Грижи за различните луковици

denitsavm

Грижи за различните луковици

Мнение от denitsavm »

Пускам тази тема, не защото ще напиша нещо съществено, а защото очаквам от знаещите да разкажат повече :angelche: Мислех, че луковичните първо цъфтят, после се изхранват и залагат цветоноси за след почивката. Така е с лалетата, нарцисите, кокичетата и др., но не всички луковични са така :hmmm: . Това което визирам е, че гладиолите напр. и фрезиите първо правят нова луковица, после евентуално цъфтят, доизхранват се и после спят :nod: Та си мисля, че грижите трябва да са различни в зависимост от този им житейски цикъл, също и съответно вегетацията има различно времетраене...

Та сега кажете кое е луковица, клубен, грудка, клубенолуковица, ризоми и т.н. Кое как се сади и кога е важно да се тори?
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от lila »

Дени, изби рибата с тази тема :D Хранене и спане - значи и аз съм луковица :nod: :lol:
denitsavm

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от denitsavm »

Тя и Водолейка беше луковица по някое време... разберете се коя какъв вид е и как се гледа, сама ли се приспива, кой и е любимия тор и т.н :lol:

Лила, въпроса ми, поне за мен, е смислен :nod: , защото като не си наторявах фрезиите 2 години си гледах листЯ, мислех, че след цъфтеежа се тори. Сега пък им е тъмно, но поне ги торя отвреме навреме ;) . Току виж някой ме светнал и защо, насадените април месец амарилисово смейство, взеха да никнат октомври, когато трябваше да ги вадя :hmmm: и сега седят по саксии у дома и ми се пречкат, вместо да спят :evil: и разни такива неща, които не са ми много ясни :nod:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от lila »

Картофите са клубеноплодни, луковицата е видоизменено стебло, обикновено е подземно и от долната му част излизат корените, грудките са удебеления по корените, клубенолуковицата е термин, който използват за гладиолите и минзухарите??? както и грудколуковици (ако питаш мен - просто са си големи луковици), а ризомата е коренище :hmmm:
denitsavm

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от denitsavm »

Аз тъпо и упорито си се ровя и събирам информация и ето до какви изводи стигнах :dovolen: Малко детинско ми е обяснението, но ще ме извините :angelche:

Луковицата е като лука, т.е. като я разрежеш напр. виждаш, че е на люспи. Вегетацията има следния цикъл - расте, цъфти, известно време след това се захранва и образува цветоноси за следващия цъфтеж и после изпада в покой. Това са лалета, нарциси, кокичета, зюмбюли, амарилисови и др. Тори се след цъфтеж.

Грудката е като картоф :dovolen: Тук имало 2 вида - едните са баш като картофи - напр. далиите и цикълът на живот при тях е следния - садиш, нараства и образува нови грудки, а старата постепенно умира. Втория вид са като цикламите и глоксиниите - те нарастват със всяка изминала година, а не да образуват нови грудки. Ако искаме можем да ги разрежем когато порастнат ида ги разделим на толкова части, колкото очи имат. И двата вида се торят през цялата вегетация. Образуват цветове постоянно и при оптимални условия може и да не почиват /бях чела някога, че в Бразилия или някъде там далиите си цъфтят целогодишно/.

Грудколуковицата е по-скоро грудка, отколкото луковица. Има само една външна обвивка, а отвътре не е на люспи, а си е като репичка. Там вегетационния цикъл е следния - расте на листа, после цъфти, след това от старата луковица се образува нова /една или няколко/ - върху нея и доката нараства новата, старата постепенно отмира. Растенията имат по-дълга вегетация от луковичните - и преди и след цъфтеж. На гладиола му трябвали 90 дни до цъфтеж и 120 дни след това, за да се оформят новите. Тези се торят малко преди цъфтеж и редовно след това. Такива са гладиоли, минзухари и фрезии.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от dobis »

Дени , толкова са различни всичките по семейства и произход , че сигурно половината ботаника ще обхванат :hmmm: :hmmm: Може би най-добре е да ги караме по видове - това така , онова онака. Едва ли ще има някакво общо правило , освен че тези се вадят и прибират , а другите издържат на студ и могат да зимуват и навън.
Наистина ме заби и мен в земята - къде е кокичето и къде е бофана, а пътем през гергините и джинджифила , ако се позагледаме и в арумите и каква манджа ще стане , не е истина...Много ми е сложно за мозъчните гънки, Аз съм с една и тя обикновено е изправена ... Я давай едно по едно.

В момента изглеждам точно като аватара си...
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от didak »

Пристигна част от поръчката.
Луците са в найлонови пликове, някои покълнали, на тъмно в мазата на 6 градуса.
Изображение

Намерения и въпроси:

IRIS Sibirica blue – 5 см дълбочина, богата+глинеста почва
HOLLANDICA blue – 10 см. дъбочина, пропусклива почва
xiphium – дъбочина-10см, почва- богата+глинеста
Изображение

Lilium Trumpet - 2хД (15-20см.)на луковицата, силно отцедлива почва
Bonbini

Hemerocallis Artic Snow – 10 см., богата отцедлива почва+мулч, дълбока обработка
Elizabeth Salter
Double River
True Grit
Ed Murray
Изображение

Alchemilla mollis – богата отцедлива почва, дълбочина?

Paeonia Bоwl of Beauty – покривам с 2 см последната пъпка, богата почва
Sarah Bernhardt
Изображение

Хемерокалисите повечето са с покарали 10-тина см., да подрязвам ли нещо?
Кои се вадят наесен?
Кои да очаквам да цъфтят още това лято /за божурите съм наясно/?
Кои от тях са в менюто на сляпото куче? Мога ли да ги предпазя с ето такава мрежа?
Изображение
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от rumivarna »

Дидак, слепия пес не закача ириси, нарциси, хемерокалиси, може би и лилиуми (четох някъде, че съдържали отровни вещеснва луците им, но дали е така...?), дамско сърце, божури......в момента за друго не се сещам :hmmm:
Мрежата с която искаш да се пазиш не е удачна. 1. Отворите са прекалено големи, а тези зверове се прецеждат пред такива отвори. 2. Ако сложиш мрежа само хоризонтално те ще минат от страни и все едно, че ни си направил нищо. Трябва да е като корито. Есента правих такова " укрепление" за лалетата. Изображение
Застлах трапа с рабица и сях в този канал пролетни луковици. Гаранция на 100%, че няма да мине от горе дзверо няма, ама шансовете ме са с 3/4 по-малки :twisted:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Грижи за различните луковици

Мнение от d_vitanova »

Според мен пропуска и фритиларии и дребни луковици - кокичета, минзухари..
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”