Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Публикувай отговор
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от Албена »

Виждам,че няма такава тема ,а е новата ми градинска любов :liubov2:

Фритилария (Fritilaria)
Семейство (род): Лилиеви / Liliaceae
Вид: Градинско / Стайно Цъфтящо Многогодишно
Изложение: Слънце
Min t°: -15 Max t°: 20
Поливане: Голяма нужда от вода

У нас се отглежда два вида фритиларията (Fritilaria). Най-разпространена е Fritilaria imperialis, позната като ведрица или ходжово лале. В почвата тези растения образуват едри луковици, съставени от множество бледожълти крехки люспи, без покривна обвивк, които издават един специфичен, неприятен мирис.

Стъблата са 60-80 см високи, по цялото протежение покрити с широколанцетни, приседнали листа. На върха им се оформя розетка от подобни по форма, но по-дребни листа. Под тази кокетна розетка в кръг са наредени нависнали надолу по десетина цвята, с форма на камбанка. Те са по 5-6 см дълги, най-често пастелнооранжеви. От основата им се отделя изобилно на едри капки нектар, поради което някъде у нас наричат растението "пикльо". Цъфти през април-май.

Другият интересен и много търсен вид в Европа е шахматната или още известна като малка ведрица - F. meleagris. Растенията достигат до 50 см височина. Съцветието завършва с един, рядко с два цвята. Те също са наведени камбанки, но повърхността им е разделена на шахматно редуващи се квадратчета с пастелнорозова и червено-кафява багра. Цъфтежът е през април-май. У нас все още се среща край Драгоман и Нови Хан, Софийско, по влажни ливади и подзолисти почви. Включена е в Червената книга на България.

Фритилариите може да се размножава със семена. Те трябва да се засяват веднага след узряването им, тъй като бързо губят кълняемостта си. Този метод за размножаване е прекалено труден, затова се размножават чрез разделяне на луковиците, което се прави на 3-4 години. Можете да извършите тази операция веднага след изсъхване на стеблата. Изваденият материал съхранявайте на сухо проветриво място в сандъчета с влажен пясък. Трябва много да внимавате, защото луковиците, особено по-дребните, останали на открито бързо изсъхват и загиват.

Ако сте изпуснали този срок, през есента може да извадите луковиците и веднага да ги засадите, като предварително ги разделите. Когато се оформят редици, разстоянията между едрите луковици трябва да са 25 х 50 см, а за по-дребните - по-на гъсто.

Отглеждани в градините растенията трябва да са на лека, пропусклива, но богата на хранителни вещества почва. Те не могат да виреят нито на бедни, нито на тежки по механичен състав терени. Предварително трябва да бъдат наторени с разложен оборски тор и много добре обработени. Това се налага, защото растенията престояват на едно място по три-четири години.

Тайните на успеха-
Почва: лека и пропусклива
Поливане: обича влагата
Засаждане по месеци
Яну Фев Мар Апр Май Юни Юли Авг Сеп Окт Ное Дек
Цъфтеж
Яну Фев Мар Апр Май Юни Юли Авг Сеп Окт Ное Дек
източник - Градинaта.бг

ИзображениеFRITILLARIA IMPERIALIS

Изображение F.meleagris

ИзображениеФритилрия Понтика
Фритилария Понтика е защитено разстение от закона за биологичното разнообразие. Среща се изключително рядко, расте единично, на големи разстояния едно от друго. Най-голямата опасност за него е брането от туристи. От него е селекционирана Императорската Фритилария, която е изключително красива и достига до един метър височина.
И още един диворстящ вид Fritillaria graeca Boiss Гръцка ведрица

Изображение

Всъшност семейството на фритилариите е голямо и разнообразно.Има още много красавици,чиито снимки ще издиря по-късно.А и вие покажете каква фритилария озарява градината ви рано на пролет :tzvetoman:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от greeneyed »

Моите фритиларии понякога израстват преди окончателното затопляне, напр. миналата зима падна един късен сняг и пречупи стъблата им.
Цветовете са ефектни, едри, на венче. Детките зацъфтяват късно, след 4-5 години. Ама не съм ги торила , тази есен ще се поправя. :dovolen:

Изображение Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от Албена »

ИзображениеFritilaria gibbasa


ИзображениеFritillaria bucharica


ИзображениеFritillaria armena

ИзображениеFritillaria pinardii

ИзображениеFritillaria carica
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от Албена »

ИзображениеFritillaria caucasica


ИзображениеFritillaria 'Craigton Max'.


Изображение Fritillaria assyriaca

ИзображениеFritillaria ariana

ИзображениеFritillaria acmopetala ssp wendelboi

ИзображениеFritillaria lilacea

Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от tzarina »

Аз се снабдила с фритилария Persica, една жълта, тъмночервена и стандартната оранжева. Идната пролет, живот и здраве, ще заложа на тях, на хемерокалисите и на розите.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от Гео, граф »

Както и много други цветя тази есен за пръв път насадих фритилария meleagris, купих си я на Флората. Видях я за пръв път в един брой на цветарско списание и бях поразена от любов от пръв поглед. Шахматната шарка така ме очарова, че нямах очи за другите. Сега виждам от постнатите снимки, че не съм била права да се захласвам само по една :tzvetoman:

Дал, жълтите са разкошни :potekoha: :potekoha: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от dal »

днес като разкопах местото , от три фритиларии излезе една л,ковица, и тя някак...абе не ми хареса ;
другите две не ги намерих , значи имам една от три + бялата фритилария от тази есен....
та догодина-квото :stiskam: не знам коя е оцеляла , дали е жълтата :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от Мария Николова »

Недей тъй, тревожиш ме... :eeeh: Трябва и аз да поразровя да видя какво става там долу. :hmmm:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dal

Re: Фритилария (Fritilaria),Ведрица

Мнение от dal »

s_t_m написа:Недей тъй, тревожиш ме... :eeeh: Трябва и аз да поразровя да видя какво става там долу. :hmmm:
обаче ме питай регала колко е двоен , и огромен -той беше до тях....;
еремурусите от три извадих един и ще го пратя на блу да опитва колкото има нерви , аз приключих с тях завинаги ;
утре му давам новото място на регала , да ме кефи и да знам че ухае под прозореца на спалнята ми /млъквам/

:tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”