Лилиум (1)

Заключено
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Re: Лилиум

Мнение от maili »

Ей на тия напръсканите съм се навила тази година :daaa:
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Лилиум

Мнение от розалия »

Тия сортовите лилиуми ,вадите ли ги зимата от градините или успешно може да презимуват ?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31667
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1006 пъти
Получил благодарност: 2295 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

розалия написа:Тия сортовите лилиуми ,вадите ли ги зимата от градините или успешно може да презимуват ?
Всички сортове лилиуми зимуват в градината, без никакви специални грижи.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Лилиум

Мнение от mileni »

Моите също не ги вадя,обаче имам една жертва от предишната поръчка.Миналото лято не ми цъфтя Bianka
Изображение
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Лилиум

Мнение от ida_ili64 »

Аз разглеждам в момента каталога на Балдур-гартен и ей тоя лилиум ме грабна:

http://www.baldur-garten.de/produkt/393 ... detail.jsf" onclick="window.open(this.href);return false;

Лошото е,че имам злощастен опит с тях от едно време един колет бе дошъл в наше отсъствие,комшиите го бяха получили,а всичко вътре бе измряло ... :snif: Обаче правят невероятни кръстоски ,признала съм ги!
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Лилиум

Мнение от розалия »

s_t_m ,Милени благодаря! :tzeluvka:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31667
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1006 пъти
Получил благодарност: 2295 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

mileni написа:Моите също не ги вадя,обаче имам една жертва от предишната поръчка.Миналото лято не ми цъфтя Bianka
Изображение
Милени, причината за това, че тази красота не ти е цъфтяла миналата година, може да е младата възраст на купената луковица. Трябвало е да расте. Очаквай тази година цъфтеж! :ieeemyzh:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Лилиум

Мнение от mileni »

Не е това ,за съжаление :snif: 2008г.като дойдоха ,си цъфтя.Но миналата година нямаше и помен от нея.Предполагам е изгнила луковицата.Наистина емного красив и траен цвета.Истинско бижу е ,една такава малка и кипра :tzvetentze:
Ако се разцъфти тази година ще е истинско чудо :ieeemyzh:
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31667
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1006 пъти
Получил благодарност: 2295 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

mileni написа:Не е това ,за съжаление :snif: 2008г.като дойдоха ,си цъфтя.Но миналата година нямаше и помен от нея.Предполагам е изгнила луковицата.Наистина емного красив и траен цвета.Истинско бижу е ,една такава малка и кипра :tzvetentze:
Ако се разцъфти тази година ще е истинско чудо :ieeemyzh:
Щом 2008 ти е цъфтяла, Милени, за съжаление си е за оплакване... Тази Биянка наистина е много уязвима. Три пъти се опитвам и все не мога да я задържа до втори сезон. :ufff: По-деликатна е от всички ориенталски. :snif: Индивидуалистка е, май... Последния ми опит ще е с индивидуален подход. ;) В саксия с повече дренаж, с изобилие дървени въглища. Под непрекъснат контрол и да я местя, докато си намери предпочитаното място. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31667
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1006 пъти
Получил благодарност: 2295 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Тити, копирах ЛС до теб, като отказа да го приеме и ща не ща сега тук ще то пейстна - само заради едната точност. :D И защото съм хремава, кихаща, кашляща и т.н.

"Re: Лилиум
от Titi » Нед Яну 17, 2010 12:14 pm

s_t_m написа:
Първенец най-ароматен е точно candidum, Neptune, най-баналния. Среща се във всеки двор и има още 1-2 имена - не знам защо "кучешка лилия", както и "замбак". (Това май е "лилиум" на турски език.) Вярва се, че от миризмата му човек може да се задуши, както си спи. Подобно на сладкото от листенца на рози, и от листата на candidum се прави хубаво сладко."

Само една поправка да внеса - замбак викат на ириса, не на лилиума. В едното от плевенските ми села даже още по-звучно са го кръстили "дзамбак" "


Тити, тук поне на 5-6 вида цветя, които са от различни семейства, казват "пате". Че даже и в м.р. "пат". :lol: :lol: :lol: Но от това никога не бих извела правило за цялата страна. От "1001 нощ" чух и съм сигурна, че "лилиум" на турски е "замбак". В Първомай и в Нова Загора казват "замбак" на лилиум кандидум, като дълго време в миналото е бил единствено известния лилиум.
В двете плевенске села като не казват на ириса "перуника", или например, "пат", а баш "дзамбак", не пречи лилиума някъде другаде и на турски да е "замбак". :tzvetentze:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”