно място ,може да се вади и за глави,не прави много едра глава,но е доста по-едър от типичния пролетняк и е много траен като съхранение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
И.Йосифова
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юли 30, '14, 10:49
Местоположение: РУСЕ

Re: Чесън

Мнение от И.Йосифова »

Миналата година садих чесън(но със съветите на съседите)и стана едър и хубав.казаха ми че се садят за глави само външните скилиди а вътрешните за зелено.Като ги разделих скилидите ги разстелих на един найлон и ги опръсках с топсин (против гниене )и на другия ден го засадих(това към края на октомври месец).Януари (имаше още сняг)го наторихме с амониева силитра и после вече като се стопи снега 2 пъти го пръскахме с кристалон(кафяв)за чеснова муха и подхранване на лисната маса.Копахме го един път и 2 пъти го плевихме (чесъна обича рохкава почва).И въперки че имаше доста дъждове аз не се надявах на хубав чесън ,но стана много хубав и едър.А за да трае по дълго и да не гние 1 месец го държах (пак по съвет на съседите )в сайванта на проветливо място .Тази година пак мисля по същия начин да процедирам и да видим кво ще излезе
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

Януари не се тори :o !това вече е забранено,загубите са почти 90 %,а замърсяването на почвата огромно ,полза за зеленчуците практически няма,освен да засили вегетацията в по-топли години и след последващо рязко застудяване растенията да получат измръзвания,тори се в началото на видима вегетация,т.е. рано на пролет.Кафявия кристалон действа добре на листната маса,но в никакъв случай не и срещу чесновата муха,той не е инсектицид.Едрите луковици сте ги получили не заради торенето с азот,а защото годината беше дъждовна,луковиците са били здрави,а дъждовете са удължили вегетацията,така че растението е имало по-дълго време да оформи главите ,преди да зазрее
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Чесън

Мнение от bibi »

dimalexpl написа:Луците за ядене ги садим така :dovolen: :

Изображение

Снимката е точно преди да завали снега след Коледа.
Есенния го садим след Димитров ден, пролетния към края на февруари, в зависимост от времето естествено.
А по повод на това, че някъде както написа Миша викат на фитириите кавали, си спомних една случка от миналата есен ;) .
Говорим си с една съседка за това как в селото се сади чесън, арпаджик и други такива интелектуални дейности и по едно време ни в клин, ни в ръкав ми казва:
"Аз не съм много-много добра в това, ама еди коя си съседка прави най-хубавите кавали в цялото село."
Явно съм направил така :o защото продължи:
"Няма да се плашиш, то не е трудно и теб ще те научим" :lol:
Добре, че в това време надойдоха и се включиха в разговора и други комшии, та ми стана ясно за какво иде реч :lol: преди разговора да поеме в неочаквана посока :lol: .
И ние така садим,а за кавала :lol: :lol: :lol:
Аватар
И.Йосифова
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юли 30, '14, 10:49
Местоположение: РУСЕ

Re: Чесън

Мнение от И.Йосифова »

Това е по съвет на съседа ,който обработва около 50 дк.чесън и 50дк.лук ,аз пробвах само веднъж и се получи ,но може да е било късмет.Каквото са ми казали такова съм направила,също каза че може да се пръска и с нурале
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”