Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от libra »

Изсуши ги добре на сянка.В момента е доста влажно,така че не ги прибирай ,без да са изсъхнали.След като изсъхнат,може да ги попочистиш от почвата,но без да се престараваш,за да не обелиш люспите.За мухлясалите може с калиев перманганат да дезинфектираш,но не знам дали е достатъчно-други да кажат.
Детките ги отдели и ако искаш ги засади отново,без да пречат на големите луковици.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Asarina »

libra написа:Изсуши ги добре на сянка.В момента е доста влажно,така че не ги прибирай ,без да са изсъхнали.След като изсъхнат,може да ги попочистиш от почвата,но без да се престараваш,за да не обелиш люспите.За мухлясалите може с калиев перманганат да дезинфектираш,но не знам дали е достатъчно-други да кажат.
Детките ги отдели и ако искаш ги засади отново,без да пречат на големите луковици.
Засега са прибрани. В сряда съм на село и ще действам по препоръките ти :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Asarina написа:
libra написа:Изсуши ги добре на сянка.В момента е доста влажно,така че не ги прибирай ,без да са изсъхнали.След като изсъхнат,може да ги попочистиш от почвата,но без да се престараваш,за да не обелиш люспите.За мухлясалите може с калиев перманганат да дезинфектираш,но не знам дали е достатъчно-други да кажат.
Детките ги отдели и ако искаш ги засади отново,без да пречат на големите луковици.
Засега са прибрани. В сряда съм на село и ще действам по препоръките ти :daaa:
Азаринче, добре просуши на сянка и вятър луковиците, да не се допират.
Опитай тези с мухъл да им избършеш с книжна салфетка на няколко ката мухъла. Всяко движение с чиста част от салфетката. Накрая ги събери отделно от всичките. Когато имаш възможност преглеждай всички луковици - и под карантина, и здравите.
Но, ако има, някоя която "се подмокря", :twisted: хвърляй я! И се радвай, че навреме си я хвърлила.
Следи през жегите вижда ли се по някои луковици бял тебеширен налеп. Това показва, че мястото не е достатъчно хладно. :snif:
И да падне кафявата люспа, за 2-3 седмици най-горната бяла люспа ще започне да си променя цвета, за да замести кафявата. Така че не се тревожи. :angelche:
По принцип бебетата са по-издръжливи на зарази от мамите.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 554 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

От две седмици ме тресе луковичена треска! :oops:
Голяма тръпка беше да избирам кои сортове да НЕ поръчам тази година... (защото веднага мога да кажа кои искам, но много трудно реших от кои да се откажа, защото ...да.)

Сега е тръпка за ваденето. Преди 3 дни бях на вилата и гледам най-рано прецъфтелите лалета вече с пожълтели листа. Изкопах около 12 бр. Една от луковиците беше със сиво-зелена плесен леекичко от едната страна на външната люспа. Махнах гнилото, но не отделих луковицата - не бях изчела темата. Нищо. Занапред ще знам.

Освен това прочетох, че след пожълтяване на листата имат нужда от още 2 седм. докато и корените спрат да функционират. За следващите ще изчакам.

От онзи ден съм я захапала тази тема и първо почнах оттук-оттам, после се напънах и я изчетох цялата от началото до края!
И научих, че каквото и да науча няма много значение, защото едни и същи действия/бездействия при различни хора водят до различни резултати... :hmmm: :hmmm: :hmmm:

А аз като абсолютен наивист си въобразаявах, че ще завъдя за постоянно сортовете, които съм си купила. Е, някои ще понамалеят, после ще се размножат пак, някои ще се променят, но все ще цъфти НЕЩО. Да, ама не. Уплашихте ме с тия "магарешки лалета" ауу, не искам да ми се случва такова нещо - сега имам страх от малките бебета... :eeeh:

И ако някой е изтърпял да ми изчете всичко дотук, да попитам:
Луковиците, които извадих имат по 2-3 големи бебета, някои дори колкото възрастни, а между тях и по някое и друго много дребно бебе. Кое е по-добре - да ги отделям от майките или да ги засадя пак така свързани? Те са така добре опаковани в една обща люспа, а някои от най-дребните бебоци имам чувството че ще се отчупят не където трябва и ще дадат фира...

От една страна ми се иска да разсадя големите, за да имат повече пространство, от друга, като чета Calico как ги реди плътно, се чудя дали пък да не ги оставя още една година в този вид :hmmm: - малките са си закрепени за мама - да заякнат и да се отделят хубаво, а не принудително.

И.. защо Мария е спряла да свирка кога да се вадят и кога да се садят, а? Такава идилия цари в тази тема - преживях няколко пролети и есени с вас и изведнъж... клъц. :snif:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Не сФиркам, защото вече приключих с лалетата. :lol:
Кое е по-добре - да ги отделям от майките или да ги засадя пак така свързани? Задължително ги отдели. :daaa:
Лалелче, защо оставам с впечатлението, че веднага разсаждаш лалетата? :o
Кажи, че не съм разбрала - да си ям сладоледа спокойно. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 554 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Пролетта ще ги садя, яж спокойно! ;)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Lalel4e написа: Май 24, '19, 19:11 Пролетта ще ги садя, яж спокойно! ;)
Е, сега вече ми приседна сладоледа! :evil:
Пролетта ще цъфтят, как тъй ще ги садиш пролетта!!! :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Садят се есента, към Димитровден, те пущат нови корени под снега и още февруари започват да пробиват пръстта. :gush: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 554 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Мария Николова написа: Май 24, '19, 19:51
Lalel4e написа: Май 24, '19, 19:11 Пролетта ще ги садя, яж спокойно! ;)
Е, сега вече ми приседна сладоледа! :evil:
Пролетта ще цъфтят, как тъй ще ги садиш пролетта!!! :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Садят се есента, към Димитровден, те пущат нови корени под снега и още февруари започват да пробиват пръстта. :gush: :daaa:
Оооох, Мария! Така ми е съвестно!! Глупостиии! Бързах да те успокоя, но едновременно говоря по телефона и вместо "есента", написах "пролетта" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Извинявай!!!
Вече ти дължа един сладолед!!
:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 554 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Такаа - приключих разговора и сега вече мога да пиша спокойно :lol:
Мария Николова написа: Май 24, '19, 17:28 Не сФиркам, защото вече приключих с лалетата.
Ама как така - ти съвсем ли?? Онази цялата огромната лалеена полянка, която ми изпрати в началото и дето фестони такова... :o :o :o
Ама нито едно лале ли?? :shock:

Чак пък така радикално... Ти с ирисите пак ли така ще правиш? Кажи, че ще си оставиш, просто ще разпратиш размножените :swait:
Добре, че не ям сладолед - и на мен щеше да приседне!

А бебоците сега ли да деля? Или преди да ги садя ли? :hmmm: Има ли значение?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

А бебоците сега ли да деля? Или преди да ги садя ли? :hmmm: Има ли значение?
Сега! Всяка луковичка и бебенце да се проветряват и съхнат. И ако някое луче се разболее, да не заразява останалите от фемилито.
Хладно под 25 градуса, сухо и проветриво.

Да, сега никнат само като плевели в ирисите. Недовидяно тогава някое бебенце, колкото слънчогледова семка, вече на 30-40 см. дълбочина. Разделяла съм се с много различни цветя. И с лалетата също. viewtopic.php?f=49&t=1888&start=630
Едно нещо или го правиш като хората, или не го правиш. Като не можеш. :snif:
Не, ирисите няма да ги изоставя.
Разликата е огромна.Те са... не знам колко, но по-малко от хилядите лучета в онази лалеена полянка. И врътнята не е 2 пъти в годината, а на 2-3 години веднъж. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”