Чесън

Публикувай отговор
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Чесън

Мнение от dimalexpl »

Теодора76, благодаря ти за уточнението :tzvetentze: .
Като пуснах търсачка с руски лук успях да го открия това лучено чудо :daaa: .
За тези, които се интересуват:

http://agronet.bg/agro/zelenchuci/1411- ... n-luk.html" onclick="window.open(this.href);return false;

А понеже не е казано в статията ми е интересно как се гледа в нашите условия и продават ли се семена?
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Чесън

Мнение от Teodora76 »

Ей тези малки лукчета които са на цветоносното стъбло се разделят и се садят. Ние го завъдихме така, не знам дали има семена.
Ако искаш, мога да ти изпратя, мисля, че ранното лято започват да се образуват лукчетата, само ме подсети.
denitsavm

Re: Чесън

Мнение от denitsavm »

Този лук се гледа за да се ползват пресните листа целогодишно, Наричат го балучка
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

denitsavm написа:Този лук се гледа за да се ползват пресните листа целогодишно, Наричат го балучка
Балучката,Дени,е едър арпаджик
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

dimalexpl написа:Теодора76, благодаря ти за уточнението :tzvetentze: .
Като пуснах търсачка с руски лук успях да го открия това лучено чудо :daaa: .
За тези, които се интересуват:

http://agronet.bg/agro/zelenchuci/1411- ... n-luk.html" onclick="window.open(this.href);return false;

А понеже не е казано в статията ми е интересно как се гледа в нашите условия и продават ли се семена?
И на мен ми стана интересно,ние гледаме такъв чесън ,прави такива въздушни скилидчета,които се самозасяват и на следващата година стават главички
Allium Sativum Knoblauch
прави ей такова твърдо стъбло
Изображение


това са малките въздушни скилидки,които се самозасяват
Изображение


главите са такива -нормални ,само че с твърдо стъбло в средата
Изображение

точно този не го вадим с години ,проскубваме само едрия ,другия си остава за догодина
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Чесън

Мнение от denitsavm »

Миша написа:
denitsavm написа:Този лук се гледа за да се ползват пресните листа целогодишно, Наричат го балучка
Балучката,Дени,е едър арпаджик
Ами чела съм го това. Но бабите, а и всички, които познавам му казват балучка на този лук, който не се гледа за глави, главичките му всъщност си стоят малки, порастват съвсем малко. Изкарва листа постоянно, лятото изкарва цветонос, който всъщност става на малки лукчета, мисля, че след това растенията умират /но в това не съм сигурна/. На пазара като го продават, също му казват балучка, аз всъщност от там го зная, щото така пишеше и като попитах ми обясниха, че не е арпаджик, а лук за пресни листа .... Сади се лятото, като пораснат въпросните бебета и си се посаждат, напролет е първи, даже и сега си има зелени листа
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

Поради проявения интерес изрових обелки от лучетата и намерих централното стебло около, което бяха групирани:
Изображение
Това е сайт за него.
http://www.egyptianwalkingonion.com/
Пише, че е добър за зона 3 и напролет първи изкарва. Може да се сади и през зимата , щото се развива и при -4.5°С
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Чесън

Мнение от dimalexpl »

Тя темата става все по-интересна :dovolen: .
От казаното до тук разбирам, че има два вида поне такъв лук:
- Allium proliferum - за който говори troll и пишат в статията на агронет - този е като кромид лук май :hmmm:
- Allium Sativum Knoblauch - за който казва Миша и който е някакъв чесън.
Та извода е, че ще се моля и на Теодора76 и на Миша за лукчета :lol:, защото са различни.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

Teodora76 написа:Чесъна който Миша е показала е страхотен,ние имаме подобен а може и да е същия, но на цветоноса образува семена, може би ако останат по- дълго време ще се образуват малки скилидки.

Не,този прави направо скилидчета ,другия със семената е по-едър ,този от скилидчетата с години стои на едно и също място ,мързелива работа 8-)
ще ви събера скилидчета,но ще трябва да изчакате средата на лятото да узреят,не си правя труда да събирам, като знам,че ще никне и без да си усложнявам живота ,Трол да не чете :swait: ,аз не обичам многото труд :scool:

Китайския е някакъв подобен,но много по-едър,с по-кръгли скилидки и много по-лют,а и вкусът му е различен , за мен е отвратителен ,веднъж направо ми причерня от него и повече в моята кухня китайски мутанти не пускам :evil:
Последно промяна от Миша на Яну 16, '15, 08:22, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Чесън

Мнение от Teodora76 »

И аз съм по мързеливата работа, така, че ще се радвам да го завъдя.
Който иска от лука да подсеща лятото.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”