Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Аватар
vyara
Виенско кафе
Мнения: 305
Регистриран на: Фев 3, '11, 14:30

Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от vyara »

Имам такъв въпрос. Какъв е вашият опит със засаждане на луковични и над тях някакво почвопокривно? Кое с кое се понася добре и не пречи на останалите?
Оня ден засадих лалета, нарциси и блатно кокиче, а над тях пахисандри. Ще споделям по-нататък моя опит, но понеже много харесвам почвопокривните, а след лалетата през лятото и есента да не стои празно, та затова реших, че такава тема може да е полезна и за вас. :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 832 пъти
Получил благодарност: 1672 пъти

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от Гео, граф »

Абсолютно навременен въпрос, Вяра :daaa: ! Браво, че се сети да го зададеш :nod: .

Конкретно питане : седума, който се вижда вляво зад гърнето, е точно типа почвопокривни, които ме вълнуват. През него ще пробие ли лале да речем ??? :hmmm:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от mucunka »

Гео, малко ме съмнява. Там където се разпростира нищо не покарва. Прави много плътен килим. И затова периодично го проскубвам, намалявам и захвърлям на тротоара навън.Там да расте на воля и да се шири колкото си ще. Мисля, че между сапонарията може да прокарат лалета. Тя е по-рехаво почвопокривно. Но нека специалистите да кажат. Аз запълвам пространството между лалетата с незабравки. Много красиво стоят. Едногодишни са, но се самонасяват и всяка есен засаждам разсад. Гледам, че тук-там и из тревата са покарали. :dovolen:
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от Murof »

vyara написа:Имам такъв въпрос. Какъв е вашият опит със засаждане на луковични и над тях някакво почвопокривно? Кое с кое се понася добре и не пречи на останалите?
Оня ден засадих лалета, нарциси и блатно кокиче, а над тях пахисандри. Ще споделям по-нататък моя опит, но понеже много харесвам почвопокривните, а след лалетата през лятото и есента да не стои празно, та затова реших, че такава тема може да е полезна и за вас. :dovolen:
Пахисандрата е вечно зелено растение и цъфти на пролет а също така е за сенчести места, докато лалета, нарциси и др. предпочитат и добре цъфтят на слънце, според мен не е подходяща комбинацията :snif: Най добре е да посадиш луковиците на поляна с трева смесена с диви цветя които цъфтят малко след луковиците и като завехнат ги косиш заедно ...и остава тревата :) :daaa:
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от Анемоне »

Аз пък днес засадих анемонета,лалета и нарциси а отгоре хвърлих тревна смеска,дали ще се получи нещо непредвидено?Наясно съм ,че няма да има косене на трева до определено време,но ако тревата сгъсти и направи плътен килим през нея след години могат ли да пробият тези растения(подбрала съм ги така,че да не се налага вадене,а да се натурализират естествено)
Deleted User 1445

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от Deleted User 1445 »

Гео, при мен през този седум избиват нарциси, избиват и лалета.Преди години имах една градинка пред къщата, която после затревих.
Всяка година в тревата излизат нарциси, които уж бях изместила и даже се множат.Верно от най-простите, жълти са :daaa:
dal

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от dal »

безпроблемно съжителство
Изображениелалета усред хризантемите
Изображениеалиуми 4 сорта , нарциси няколко , три вида хойхери три вида минзухари и даже една две туфи гераниум , демек дръглив здравец със странни лилави цветлета + анемоне бланда тук там :D
почвопокривен седум и над него мускари и лалета
Изображение
Изображение
ириси холандика под мъхнат рожец и над него гайлардии
Изображение
Изображение

с две думи мисля по принцип , че няма никакъв проблем и нищо не може да спре здравата пролетна луковица да изникне :daaa:
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от Murof »

Ето една полянка от Холандия, снимката е от двора на един музей .
Изображение
Нито една градина не е идеална.
Аватар
vyara
Виенско кафе
Мнения: 305
Регистриран на: Фев 3, '11, 14:30

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от vyara »

Murof написа: Пахисандрата е вечно зелено растение и цъфти на пролет а също така е за сенчести места, докато лалета, нарциси и др. предпочитат и добре цъфтят на слънце, според мен не е подходяща комбинацията :snif: Най добре е да посадиш луковиците на поляна с трева смесена с диви цветя които цъфтят малко след луковиците и като завехнат ги косиш заедно ...и остава тревата :) :daaa:
Мястото е в периферията на едни дървета. Напролет е повече слънце, а след това шарена сянка. Но това си е експеримент все пак. Нали като непрофесионалисти се учим от проби и грешки най-вече. :dovolen:

Дал, това с рожеца и ирисите ми хареса. Имам ги и двете и ще ги комбинирам. Иначе след като прецъфтят тези ириси, мастото им е празно. :dovolen:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Засаждане на луковици под почвопокривни растения

Мнение от nadin »

Анемоне написа:Аз пък днес засадих анемонета,лалета и нарциси а отгоре хвърлих тревна смеска,дали ще се получи нещо непредвидено?Наясно съм ,че няма да има косене на трева до определено време,но ако тревата сгъсти и направи плътен килим през нея след години могат ли да пробият тези растения(подбрала съм ги така,че да не се налага вадене,а да се натурализират естествено)
Аз сред трева съм виждала да съжителстват кокичета, нарциси, минзухари, мразовци, но никога лалета и зюмбюли. На тях като че ли им е трудно да пробият през гъста трева
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”