Ирис

Ирис

Мнениеот renimoss » Пет Авг 19, 2016 11:58 am

Има ли сорт ирис от по-новите германики, който в момента да изглежда така:
Изображение
Този ми е подарък от лалесъм, а на нея май е от Мария :dovolen:
Мисля, че цъфти така (снимка на Владислава)
Изображение
Имам съмнения, че този не е германика, а палида, но може да греша.
Продължавам да търся други високи сортове, които да имат такива свежи листа през целия сезон. Моля, помогнете ми с имена :tzvetentze:
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Re: Ирис

Мнениеот libra » Пет Авг 19, 2016 12:31 pm

Да,всички изглеждат така.
libra
Чист кофеин

Мнениеот jozefin » Пет Авг 19, 2016 1:31 pm

renimoss, при добро гледане - поливане според нуждите и предотвратяване появата на болести, германиките също може да изглеждат свежи до есента. А августовското физиологично отмиране на крайните листа може да се коригира чрез своевременното им премахване.

И по повод на болестите, спомняте ли си дали сме дискутирали тук, специфичната бактериоза (или гъби бяха?), която изглежда като малки кръгли петна? Имаше ли определен препарат или е подходящ всеки един фунгицид?
Аватар
jozefin
Баш кафе майстор

Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат

Мнениеот Мария Николова » Пет Авг 19, 2016 1:59 pm

Рени, подведох се, че снимката с цвета е или твоя, или на Лаленцето. Не може да се каже, че е цвета на същия ирис, щом не е снимка на същата туфа.
Имам подобен и сега ще потърся снимка да го покажа... Висок е до 30-40 см. и цветът е с големината на SDB

Изображение

Не съм купувала паладия. Имам едно бебе вариегатна паладия, подарено ми от Муроф. Едва сега през август направи прилично ветрило.
Най-добре Влади да си признае без бой палада ли е. ;) :lol: :lol:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 75

Мнениеот renimoss » Пет Авг 19, 2016 2:11 pm

Мерка, не виждам снимката :snif:
Ми не знам, аз си мислех, че онези стари ириси, дето ги има в две цвята само - нещо като синьо-виолетово (по-светли и по-тъмни, не двуцветните германика, другите, ха сетете се от кристалното описание :D ), на които цветоносите са доста дълги над листата и са слабо разклонени не са баш типични германика. Но са от групата на брадатите. И понеже не познавам други и ги нарекох да са палида. Имам вариегатен, който е купуван за палида и образува същите трайни свежи ветрила като показания по-горе от мен. Правя си извода, че палидите нямат (или почти) това физиологично отмиране, за което говори Жозефин. Аз се грижа еднакво и за германиките и за палидите, които имам, обаче категорично този от снимката е много по-свеж от останалите. А може би и защото старите ми германики не са пресаждани скоро :hmmm:
Уф, съвсем се оплетох!
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Пет Авг 19, 2016 2:59 pm

Изображение

ирис sibirica

Тук има цял каталог небрадати ириси:
http://www.pottertons.co.uk/pott/browse.php?folder=221
И всичко останало са брадати.
Важно е къде търсиш да видиш брадата на брадатия ирис. ;) :sgiggle:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот renimoss » Пет Авг 19, 2016 3:47 pm

Исках да кажа, че Iris pallida принадлежи към групата на брадатите ириси (има брада), както и Iris germanica, от който има най-много сортове и е с най-впечатляващи бради :dovolen:
Небрадатите се делят на няколко групи (с ранг на подрод), вкл. такива с ризоми (Iris sibirica, Iris ensata, Iris pseudacorus и т.н. от по-известните) и 4 подрода с луковични ириси.
Та мисълта ми беше, че този мой бленуван ирис май не е Iris germanica, а Iris pallida. Но никъде не намирам каква точно е разликата между тях.
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот libra » Пет Авг 19, 2016 3:59 pm

Точно за това ти отговорих така-няма как да ги различиш,освен по височина,но и тогава може да са близки по ръст.Палидата я нямаме много във форума.Аз точа лиги за вариегатната.
libra
Чист кофеин

Мнениеот renimoss » Пет Авг 19, 2016 4:27 pm

А дали наистина никой го няма или не подозира за това?
Тъкмо написах, че не намирам инфо за разликите между германика и палида и попаднах в един торент на енциклопедията на Клер Остина (на другаря Дейвид Остин щерката) за ирисите. И там казват, че основната разлика е в това, че листчетата на цветовете са по-къси и поради това са по-устойчиви на дъжд. Виждала съм такива растения в големи количества в околоблокови градини, правят разкошни масиви и бордюри. Мисля си, че точно такъв ми подари лалесъм.
Ето цвят на Iris pallida, има го и в по-тъмен вариант, но намерих снимка само на светлия
Изображение
И на бабешкия I. germanica
Изображение
А всички знаем как изглеждат цветовете на завъртяните хибриди, които поръчваме напоследък :D
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Пет Авг 19, 2016 4:41 pm

През това време аз пък открих в Гуглето, че много растения имат вариант (сортове) pallida. Срещнах даже "Ехинацея pallida", освен перуника (ирис).
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот venetka70 » Пет Авг 19, 2016 4:49 pm

libra написа:Точно за това ти отговорих така-няма как да ги различиш,освен по височина,но и тогава може да са близки по ръст.Палидата я нямаме много във форума.Аз точа лиги за вариегатната.

То и аз съм един ирисовъд, ама..... някак си имам точно Iris pallida variegata. От поръчката Люляци от тази пролет е.
За съжаление не можах да видя как цъфти. От престараване да оплевя една дребна тревичка счупих единствения цветонос. Оказа се много крехък, просто по това време валеше непрекъснато и сигурно затова беше толкова неустойчив. Едва го бутнах и се прекърши на две.
Иначе самия ирис изглежда ей така
Изображение
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
venetka70
Баш кафе майстор

Години: 47
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра

Мнениеот renimoss » Пет Авг 19, 2016 4:54 pm

Мерка, възможно е. Само че не са сортове, а видове. Прилагателното pallida (лат.) означава блед. Има доста видове, които носят епитет pallida, pallidum и производни. Латинското (научно) име на всеки вид се състои от 2 части - родово име (Iris) и видов епитет (pallida, germanica). Става дума за ботаническа номенклатура (правила за именуване на видовете) - суха и досадна материя (да не погледне тук ботан, че ще се разгори спор) :D
Значи Iris pallida на български би трябвало да е "блед ирис".
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Пет Авг 19, 2016 4:58 pm

Написах за превод от латински на български езис iris pallida и ми преведе ирис palida.
Както при всичките ми опити да получа превод на думата tuberosa. :svekurva:
Но от много ровене имам пресантимана, ;) че palida означава блед.
"А дали е такаааа - няма кой, кой да ми кажееее" :lol:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот Мария Николова » Пет Авг 19, 2016 4:59 pm

renimoss написа:Мерка, възможно е. Само че не са сортове, а видове. Прилагателното pallida (лат.) означава блед. Има доста видове, които носят епитет pallida, pallidum и производни. Латинското (научно) име на всеки вид се състои от 2 части - родово име (Iris) и видов епитет (pallida, germanica). Става дума за ботаническа номенклатура (правила за именуване на видовете) - суха и досадна материя (да не погледне тук ботан, че ще се разгори спор) :D
Значи Iris pallida на български би трябвало да е "блед ирис".

Абсолютно, Рени! :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот renimoss » Пет Авг 19, 2016 5:01 pm

Мария Николова написа:Както при всичките ми опити да получа превод на думата tuberosa. :svekurva:

Значи грудков/а (такъв с грудка) :dovolen:
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

ПредишнаСледваща

Назад към Лук и други луковици