Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнениеот Lizi » Чет Окт 20, 2016 10:15 am

Аз моите ги прибрах със сандъчетата в мазето.
Разсаждам на пролет.
Имам бебета семеначета от амаралисите на Мери и тях не ги приспивам-цяла зима са на топло и поляти.
Аватар
Lizi
Чист кофеин

Мнениеот presto » Чет Окт 20, 2016 10:22 am

Моите са засадени в градината, а сега мястото ми трябва и ще ги вадя оттам.
presto
Кафевар/ка/

Мнениеот Мария Николова » Сря Ное 23, 2016 12:46 pm

Да кажа нещо за този амарилис - Hippeastrum 'Mrs. Garfield', както научно казва Ботан, с дадено от мен партизанско име Hipeeeastrum Dalium Plevenitis :hihihi:

Изображение

Преди време Жозефин го беше намерила в Гуглето по партизанското му име.. :hihihi:
Най-важното е, че "Госпожа Джарфелд" (или както там се изписва с кирилица ;) ) е подобен на иглолистните - вечно зелена. Никога не остава без листа. Най-външните вехнат, от центъра все изкарва нови по всяко време. Не признава заспиване - ни спонтанно, ни принудително.
Второто важно е, че се плодИ като зайците - мноооого бебета прави. Излизат от дънцето на луковицата-мама. Затова разсаждането става само като се накисне във вода, извади се цялата бала и тогава бебетата се отделят. За да има готовност за бебетата, избирам саксия 22 см/диам. Естествено с дренаж на дъното.
Поливам само в чинийката и оставям 2-3 дни без поливка, да диша. Саксията стои целогодишно вътре на прозореца. Южен. Преди време за лятото стоеше на източен прозорец отвън. Цъфти точно в дните на Рождения Ден на Хобикафе. :slove:
Никое цвете не ми е по-важно от човека, но никой човек не ми е по-важен от форум Hobbykafe.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 74

Мнениеот mari_ata » Сря Ное 23, 2016 2:51 pm

Питах преди време, но не получих отговор...Та пак да попитам - някой може ли да ми каже защо моите растат само на листа? Единият вече гони към метър листа...Това след събуждането им :) Какво да ги правя - да ги поливам ли, що ли? Няма и помен от цветоноси :( Или пак да ги приспивам?
mari_ata
Kафенце

Мнениеот Мария Николова » Чет Ное 24, 2016 11:16 am

mari_ata, през това време аз бих отворила първата страница с надежда да намеря отговор на въпроса си. А може и още нещо да науча. Опитай. :mrgreen:
viewtopic.php?f=28&t=198
Никое цвете не ми е по-важно от човека, но никой човек не ми е по-важен от форум Hobbykafe.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот Polin » Съб Дек 24, 2016 8:07 pm

Момичета, прекрасни са ви амарилисите :sheart: :sflower:Много да ви се множат и да ви цъфтят :ieeee:
Ето нещо скромно и от мен :oops:
Първите два цветоноса цъфнаха едновременно,сега цъфти и изтърсака,пак с четири цвята :ieeee: Изображение Изображение
Изображение
Аватар
Polin
Kъсо кафе

Години: 54

Мнениеот Kaira » Нед Яну 08, 2017 9:53 pm

Изображение
Kaira
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Нед Яну 22, 2017 11:33 am

Два месеца след разсаждането, мамата Hipeeeastrum Dalium Plevenitis изкара слабичко връхче на първото бебе. :dovolen:
Които имат бебета и юноши, да си ги огледат. :mrgreen: Вече трябва да са се вкоренили съвсем прилично. :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Предишна

Назад към Лук и други луковици