Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum) (1)

Заключено
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Lizi »

Поставете амарилисите на хладно (10°С), слабо осветено място за минимум 6 седмици. Моят личен опит опровергава това твърдение. Оказа се, че не им е нужно нито хладно, нито тъмно, за да са в покой, а само да се спре поливането. Всичките ми амарилиси вече трета зима ще зимуват на топло( 22-25°С ) и това въобще не им попречи да цъфнат всичките, че някои лятото и за втори път. Трите условия за цъфтеж са: слънце, торене и да не се поливат около 2 месеца.
Спокойно издържат температури до 0°С, но НЕ трябва да измръзват!
Луковиците на амаралисите задължително се съхраняват на топло. Иначе не цъфтят.
Това го четах някъде из интернет и действително е вярно.
Аватар
Yana
Kъсо кафе
Мнения: 59
Регистриран на: Дек 13, '09, 12:51
Местоположение: Кюстендил

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Yana »

Lizi написа:Луковиците на амаралисите задължително се съхраняват на топло. Иначе не цъфтят.
Това го четах някъде из интернет и действително е вярно.
Ооо, Лизи, дано все пак да има изключения от това, което казваш, защото моите са в мазето от Октомври и там определено не е топло. Сега, ако не цъфтят, ще се изям от яд. :stiskam: Един го посадих и пренесох на етажа преди няколко дни. Днес или утре ще пренеса и останалите четири. А, за колко време горе-долу се събуждат?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Мария Николова »

"Lizi написа:
Луковиците на амаралисите задължително се съхраняват на топло. Иначе не цъфтят.
Това го четах някъде из интернет и действително е вярно."

Лизи, пиле шарено, няма спасение, като рече амарилис "съхраняван на топло" да се събужда!!!
Преди 3-4 г. купих една луковица, засадих я в саксия без да я полея, тикнах я под легло и забравих. Където е леглото нямаше отопление - само през отворената врата, каквото "топло" стигне, стигнало! През април ми трябваше саксия, та за всеки случай проверих и под леглото и така пипнах амарилиса. Беше изкарал в хоризонтално положение бели листа и цветонос с 4 пъпки, първата вече разтворена. (Зеления цвят се възвърна на третия ден.)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Lizi »

През април !!! Браво на теб .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Мария Николова »

Какво браво! :oops: Пълна излагация. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Milena Orchid »

Мария супер са, особено Neon, какъв красавец само! :potekoha:
Lizi написа:Луковиците на амаралисите задължително се съхраняват на топло. Иначе не цъфтят.
Това го четах някъде из интернет и действително е вярно.
Това не е точно така, зимуват и на хладно(но не е задължително) и пак си цъфтят. При луковичните решаващ е периода на покой, ако не се осигури цъфтеж няма да има :nod:
mucunka написа:Аз да питам майсторите на амарилисите торите ли след събуждането им? Моите сега ги събуждам и дали не съм окъсняла,но насила ги приспах някъде в началото на ноември.
Муцунке точно навреме си ги приспала, аз също спирам да поливам от началото на ноември. А за буденето нищо не им правя, сами си решават кой кога ще се събуди, първите започнаха още миналия месец, в момента половината са с цветоноси, някои ще цъфнат чак април :hmmm: Аз не торя докато не прецъфтят, също и не поливам много. Пролетта започвам с балансиран тор на Лактофол за луковични, после лятото само кафяв кристалон, много и на всяко поливане, така до края на октомври :nod:
jina_ina написа:Ей за това става дума. Пише, че са високи 22 см, много светлина, много вода ииии... че е стайно. Но аз нали не вярвам много на това, което пишат...
Блеки, моля те, дай професионалния си съвет - заслужава ли да рискувам? Не става въпрос за 3.50 евро - ще ме е жал ако да съсипя цветето...
Да стайно е, зимата не може да презимува навън. Иначе няма проблем пролетта да ги насадиш в градината, дори се развиват по-добре там, развиват голяма коренова система и големи луковици. Но есента трябва да ги извадиш и прибереш някъде където температурите са положителни. Иначе обичат много слънце, колкото повече, толкова по-добре, обилно поливане и торене лятото, сега в началото трябва да се внимава много с водата, докато не са вкоренени добре. С две думи взимай, няма да съжаляваш, това са най-лесните за отглеждане цветя :daaa:
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от mucunka »

Блеки,благодаря ти и пак да питам.Ангела си взе от последната поръчка от Евробулб амарилиси,но бялата нимфа загнила много яко и то отвътре.Чистихме,рязахме,останаха 4 парчета от луковицата.Не знам дали ще стане нещо,но да опитам да спася нещо.Та въпросът ми е тези парчета пак ли се заравят една трета от тях в пръстта или трябва целите да заровя.Не ги поливам,държа ги вече 2-ри ден върху радиатора на парното.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Кармен

Изображение

Екзотика

Изображение

Нараня - в любимия ми великденскооранжев цвят!!!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
sunlight
Кана кафе
Мнения: 539
Регистриран на: Дек 1, '09, 21:47
Местоположение: Варна

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от sunlight »

Е, невероятни са! Само не мога да реша Кармен или Нараня е по-прекрасен ;)
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от greeneyed »

И трите, и трите са вълшебни! ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”