Гладиолът - Краля в градината

Аватар
Eli4ka
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Юли 7, '11, 07:10
Местоположение: София

Гладиолът - Краля в градината

Мнение от Eli4ka »

Ако розата е Царицата на цветята, то гладиолът заема достойното си място като Крал в градината. Много инфомация има за новите сортове от западните селекции, но за съжаление почти никаква за селекционерите от бившия източен блок. На фонът на демократичните промени и неблагоприятните условия на кризата на изток живеят и творят нови сортове цветя , хора, които са отдали живота си на красотата. След невероятните селекции на лилиуми и хемерокалиси, сортовете гладиоли на руските селекционери също са вписани в световните регистри и признати като едни от най-красивите и устойчиви сортове от селекционери и колекционери. Едни от най-голямите имена в селекцията на гладиоли са - Валентин Федорович Дыбов, Андрей Николаевич Громов, Анатолий Леонович Киселев, Вячеслав Андреевич Лобазнов, Андрей Борисович Баранов, Михаил Иванович Логутинский, Владимир Иванович Трифонов, Борис Иванович Крашенников и т.н. За съжаление техните сортове са трудно достъпни, не се продават масово, а извън границите на Русия присъстват само в колекционерски сбирки.
Първите три цифри след името на сорта е номерът е световните регистри, вторите цифри са годината на вписване, съкращението С : средно цъфтящ, РС : ранно- средно цъфтящ, СП : средно-късно цъфтящ, П - късно цъфтящ, следващите цифри показват броя на цветовете и отворените най-много цветове в съцветието, последните цифри дават информация за височината, а последните букви са съкращения на гофрировката / къдравостта на цвета /Г- гофриран; СГ- силно гофриран; ССГ - супер силно гофриран. Най-добрите сортове трябва да притежават не само красота, интересен цвят, но да имат и да задържат по-дълго време възможно по-голям брой отворени цветове.

Ето и едни от най-красивите гладиоли руска селекция-
БЕЛИ ГЛАДИОЛИ:
МОСКВА БЕЛОКАМЕННАЯ
500-99-РС -ССГ- 21/8 - 150 ДЫБОВ
Това е един от любимците ми. Силно гофрирани листа, като дантели. Изправен, плътни цветове, брой на цветовете 21, отворени наведнъж цветове 8. Много устойчив на болести, горещини и дъжд. Височина 150 см.
Изображение Изображение

Дмитрий Солунский
500-97-С-СГ-24/12-165 Кузнецов
Това е другият ми любимец от белите сортове.Дължината на цветоноса е 110 см., а големината на цвета - 15 см.
Изображение
Изображение

Белая Береза
500-С-02 Васильев, СГ 24/10
Изображение Изображение

Белый Орел
500-02-РС- Г - 22/8 - 170 Киселев
Цветът е диаметър 15 см. Изправен, цветоносът е 75 см. с двуредни цветове. Силно устойчив на неблагоприятни климатични условия, болести и вредители.
Изображение Изображение

Зимняя Сказка
500-87- С - ССГ - 20/8 Громов
Изображение Изображение Изображение

Звезда Пленительного Счастья
500-97 - С - ССГ - 22/10 Лобазнов
Мощен и изключително красив сорт.
Изображение Изображение

Лебединая Верность
500-05 - РС - ССГ - 20/9 Киселев
Много едри цветове с оригинална форма.
Изображение

Белые Кудри
500-СР-02 Киселёв, ССГ 20/9 130 см
Мощен сорт с двуредни, плътни цветове.
Изображение Изображение

Юбилейный Питер
500-РС-04 Трифонов, ССГ 24/12;
Много изящна гофририовка и плътност на цветовете.
Изображение Изображение

Румяное Облако
500-03 - С - ССГ - 25/10 Логутинский
Изображение Изображение
Аватар
Eli4ka
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Юли 7, '11, 07:10
Местоположение: София

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от Eli4ka »

Гладиоли със зелени цветове
Благородный Земледелец
Громов.
404, PC, 21-22, 7-8, 140-145, 2002
Изображение

Зелёный Какаду
403-РС-95 Дыбов
Изображение

Наш Сад
402-99-С Васильев
Изображение

Московская Экзотика
503-99-С Дыбов
СГ,23/8
Изображение

Травушка-Муравушка
504-05-РС Дыбов, ССГ
Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от дара »

Еличка,невероятно красиви са :daaa:
Благодаря,за удоволствието да ги видя :tzvetentze:
denitsavm

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от denitsavm »

Супер! Чакам и останалите цветове :angelche:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от greeneyed »

В началото и аз накупих гладиоли, харесвам ги.Но като дойде време да цъфтят- сред лято, поради невъзможност да бъдат поливани всеки ден, се получи следния ефект- първите цветчета изсъхват бързо, преди да се отворят следващите и така няма отрупано стъбло с цвят. Освен това искат подпори- полягат я от дъжд, я от вятър. Зарязах ги, не ги извадих есента, да става каквото ще. На пролетта изникнаха мнооооого нови гладиолчеата, които не цъфтят същата година. Сега само ми пречат , но сърце не ми дава да ги изхвърля.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Eli4ka
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Юли 7, '11, 07:10
Местоположение: София

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от Eli4ka »

Разнообразието от сортове е огромно и това е много малка част от руските селекции. Надявам се да имаме възможност да се "докопаем" и до тях. Добре е да познаваме част от тях , за да знаем какво да си искаме попадне ли ни удобен случай :lol: На мен вече ми обещаха няколко луковички от тези сортове и се надявам следващото лято да ги имам в градината.
ЧЕРВЕНИ СОРТОВЕ - снимките не отразяват точния цвят, в реалност цветовете са много по-наситени
Огонь Желаний
454-04-РС - ССГ Трифонов
Изображение

Большое Искушение
554-97-РС - СГ,22/10 Дыбов
Изображение

Осенний Поцелуй
553-00-С Киселев
ССГ,20/9
Височина - 170 см., цветоносът - 45 см., диаметър на цвета - 15 см.
Изправен, много устойчив на болести, вредители и неблагоприятни атмосферни условия,универсален и изключително красив сорт.
сорт.
Изображение Изображение

Прерванный полет
554-94-СР Дыбов
Изображение Изображение

Жар-Птица
455-01-С - СГ Трифонов
Изображение Изображение

Любить, так Любить
454-04-С Киселев
Изображение

Серебряный Мираж
454-96-С Громов
Изображение

Побратим
554-02-С-ССГ, Кузнецов
Изображение

Созвездие Добра
453-РС-06-ССГ, Киселев
Изображение Изображение

Удача
454 - Р-07 Лобазнов
Изображение

Алое Кружево
Изображение

И още много-много красота

Любуйся и Молодей
563-03-С Киктев, СГ
Изображение

Россия
563-93-С Елисеев, СГ
Изображение

Чары Любви
463-03-С Баранов, СГ
Изображение

Марго
463-04-С Ушаков, СГ
Изображение

Чародейка
561/503-03-С Киктев, ССГ
Изображение

Катерина
562-04-С Кузнецов, СГ
Изображение

Русские самоцветы
461-99-С Трифонов
Изображение
Когато гледам този гладиол , веднага ми идва на ума това - Georges Denjean / Гийо / Изображение Различни цветя, но с много красота .
dahlia

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от dahlia »

Eli4ka, това са най-красивите, очарователни, блестящи гладиоли, които някога съм виждала :liubov2:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от Мария Николова »

dahlia написа:Eli4ka, това са най-красивите, очарователни, блестящи гладиоли, които някога съм виждала :liubov2:
Ето тук
http://www.lukon-glads.cz/meciky-222" onclick="window.open(this.href);return false;
можеш да видиш много и все красиви! :angelche: Вече си поръчах 26-7 сорта :ieeee: в тази поръчка, която тече в момента:
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... &start=165" onclick="window.open(this.href);return false;

Заповядай, поръчвай, сега му е времето! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dahlia

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от dahlia »

s_t_m много благодаря :tzvetentze: Този чешки сайт ме изненада :daaa:
VILY

Re: Гладиолът - Краля в градината

Мнение от VILY »

Здравейте!Искам някой да ми каже как става тази поръчка ?как я доставят?иначе сайта го разгледах!
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”