Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от greeneyed »

Ех, Анюта, с теб пролетта продължава! Чудесна колекция! :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Fiut »

Прекрасни са! Кичести, разнообразни!!!!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Мария Николова »

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене
Мнениеот лалесъм » Нед Ное 16, 2014 9:57 am

Извинявам се, но не намерих обща тема за нарцисите и питам тук - защо не ми цъфтят нарцисите :snif: Вадени или невадени, на слънце или на сянка - все не цъфтят. А луковичките им едри и здрави, но само листаци вадят :hmmmmmm: Не ги торя - не знам кога, с какво и как и за да не хванат някоя болест - дали там е причината :hmmm:
Лаленце, нарцисите не е нужно ежегодно да се вадят. Те не "потъват". Ноооо! Когато дълги тодини не са разсаждани, луковиците им обрасват с голяма туфа бебета, които не се хранят самостоятелно, а "изцеждат" силите на луковицата-майка, която се "разпада" на ситни бебета. Същото сполетява и най-първите бебета, които се очаква да са станали възрастни луковици, но и те са се разпаднали. В такава луковична туфа се виждат много загинали бебета. Над земята се вижда пищна зеленина, без нито един цвят.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Skio »

s_t_m написа:
Re: Лалетата - грижи и садене /вадене
Мнениеот лалесъм » Нед Ное 16, 2014 9:57 am

Извинявам се, но не намерих обща тема за нарцисите и питам тук - защо не ми цъфтят нарцисите :snif: Вадени или невадени, на слънце или на сянка - все не цъфтят. А луковичките им едри и здрави, но само листаци вадят :hmmmmmm: Не ги торя - не знам кога, с какво и как и за да не хванат някоя болест - дали там е причината :hmmm:
Лаленце, нарцисите не е нужно ежегодно да се вадят. Те не "потъват".
Здравеи,Лале,имам да връщам :tzeluvka: >>първо без слънце нарцис не става,критиески минимум 3,5 часа ,за тези с двоен цвят 4,5 часа!!!за съжаление
После понякога живеят зле и в основата на някои дървета и храсти ,особенно вечнозелените.И не на последно място е редно да се знае ,че нарцисът живее 50 години и това го прави луковицата ,която перфектно позволява да бъде натурализирана при наличие на някои условия.
Всяка година ,ако е протекла нормално,нарцисът се разделя на 2 луковици и така се влиза в една математиеска прогресия - горе долу на всеки 3-4 години е редно да се направи едно сериозно вадене ,разделяне ,калиброване и презасаждане в добре подготвено място.
Факти ,странни и малки ,но които ми е струвало часове от живота да ги търся по дигиталните библиотеки на "североамериканските университети" :o :o ........... :lol: подарявам ви ги:
1/нарцисът е единственото от априлските луковични ,което позволява да се мести и презасажда веднага ,без съхнене
2/луковица ,която не се е разделила сама е добре да се остави и засади така
3/нарцисите имат горчив нектар и това ги прави непривлекателни за пролетните имполинатори ,който може да си го позволи ,нека оставя малкото нарциси ,които образуват семе да се разпръсква в природата.
4/кичестите имат нужда да генерират поне едно листо повече за да цъфнат,значи за тях наистина най- слънчевото място ,което е възможно(това го потвърждавам лично)
5/около след цъфтежа е добре да се утъпче зоната около основата на листата ,за да стане трудно за най-големия им вредител да проникне и снесе яйцата си.
.............
малко личен опит
Големи лакомници са ,изяждат си всичко ,което им дадеш и се отблагодаряват.Формулата за торене на луковини е А-А+1-А+2 като А е много ниско ,нещо като 3-4-5 ,но също става и много слаба концентрация на А-А-А.
За мен най-великото нещо за луковични растения е много старият говежди тор
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Мария Николова »

Skio, сърдечно ти благодаря, че сподели с нас ценната информация за нарциса! :sbow:
Радвам се отново да те видя тук! :ieeee: :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
лалесъм

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от лалесъм »

Ооооооо, много ви благодаря - Мари :tzeluvka: , Skio :tzeluvka:
Значи - махам детките от главната луковица, подновявам им почвата, здраво ги нахранвам с агнешко прегоряло, на фул слънце ииииииииии...... пролетта имам цъфнали нарциси - ие, ие, иеее :ieeee:
wenche

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от wenche »

Май при лалетата беше писано с големи букви, че луковици НЕ СЕ ТОРЯТ.
Дали само нарцисите правят изключение или все пак всички обичат агнешко ( говеждо ) препечено :snif:
лалесъм

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от лалесъм »

Аз си подхранвам лалетата с течен листен тор - веднъж като покажат листата и втори път като прецъфтят, за да подсиля луковицата. Правя го, защото почвата ми е неплодородна. Обаче колко има ефект... :hmmm: И затова тази година си купих от Божилови обогатена почва и всички панерки напълних с нея. Но на нарцисите и тор към почвата ще добавя :angelche:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Skio »

wenche написа:Май при лалетата беше писано с големи букви, че луковици НЕ СЕ ТОРЯТ.
Дали само нарцисите правят изключение или все пак всички обичат агнешко ( говеждо ) препечено :snif:
"че луковици НЕ СЕ ТОРЯТ" ми е много интересно КОЙ и ЗАЩО го е написал и на какъв точно
опит БАЗИРАЙКИ СЕ:D
Искате ли ТОЙ и аз да си постваме снимки на луковиците на нарцисите и всеки ще си реши
какво да прави.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Skio »

лалесъм написа: Но на нарцисите и тор към почвата ще добавя :angelche:
Да не би да ти хрумне да ги разбутваш сега,уверявам те ,е веднага след първите септемврийски дъждове
корените тръгват и в този момент са по 14-16 см(поне).Можеш да мулчираш ,даже дебело с нещо.
Или ,ако са на редове ,едно леко вкопаване м/у редичките на балансиран гранулиран тор с бавно
действие ,но не по- дълго от 3 месеца и редуцирана доза.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”