Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
dal

Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от dal »

Пускам тази тема , защото всички сме се сблъсквали с това как оредява килимчето с джиджени сортове , ако не ги вадим след жълтите листа и садене наново на есен. Днес ходих гледах , новонасятите луковици са направили перфектни стъбла листа и пъпки
миналогодишния килим пред къщата е рехав , пълен с огромни листаци и тук там стрък с пъпка ;
Преди 6 години като се нанесох и от мерак купувах някакви холандски миксове лалета , примерно
5 сорта по пет броя в пакет , бели
понеже са в отделна лента долу където са лилиумите и не съм садила други , сега се вижда много добре че е оцелял един от петте сорта и той се е размножил и продължава да цъфти всяка година -ако намеря картончето ще го напиша кой е
Също как стои въпросът с дивите изходящи форми- туркестаники , тарги и др ниски лалета , които може би са по устойчиви във времето ?

Ще ми се тука да споделяме сортове или картинки на тези лалета , които "не потъват" ,които се размножават на местата си и нарастват туфите
Много разчитам на лалеените принцеси , това са тези любими девойки , дето им знаят имената и нравите :daaa:


Изображениеето миналата пролет :snif:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от calico »

Дал, аз хич и даже не съм лалеена принцеса, но съм си набелязала наесен кои сортове да си купя за да не вадя лалета
може и да не са много джиджени, ама са за мързеливи
инфото е от Сортови семена и оттам и ще ги купувам, освен туркестаните
ето:
ЛАЛЕТА FOSTERIANA
Изображение
Тази група лалета е известна и като императорските лалета. Произлиза от ботаническото лале Tulipa fosteriana, див вид разпространен в планините на централна Азия. Получените сортове доста се различават по височината си, но всички имат огромни цветове в ярки окраски. Най-ценното при тях е че се саморазсаждат и не потъват, така че няма нужда да се вадят, а когато са насадени в големи групи изглеждат особено впечатляващо. Цъфтят рано на пролет след ботаническите.

ЛАЛЕТА KAUFMANNIANA
Изображение
Сортовете лалета тип Кауфманиана са от вида, който се среща естествено в Турция. Те са от най-рано цъфтяците лалета, обикновено са ниски с височина до 10-12 см, което ги прави идеални за алпинеуми и ако се оставят без да се вадят, с годините ще се размножават много успешно. Венчелистчетата им са заострени и в слънчевите дни чашките се отваря тнапълно и изглеждат плоски. Напълно отворени, приличат повече на водни лилии, отколкото на лалета. Дори, някои сортове са селекционирани така, че това преимущество се взема предвид – оцветяването от вътрешната страна на чашката е различно от външното. Идеални за алпинеуми и сандъчета, добри в лехи и бордюри.

ЛАЛЕТА DARWIN HYBRID
Изображение
Дарвин хибридните лалета са известни със своите огромни цветове и наситени разцветки. Цветовете са с форма на пирамида когато са затворени, а когато са отворени достигат до 15 см диаметър. Тези лалета са предпочитани предимно за производство на рязан цвят. Сортовете са устоичиви и с годините красотата им не намалява, както на другите сортове, чиито луковици трябва редовно да се подменят. Всъщност това са така наречените многогодишни лалета, защото с годините се размножават и натурализират. Необходимо е обаче, да са на относително защитено от ветрове място.

ЛАЛЕТА GREIGII
Изображение
Тази група произхожда от Tulipa greigii вид естествено разпространен в Туркестан. Това са доста ниски лалета с огромни цветове, които изглеждат непропорционално големи за късите си дръжки. Цветовете се отварят като големи чаши с диаметър понякога повече от 12 см. Височината им ги прави идеални за алпинеуми и контейнери. Листата им често са нашарени, и най-важното добре се колонизират в градина и не се нуждаят от вадене.


толкова от мен засега само теория :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitsavm »

Ето от тези лалета си брах днес от вилата - Изображение Бяха микс Tulip Fosteriana, но само това червеното е цъфнало - 7 бр. си откъснах, значи се е и размножило, брах и други от около него, но още не са цъфнали и не им знам цвета. Садени есента на 2009 г. не са вадени от тогава, а са се размножили :nod: Освен това са все още с огромни цветове :daaa: Ще снимам и букета :nod:
dal

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от dal »

Блу е пуснала инфо в началото на темата за Tulip Darwin Hybrid-този раздел лалета не потъват и не се вадят толкова често
дори ги наричат многогодишни лалета
ще опитам да събера малко сортове тук , за удобство :
American Dream Изображение
ИзображениеAd-Rem
ИзображениеApeldoorn
ИзображениеBanja_Luka
ИзображениеDaydream.
ИзображениеOllioules
Серията импрешън : Pink Impression Изображение,
Golden Parade , 'Apricot Impression'. ,'Red Impression , Ivory Floradale' ,
ИзображениеSalmon-Impression
Akebono Изображение това лале е страхотно!!!!!
Изображение
ИзображениеBURNING-HEART
ИзображениеTULIPA-HAKUUN
ИзображениеJuliette'

ето още сортове http://www.theplantexpert.com/springbul ... brids.html
just

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от just »

Из моите архиви си намерих една таблица с инфо за доста сортове, според която, не само и не всички Дарвин хибриди (DH) са натурализиращи се.

Ето имената на сортовете от различните групи лалета, които са дадени в графата на цъфтящите година след година, при предоставени добри условия и изхранване на луковицата, разбира се :daaa:

Ad Rem (DH)
Angelique (DL)
Apeldoorn (DH)
Apeldoorn's Elite (DH)
Arabian Mystery (T)
Ballade (L)
Balerina (L)
Beauty of Apeldoorn (DH)
Beauty of Parade (DH)
Blenda (T)
Candela (F)
Cape Cod (G)
Capri (T)
Cassini (T)
Christmas Dream (SE)
Christmas Marvel (SE)
Diplomate (DH)
Don Quichotte (T)
Fire Queen (T)
Flaming Prissima (F)
Golden Apeldoorn (DH)
Golden Oxford (DH)
Golden Parade (DH)
Gudoshnik (DH)
Hamilton (FR)
Heart's Delight (K)
Holands Glorie (DH)
Kees Nelis (T)
Kingsblood (SL)
linifolia
Madame Lefeber (F)
Maureen (SL)
Menton (SL)
Monte Carlo (DE)
Mount Tacoma (DL)
Mrs. John T.Scheepers (SL)
Negrita (T)
Orange Bouquet (T)
Orange Emperor (F)
Oriental Beauty (G)
Oxford (DH)
Oxford Wonder (DH)
Oxford's ELite (DH)
Page Polka (T)
Parade (DH)
Pink Impression (DH)
Plaisir (G)
Princess Irene (T)
Prominence (T)
Purissima (F)
Queen of Night (SL)
saxatilis
Scarlet Baby (K)
schrenkii
Shirley (T)
Showwinner (K)
Springgreen (V)
Spring Song (DH)
tarda (G)
Toronto (G)
turkestanica
Viking (DE)
White Triumphator (L)
Yellowa (DE)
Yokohama (T)


За някои от изброените сортове ще споделя и личните си впечатления, други сортове ги имам, но съм ги местила на нови места заради промяна в цветната схема, а няколко сега ще цъфтят за първи сезон при мен... така че инфо от първа ръка ще имате :daaa:
denitsavm

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitsavm »

Изображение Ето ги моите невадени фостериани
just

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от just »

dal написа: как стои въпросът с дивите изходящи форми- туркестаники , тарги и др ниски лалета , които може би са по устойчиви във времето ?
От видовите лалета имам turkestanica и batalinii bright gem. Наистина са много по-устойчиви и може да се разчита на тях година след година :daaa:
Имат по-дребни луковички и по-сивкави листа.


Tulip turkestanica

При мен цъфтят първи от всички ранни лалета (малко след ретикулата ирисите). Сутрин, докато ги огрее слънцето или в облачни дни, цветовете им се затварят, но тъй като на всеки цветонос има поне по 4-5 пъпки, когато разцъфтят напълно правят истински килим от нежни цветчета
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение :tzvetoman: :tzvetoman: :tzvetoman:


Есента на 2008 насадих на две места по 10 луковички от тях и от тогава не съм ги разбутвала. Едното петно е под спирея, която през сезона поливам нормално, така че явно и повечко вода не им пречи :daaa:

На следващите снимки се вижда едното гнездо в началото на два последователни сезона и можете да прецените как се размножават
Изображение 2009
Изображение 2010

Семенните им кутийки също са много атрактивни и поради това, когато първото лято не ги махнах, после се чудих :hmmm: :ufff: дали са заложили цветове за следващата пролет, след като са изхранвали толкова много семена, но това не се отрази на цъфтежа им :ieeee: :ieeee: :ieeee:.



batalinii bright gem

Високи около 20 см. с млечно-оранжеви цветове - като малки свещички :nod: :nod: :nod: . Цъфтят в средата на сезона. Не съм ги оставяла на едно място, за да преценя точно колко са се размножили, но като знам колко бяха и колко са сега (освен подарените…), според мен при добри условия всяка майчина луковица освен съвсем малките бебета, прави и поне по 1-2 пълноценни детки, които цъфтят още през следващия сезон.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
just

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от just »

Heart's delight – kaufmanniana

Много впечатляващ сорт – на фон от нашарени със синкави линии листа се открояват много едри в сравнение с листната маса цветове, които се отварят много рано (заедно с turkestanica) и в началото са почти "приседнали" в земята.

През пролетта на 2009 г. имах 6 цвята и половина от 6 луковици :D
Изображение

Когато ги извадих лятото, до майчината луковица имаше по 3-4 детки с почти същия размер като нея. На детките обаче им беше необходим още един сезон , за да направят пълноценни като размер и колор цветове, което се получи през 2011 г.

Изображение

Изображение


Тук може да прочетете една хубава статия за тези прекрасни лаленца http://www.paghat.com/tulipakauf_hearts.html" onclick="window.open(this.href);return false;



Red Riding Hood - Greigii

Също се множи доста и не потъва. Започнах 2008 пролетта с 2 форсирани лалета от тях
Изображение

Купих ги само заради шарените им листа (тогава за първи път излизаха в БГ такива шаренийки :hihihi: ), дори не знаех какво ще разцъфти ... От онези 2 лукчета вече имам ниски червени пролетни петна на доста места из градината :angelche: .

Изображение

Изображение

Изображение

Инфо - http://www.paghat.com/tulips.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Има и кичест вариант на Red Riding Hood, който предполагам ще е също толкова надежден :stiskam: .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Браво, Юле! Като вадя всичко наред, не мога да добия твоя опит. Благодаря ти за споделения личен опит! :gush: Още не мога да измисля при моята уредба как мога да оставя не извадени същите, а не съседните лалета... и как да ги събера в една група. :ufff: :eeeh: :hmmm: И се питам дали на полянката й трябват групи. :swonder: :sthinking:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от zeleno »

Изображение
Изображение
Това са мойте два вида лалета които не се вадят и се разрастват от година на година
Сорт обаче незнам
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”