Cardiocrinum - гигантски лилиум

Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от rumivarna »

За първи път видях това изумително чудовище преди минути и бързам през глава да го споделя с вас :shock:
Изображение
И това се оказа Кардиокринум-гигантски лилиум! Научното наименование произлиза от гръцките думи и буквално преведено - "Heart-лилия." Името се дава, защото на листата на растението с форма на сърце. Местонахожденията са в Азия , Далечния изток - Япония острови , Сахалин , Китай (включително Хималаите)

Cardiocrinum cathayanum =Lilium cathayanum и още Хималайски
Изображение достига до 1.80м.височина

Cardiocrinum cordatum =Lilium cordatum
Изображение

Cardiocrinum giganteum-до 3 метра
Изображение
Изображение

Всякаорастение цъфти само веднъж в живота си и умира след това, но около стъблото на растението майка остават множество луковици!
Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от Мириам »

Руми,страшно,какво чудо,особено първата снимка! :o
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от rumivarna »

Аз си мисля да не се помайваме, ами да видим от къде, срещу какво и колко и......ами да го пробваме по нашите ширини :D Дали ще се намерят и други мераклии :hihihi: :ieeee:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от Виола »

Руми, има го в поръчките, но въпросът е дали е студоустойчив в БГ.
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от Мириам »

rumivarna написа:Аз си мисля да не се помайваме, ами да видим от къде, срещу какво и колко и......ами да го пробваме по нашите ширини :D Дали ще се намерят и други мераклии :hihihi: :ieeee:
И аз така викам,да потърсим,да поровим,да видим :ieeee:
Ами,щом го има,е добро начало
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4448
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 89 пъти
Получил благодарност: 230 пъти

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от jozefin »

На първата снимка и двата лилиума са в близък план. Цветът не е по-едър от човешка глава, както изглежда в случая.
wenche

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от wenche »

В моя малък двор ще трябва да изкореня дърво, за да отворя място на това ..... цвете :snif: :snif:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2242 пъти

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от Мария Николова »

Руми, гигантеума ли умира след цъфтежа? Ми то всеки лилиум умира и на пролет покарва нов цветонос. Или луковицата-майка умира, а? Ако е така, колко време минава, докато цъфне бебе от тези ситнежи, които се виждат? :hmmm:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от Debi »

Три пъти съм си купувала луковици, но досега не съм успяла да го захвана.
Мисля, че не е достатъчно студоустойчив за нас.
Умира луковицата-майка и после от тези дребните се очаква да цъфнат в най-добрия случай след 3 години, но по-вероятно да е след повече, затова препоръчват да се засаждат различни по-големина луковици, както и в различни години да е, за да може цъфтежа да се застъпва.
Имам спомен, че продаваха 7-годишни луковици, за да е сигурно, че ще цъфнат, но аз така и не успях да ги запазя.
Първите ми бяха купувани от Himalyan Gardens - гледам, че Ботан е пуснал поръчка от там, но не знам дали не е приключила вече :nod:
И този на първата снимка, който е показан, според мен изобщо не е кардиокринум, ами си е някой от тромпетите или Лонгифлорум хибридите, който е проявил фасциация или са събрани няколко стъбла на едно място.
Вижда се и по-листата, че са тесни, а не сърцевидни.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2242 пъти

Re: Cardiocrinum - гигантски лилиум

Мнение от Мария Николова »

Debi написа:Три пъти съм си купувала луковици, но досега не съм успяла да го захвана.
Мисля, че не е достатъчно студоустойчив за нас.
Умира луковицата-майка и после от тези дребните се очаква да цъфнат в най-добрия случай след 3 години, но по-вероятно да е след повече, затова препоръчват да се засаждат различни по-големина луковици, както и в различни години да е, за да може цъфтежа да се застъпва.
Имам спомен, че продаваха 7-годишни луковици, за да е сигурно, че ще цъфнат, но аз така и не успях да ги запазя.
Първите ми бяха купувани от Himalyan Gardens - гледам, че Ботан е пуснал поръчка от там, но не знам дали не е приключила вече :nod:
И този на първата снимка, който е показан, според мен изобщо не е кардиокринум, ами си е някой от тромпетите или Лонгифлорум хибридите, който е проявил фасциация или са събрани няколко стъбла на едно място.
Вижда се и по-листата, че са тесни, а не сърцевидни.
Мерси, Деби! :ieeee: Категорично няма да го търся. Да си цъфти из Хималаите. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”