Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнениеот Lizi » Чет Окт 20, 2016 10:15 am

Аз моите ги прибрах със сандъчетата в мазето.
Разсаждам на пролет.
Имам бебета семеначета от амаралисите на Мери и тях не ги приспивам-цяла зима са на топло и поляти.
Аватар
Lizi
Чист кофеин

Мнениеот presto » Чет Окт 20, 2016 10:22 am

Моите са засадени в градината, а сега мястото ми трябва и ще ги вадя оттам.
presto
Кафевар/ка/

Мнениеот Мария Николова » Сря Ное 23, 2016 12:46 pm

Да кажа нещо за този амарилис - Hippeastrum 'Mrs. Garfield', както научно казва Ботан, с дадено от мен партизанско име Hipeeeastrum Dalium Plevenitis :hihihi:

Изображение

Преди време Жозефин го беше намерила в Гуглето по партизанското му име.. :hihihi:
Най-важното е, че "Госпожа Джарфелд" (или както там се изписва с кирилица ;) ) е подобен на иглолистните - вечно зелена. Никога не остава без листа. Най-външните вехнат, от центъра все изкарва нови по всяко време. Не признава заспиване - ни спонтанно, ни принудително.
Второто важно е, че се плодИ като зайците - мноооого бебета прави. Излизат от дънцето на луковицата-мама. Затова разсаждането става само като се накисне във вода, извади се цялата бала и тогава бебетата се отделят. За да има готовност за бебетата, избирам саксия 22 см/диам. Естествено с дренаж на дъното.
Поливам само в чинийката и оставям 2-3 дни без поливка, да диша. Саксията стои целогодишно вътре на прозореца. Южен. Преди време за лятото стоеше на източен прозорец отвън. Цъфти точно в дните на Рождения Ден на Хобикафе. :slove:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 74

Мнениеот mari_ata » Сря Ное 23, 2016 2:51 pm

Питах преди време, но не получих отговор...Та пак да попитам - някой може ли да ми каже защо моите растат само на листа? Единият вече гони към метър листа...Това след събуждането им :) Какво да ги правя - да ги поливам ли, що ли? Няма и помен от цветоноси :( Или пак да ги приспивам?
mari_ata
Kафенце

Мнениеот Мария Николова » Чет Ное 24, 2016 11:16 am

mari_ata, през това време аз бих отворила първата страница с надежда да намеря отговор на въпроса си. А може и още нещо да науча. Опитай. :mrgreen:
viewtopic.php?f=28&t=198
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот Polin » Съб Дек 24, 2016 8:07 pm

Момичета, прекрасни са ви амарилисите :sheart: :sflower:Много да ви се множат и да ви цъфтят :ieeee:
Ето нещо скромно и от мен :oops:
Първите два цветоноса цъфнаха едновременно,сега цъфти и изтърсака,пак с четири цвята :ieeee: Изображение Изображение
Изображение
Аватар
Polin
Кана кафе

Години: 54

Мнениеот Kaira » Нед Яну 08, 2017 9:53 pm

Изображение
Kaira
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Нед Яну 22, 2017 11:33 am

Два месеца след разсаждането, мамата Hipeeeastrum Dalium Plevenitis изкара слабичко връхче на първото бебе. :dovolen:
Които имат бебета и юноши, да си ги огледат. :mrgreen: Вече трябва да са се вкоренили съвсем прилично. :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот artist » Съб Яну 28, 2017 2:42 pm

:liubov: :sheart: :sheart: :sheart: :ssun:

п.п. ... моите са живички :ieeee: , но още не са пускали нови листенца... чакам :liubov2:
дано и при другите да са ок :angel2: :stiskam: :tzvetentze:

Благодаря ти, мила Мария! :tzeluvka: :gush:
artist
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Съб Яну 28, 2017 4:23 pm

Артистче, за сега това е най-важно - да са живички. :daaa: :ieeee: :ieeee: Имат си свой часовник и когато той удари, ще започнат да изкарват листенце от върха на лучето, сред сегашните листа.
Това мижаво листенце на бебенце, за което писах, (само 2-3 мм. широко и повече прилича на минзухарено листо :lol: ) идва чааааак от дънцето на луковицата-мама.
Не е ново листо от върха. :sneee:
Времето и без друго си тече 8-) - ще чакаме да удари часовника им! :lol: :lol: :lol:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот milaitzia » Пон Яну 30, 2017 8:18 pm

Здравейте, това ми е първият амарилис, който ме повика от рафта на Лидъл и въпреки че не бях влезла за цете, не можах да му устоя. Де що има изчетох, прецъфтя и резнах стеблото. Всички казват като прецъфти режи, освен ако не искаш семена, ма никъде не прочетох дали се обработва на мястото на отрязаното. За самата луковица ако има гниене, резане до здраво и топсин, но за стеблото нямах информация..и сега мястото на отрязаното почервеня..червено гниене ли е, що ли е? Луковицата си е ок.
Изображение
http://www.img-share.eu/f/images/339/IM ... BpNu70.jpg
We are the dreamers of dreams and the masters of reality!
Аватар
milaitzia
Kафенце

Години: 38

Мнениеот Мария Николова » Пон Фев 06, 2017 2:23 pm

Успокой се, момиче, всичко е наред. :sdaaa: :mrgreen: Няма нужда от никакво обеззаразяване. Сега предстои това да изсъхне до цвят на корк и червеното ще посивее леко, ще стане сивкаво-червено.
Честита ти придобивка! :ieeee: А сега покажи една снимка и на цвета, сподели с нас и радостта си. :angelche:

Надникнах тук, за да известя, че един от юношите показа ново листенце, :daaa: :ieeee: вече денят е станал достатъчно дълъг за тях.
Поглеждайте вашите кога ще ви усмихне първото листенце. :mrgreen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот milaitzia » Вто Фев 07, 2017 4:27 pm

Мерси за успокоението, Мери :tzeluvka:
Този същия цъфтя декември с четири цвята, но някак не ги разтвори изцяло, а листата израстнаха бая дълги и светло зелени..може би е от недостатъчната светлина(живея в сутерен) ,или пък от самата луковица. След цъфтежа я пресадих в саксия (беше във ваза) с идеята да започвам да я поливам и подхранвам, но листаците нещо съхнат и се прегъват..сякаш иска да заспива..ето и снимки
След като се зарибих, си поръчах и Чико, луковицата дойде с едно вдлъбнато мухлясало петно, та им се скарах, а те ми изпратиха още едно Чико. И сега съм ги засадила и чакам да се вкоренят, леко навлажнявам но си нямам идея достига ли влага до дупето на луковицата? Иначе как ще се вкорени. И си мисля, понеже ги засадих в транспортни саксии от рози, които са дълбочки, та и дренаж сложих, като поливам в чинийката отдолу, достига ли въобще влага до корените, които още ги няма де :lol: дали не е удачно при дълбоки саксии и поливане отдолу ,да не се слага дренаж?
Аватар
milaitzia
Kафенце

Мнениеот milaitzia » Вто Фев 07, 2017 8:28 pm

Аватар
milaitzia
Kафенце

Мнениеот milaitzia » Сря Фев 08, 2017 3:41 pm

Днес падна голямото засаждане и пресаждане! Дойде ми дългоочакваната Суматра :dovolen:
За разлика от другите луковици, тази дойде с два-три живи корени и бебче(така си мисля поне) :nod:
Прилагам снимчици :)
http://prikachi.com/images.php?images/529/9034529N.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/531/9034531v.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/532/9034532G.jpg
Аватар
milaitzia
Kафенце

ПредишнаСледваща

Назад към Лук и други луковици