Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum) (1)

Заключено
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum) (1)

Мнение от Milena Orchid »

Изображение

Амарилисите произхождат от тропическите гори на Южна Америка и имат ботаническо име Hippeastrum. Рода Amaryllis има един единствен вид Amaryllis belladonna. Той е есенно цъфтящ, с родина Южна Африка . Големите цветове и лекотата , с която те могат да бъдат доведени до цъфтеж ги прави популярни и търсени в световен мащаб. Съществуват много красиви сортове, с различни нюанси на червено, бяло, розово, жълто и оранжево. Има и много шарени и многоцветни хибриди.
Подготовка за засаждане
Корените на новозакупената луковица трябва да бъдат поставени в хладка вода за няколко часа. Самата луковица не трябва да се мокри. Аз лично това не го правя, а направо засаждам, като напудрям корените и половината луковица с някакъв прахообразен фунгицид. Ако не искате да я садите веднага, за да може да цъфне по-късно, я съхранявайте на хладно при температура около 10°С.
Засаждане
Време за засаждане: от октомври до края на април. Садят се в не много широки саксии, достатъчно е да има 2 пръста между луковицата и ръба на саксията, но е желателно да са по-дълбоки. Аз поради липса на място(и наличие на много луковици) ги садя по 3 в една голяма саксия, така че почти се опират една в друга. Не се заравят целите, 1/3 от луковицата трябва да остане от горе. Лятото развиват голяма коренова система, която расте от долу на луковицата, затова саксията трябва да е дълбока. Задължителни са няколко широки отвори за отводняване и добър дренаж(аз слагам керамзид). На много места пише че почвата трябва да е лека, но аз съм привърженик на по-тежката, т.е. слагам много пясък и малко перлит.
Разположение и поливане
Растенията се слагат на топло място с пряка светлина, тъй като топлинната енергия е необходима за развитието на луковицата. Идеалната температура е около 20°С. След засаждането не се полива. Започва се внимателно, с малко вода едва когато изкара листа. Да се полива не повече от веднъж седмично, за предпочитане отдолу в паничката. Никога не поливам отгоре, за да не се мокри луковицата и да не се получи загниване. Луковицата си развива корени, за да достигне влагата. Преполиването в началото на растежа е основната причина за провал. При мен докато цъфтят и не пуснат ли поне една педя листа, почти не им се отпуска вода. Цъфтежа не зависи от водата, цветоноса е заложен в луковицата още от лятото и се изхранва изцяло от нея. Затова като прецъфтят луковиците се стопяват наполовина.
Цъфтеж
От всички луковици амарилисите най-лесно цъфтят. Това може да се постигне вътре или вън и в течение на продължителен период от време, от декември до края на юни. Луковицата ще цъфне в рамките на 7-10 седмици като общо правило (зависи от условията). През зимата периода ще бъде по-дълъг, отколкото през пролетта. За да се постигне постоянен цъфтеж, засаждайте на интервали от 2 седмици. При стари не сега закупени луковици, това си е вече въпрос на късмет, всяка си се буди когато реши.След като цъфне е добре да е на по-хладно(18°С) и без пряко слънце, това ще удължи живота на цветовете. Могат да цъфтят едновременно или последователно с 2-3 и повече цветоноса.
След прецъфтяване
Саксията може да стои на прозорец, тераса или на земята. Гарантирайте оттичане на водата и не я оставяйте да подгизва, за да не изгние луковицата. Лятото амарилисите могат да се насадят и директно в градината. Най-добре им е когато са навън на въздух и слънце. Издържат на жега, колкото повече слънце, толкова по-добре им е. Като добавим и редовното торене всяка седмица, то е почти сигурно, че на следващата година ще ви радват пак с цветове. Тори се на всяко поливане с тор с повече калий.
След като са се вкоренили добре, имат големи листа и времето е топло, се поливат по-обилно и редовно. Така продължавате до есента, или най-малко 5-6 месеца, което позволява на листата и луковицата да се развият и наедреят отново. Аз поливам до началото на ноември (ако е топло разбира се) и после никаква вода докато не изкарат цветоноси. Листата могат да пожълтеят и паднат. Изчистете мъртвите листа в горната част на луковицата. Нека всички живи листа останат. Съхранявайте луковицата в саксията. Ако тя е била извадена от саксията, за да бъде насадена на открито, отново я насадете в саксията. В този момент луковицата има голяма коренова система за разлика от новозакупената луковица. Третото важно условие, за да цъфтят пак, е да изпаднат в покой. След спиране на поливането те постепенно заспиват, дори и да си имат еднометрови листа (губят ги само ако са на по-хладно). Поставете амарилисите на хладно (10°С), слабо осветено място за минимум 6 седмици. Моят личен опит опровергава това твърдение. Оказа се, че не им е нужно нито хладно, нито тъмно, за да са в покой, а само да се спре поливането. Всичките ми амарилиси вече трета зима ще зимуват на топло( 22-25°С ) и това въобще не им попречи да цъфнат всичките, че някои лятото и за втори път. Трите условия за цъфтеж са: слънце, торене и да не се поливат около 2 месеца.
Спокойно издържат температури до 0°С, но НЕ трябва да измръзват!
Внимание: Да не се съхраняват в хладилник, който съдържа ябълки , това ще стерилизира луковиците. Съхранявайте растенията при стайна температура. Не забравяйте, че благодарение на своя тропически произход, не се нуждаят от охлаждане.
Изображение
Източник:http://www.amaryllis.com/pac.htm,http://www.rochestergardening.com/bulbs/amrylcar.html, както и моя личен опит.
Снимки: снимките са мои.
Ако на някой му се гледат още амарилиси, това е моята скромна колекция: http://blakrosse.snimka.bg/flowers/amarilisi.296355.all
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от DOBI »

Аз не знам къде ми е бил акъла тази година,но лятото ги приспах всичките в гаража.В края не октомври реших че трябва да ги събудя :oops: Грешка след грешка :oops: Започнах да ги поливам и теизкараха листа,ама неяо хич не ми харесват-дори прави не могат да стоят ,а само се сплескват на някъде..........Та дай съвет сега какви да ги творя.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Blue sky »

Блеки, всички са великолепни, но в тези направо се влюбих :liubov2: :liubov2: :liubov2: , може ли да кажеш какви сортове са?
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от розалия »

Нали съм съвсем начинаеща , имам въпросче :oops:
В момента имам трички с цветоноси и цветове,но без листа.Да поливам и да торя или да не поливам?
kdoicheva
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:51

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от kdoicheva »

Поливай,но само като засъхне,защото без листа лесно може да загният корените от преполиване,а торенето започни след като прецъфти.
Аз попаднах случайно на един тор,който е специализиран за луковични и при мен дава много добри резултати,казва се МАСТЪРБЛЕНД.
А амарилиса ми "Сплаш"вади цветонос,бързо-бързо се наспа и сега ще цъфти за трети път(цъфтя пролетта и есента)
http://kdoicheva.snimka.bg/flowers/hibiskus.148897" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от розалия »

Благодаря Краси за съвета!
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Milena Orchid »

Доби направила си голяма грешка, не е трябвало да ги приспиваш толкова рано. Лятото е точно момента когато трябва да се поливат и торят стабилно, за да се възстанови луковицата и да заложи новия цветонос. Нормално е сега да са ти такива хилави листата, няма достатъчно слънце, за да са здрави. Самата луковица е изтощена и няма да цъфти тази година. Незнам какво да те посъветвам, освен да си ги гледаш на листа и да ги охранваш, приспивай чак късно есента когато захладнее. Дори да спреш да ги поливаш сега, няма гаранция, че ще заспят, часовника в тях тиктака, а и като не са подхранени пак няма да цъфнат при събуждането.Просто си им объркала тотално режима тази година.

Блу, по ред на снимките са: Nymph, червения незнам точно какъв е, трябваше да е Royal velvet, но не е той (от М и М), Novella -наистина страхотен, блести като седефен, Еxotica (трите са от Евробулб).
След последното преброяване като ги прибирах, се оказа, че са 50 броя, а има още видове които искам :oops:

Рози за какви луковици става въпрос - новозакупени или са ти от преди? Значи ако сега си ги взела и са без корени недей да поливаш въобще докато не изкарат листа, защото и да поливаш полза никаква, няма с какво да я усвояват тая вода. Ако са стари луковици и сега са се събудили, значи си имат развита коренова система и можеш да капваш по малко водичка от долу в чинийката. Дали една луковица има корени се познава по това дали има листа, щом не е изкарала листа, значи няма и корени още. А на цветоноса не са му нужни вода и тор, той се изхранва изцяло от луковицата. В момента имам 3 с големи цветоноси пред разцъфтяване, два от тях имат и малки листенца едва подали се, както и един събуден но без цветонос засега, вода още не са видели, поне още 2 седмици ще са на сух режим. Аз почвам да торя чак след прецъфтяването пролетта, първо с балансиран тор на Лактофол за луковични, после лятото и есента само с кафяв кристалон на всяко поливане. :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Мария Николова »

Тъй като съм от "подготвителния" клас с първите пристигнали 7 амарилиса, много ти благодаря, Блеки, за съветите! :liubov: Май съм се престарала да направя не както ми се иска, а както трябва... :? ...и сега саксиите ми се струват не достатъчно дълбоки. :ufff:
Дали да взема да ги прехвърля, докато все още не са щръкнали листата, а само зазеленяват... :hmmm:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Milena Orchid »

Значи задължително е просто саксията да е висока една педя, корените тръгват от дъното на луковицата, а тя е заровена повече от половината, като извадиш и два пръста дренаж и ще видиш колко остава за корените. Аз затова слагам почва почти до ръба на саксията, за да посадя възможно най-високо и без това поливам само отдолу в подложката. Ако са ти в наистина плитки саксии, премествай докато не са се вкоренили. И въобще не им се плаши, това са най-лесно гледаните и непретенциозни цветя. Единственото опасно е в началото да не се преполеят, лятото няма такава опасност :daaa:
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от розалия »

Да,новозакупени са Блеки !Спирам веднага с поливането,че ще ги прецакам пресни,пресни :hmmm:
Аз пък си мислех,че щом вече разтвориха цвят(дори и без листа) значи и корен имат.И поливам ли ,поливам... :oops:
Добре,че съм направила добър дренаж и почвата е много лека,инак досега да ги бях скопосала вече :?
Благодарско!
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”