2011-та в лилиуми

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31651
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Мария Николова »

libra написа:Трябва ли да се вадят луковиците на лилиумите есента?
Правилно - не, не трябва.
Но някои сортове са склонни да образуват прекалено много бебета за сметка на луковицата майка. Тогава около празната среда цъфтят цяло "котило" по 1 цвят на цветонос. :twisted: Това аз не го намирам за красиво. :x Раздавам бебетата и от тях оставям само 3-4, засадени около майката. След 2 години са група от 4-5 едри луковици с богати цветоноси.
Та тези сортове ги вадя есенно време на 3-4 години за тази процедура, като ги засаждам веднага.

Далче, при теб продължават да цъфтят! :angelche: Постоянно откършвам, или режа семенниците, да не теглят сили от луковицата. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
just

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от just »

От последната поръчка
Lesley Woodriff
Изображение

Pink Dream
Изображение Изображение

Изображение двуметровия гигант Miss Lucy

Изображение
но повече розово в цвета, освен в някоя друга точка, така и не се получава :ufff:
Ще трябва сериозно подкиселяване на почвата, май...

Изображение Лейди Анабела

Изображение Black Beauty

Изображение Mr. Job
Тази година не зави назад листчетата както при предишните си версии.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31651
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Мария Николова »

just, почувства се отсъствието на твоите лилиуми. :D Дано си прекарала хубаво. :angelche: Записвам си "Лейди Анабел". :potekoha:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от johnstalker »

Ето го и последнио холандец за тази година.. ;)

Изображение
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от tzarina »

Я как се е облещил срещу обектива, като за последно :hihihi:
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Lilia27
Двойно кафе
Мнения: 161
Регистриран на: Апр 6, '11, 13:33
Местоположение: София

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Lilia27 »

Speciosum Rubrum
Изображение

Изображение
Anastasia
Изображение

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31651
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Мария Николова »

Радост за очите ми! :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
mama_li

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от mama_li »

Изображение
Това трябва да е мускадет, май последния лилиум.
Тъкмо съжалявах, че се е изгубил :nod: .
just

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от just »

При мен последен за сезона, вече няколко години, е Speciosum album
Изображение

Засаден е заедно с Black Beauty, който също е сравнително късен сорт, но досега никога не са се засекли в цъфтежа си :snif:

Вече се замислям :hmmm: , освен да разчитам основно на по-пищно представяне на вече установили се луковици, да пробвам да засаждам част от някои сортове и малко по-късно през пролетта, което според периода до цъфтеж на съответния сорт, да удължи като цяло времето с цъфнали лилиуми в градината ми.

В този сайт например, освен група, цвят и височина на лилиума, дават инфо и за положението на цвета (up-, side-, down-facing) и период за форсаж в дни, което позволява в някакви относителни граници да предвидиш кога ще цъфне една луковица ако я опазиш и засадиш напр. м. май вместо през март, но пък не намирам някои сортове, които имам или искам :ufff:

http://www.zaboplant.nl/cms/modules/mod ... yguide.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Някои по-капризни сортове сигурно няма да са доволни :svekurva: от такова вмешателство в собствения им ритъм и ще бойкотират плановете ми, но пък може да се пробва :angelche: Някой има ли лични наблюдения в тази връзка ?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31651
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Мария Николова »

just написа:
вече установили се луковици, да пробвам да засаждам част от някои сортове и малко по-късно през пролетта
Юле, да не замисляш да ги вадиш ежегодно като лалета? ;) Защото не ме питаш, и не ми е работа, да ти кажа. :lol: Пък ти пак си направи каквото решиш. Резултатът ще те разочарова. Така мисля, но може да греша. Мичуринствай! Ще разберем, като видим.
:dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”