Камасия

Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Камасия

Мнение от tzarina »

Искам да споделя с вас новото си цвете в моята градина.
Когато му гледах снимките в един момент ми заприлича на реклама на спирала за очи. Тънки, изящни и мноого дълги цветни реснички. Много финно, нежно и грациозно.
Растението с години може да стои на едно място, без да създава грижи
Общо взето информацията за него в нета се повтаря, така че ще копирам материал от http://gradinata.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;, където прочетох малко подробности за отглеждането му.

Камасията (Camassia) от семейство Лилиеви сравнително отскоро се предлага в България. Тя е красиво градинско цвете, което не изисква специални грижи. От луковицата през пролетта израства кичур дълги лентовидни листа, а високият прав цветонос, увенчан от звездовидни цветчета, се появява доста по-късно. В родната си Северна Америка обитава планинските ливади на умерения пояс. Била е отглеждана като зеленчук от коренното население - луковиците на два от видовете имат добри кулинарни качества.
Камасиите цъфтят през юни, когато градините са грейнали от цветя, и въпреки това присъствието им се забелязва веднага. Подобните на свещи бяло-сини съцветия "хващат” окото отдалече, а особено изящни изглеждат, когато са засадени на фона на хвойнови растения. Издържат и полусянка, но най-добре се чувстват на открити слънчеви места. Предпочитат почвата да е глинеста, влажна през пролетта и по-суха през лятото. Най-добре е да засадите луковиците на място, където няма да се налага да ги вадите след прецъфтяването, защото цъфтежът на необезпокояваните 5 - 6 години растения е значително по-пищен.
Засаждането става през септември - ноември на дълбочина 12 - 15 см и при разстояние между луковиците 15 - 20 см. Зимните виелици не са страшни за камасията, болестите и вредителите я избягват. Грижите за нея се свеждат до плевене на бурените и поливане при твърде сухо лято.
Размножаването става с луковици-детки, с които обраства майчината луковица, и със семена. Когато листата след прецъфтяването изсъхнат, луковиците се изваждат внимателно, за да не се повредят корените, детките се отделят и веднага се засаждат на предвиденото място.
Ако се налага да се изчака със засаждането, луковиците издържат около месец в дървени сандъчета, покрити с леко влажен торф. Ако съберем семена веднага след узряването им, може да ги засеем на дълбочина 2 см и ще получим цъфтящи камасии след 4 - 5 години. Много често семената се самозасяват и при нужда само трябва да пренесем малките луковички на желаното ново място.
Камасиите са много подходящи за аранжиране на лехи с многогодишни цветя в пейзажен стил, както и за оформяне на групи в полусянката на дърветата. Някои специално създадени сортове придават очарователен стил на алпинеумите и рокариите.


Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение

Искрено се надявам, когато си отида отново в петък да го заваря все още в цъфтеж. Очаквам още няколко луковички. Нямам представа колко е траен цъфтежа, тъй като ми е новобранче в градината.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Камасия

Мнение от calico »

това нещо цъфти юни бе Царе, как ще го видиш сега.
отдавна съм му фърлила очо и две даже, ама място все няма. обаче ще намеря масто за десетина луковички наесен ако поръчваме.
видях някъде в темата Прекрасни градини едно петно огромно от камасии и беше чудно красиво.

давай снимки като цъъфне.
най-ми харесва че не се вади и става все по-красиво от това.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Камасия

Мнение от tzarina »

Лелее, а при мене що цъфти сега, бре :?: И тези почивни дни още си цъфтеше, понеже са няколко луковички една до друга.
Те са ми нови в градинката, не съм ги имала досега.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Камасия

Мнение от orkud »

Много го харесвам и аз и съм решила да си го купя есента. Ето малко снимки от нета

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Камасия

Мнение от Blue sky »

Царе, вероятно твоите луковички са дребни, моите камасии са високи над 1,20 вече :nod:
и честно казано, още не съм сигурна дали си струва

т.е. когато е цъфнало е невероятно великолепие, можеш да го съзерцаваш с часове, като матнит тегли погледа :potekoha:

Изображение

обаче, цветовете не са трайни, наведнъж се отваря сегмент от 3-4 реда цветчета, който за 3 дена прецъфтява, после три дни стои ужасно грозна прецъфтяла визия - но понеже ги гледам за първа година, не мога да преценя така ли си е цветето, или иам отношение студеното време и дъждове :hmmm: и после пак ; така по дължината на целия цветонос, който при мен е дълъг вече над 30 см в частта със звездичките, и да, не цъфти юни, а май, с лалетата :nod:
обаче, пък се множи - за първа година луковиците имат по два цветоноса, пуска детки, изобщо, вероятно ако е голяма туфа, която да има в различна степен цъфнали цветчета, тогава ще се избегне момента с грозното прецъфтяване :hmmm:

ето още малко от моите
вижда се грозното прецъфтяло долу

Изображение

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Камасия

Мнение от tzarina »

Блу, права си, че моите са дребни. Сега като си отидем в петък ще ги видя в каква фаза са, че и при мен са новачета. Купувах ги на бройка от сортовите.
Инак наистина са като магнит, все в тях да гледаш, заради самият цвят. Наситен такъв, и те самите са много деликатни. Колкото цъфтят - толкова. Установя ли, че са нетрайни, най-много да ги преместя наесен в една по-малка лехичка с други пролетни.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Камасия

Мнение от Murof »

Изображение
Camassia cusickii
Нито една градина не е идеална.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”