Зюмбюл (Hyacinthus)

Заключено
denitsavm

Зюмбюл (Hyacinthus)

Мнение от denitsavm »

Сега като рових луковиците и открих 3 бр. покарали зюмбюли :hmmmmmm: . Какво да ги правя - на двора или в саксия. Доколкото помня са от форсирани луковици, бяха в мъх и не са се запасили нормално със сигурност
galqdumanova написа:Зюмбюлът (Hyacinthus) е луковично многогодишно растение от рода Hyacinthus, от семейство Liliaceae. Произхожда от средиземноморските части на Европа и Мала Азия, където расте в диво състояние. Като градинско цвете се отглежда от 15 в., откогато са създадени над 300 разновидности. Цветовете му се състоят от гроздовидно съцветие със специфичен, силен аромат. Цъфти през април в различни багри - бяло, жълто, розово, виолетово, червено, синьо.
Зюмбюлът е едно от най-популярните и най-обичани цветя в българския двор.Наречен е на името на прекрасния юноша Хиацинт от гръцката митология.

Зюмбюлът (Hyacinthus orientalis) е едно от най-разпространените многогодишни луковични растения. Той е с прости кичести камбанковидни цветове, които имат силен приятен аромат. Разположени са в плътни или рехкави гроздовидни съцветия и са различно оцветени - бели, жълти, розови, червени, сини и пр. Добре развитият зюмбюл трябва да има най-малко 12 цветчета на цветоносното си стъбло, които може да достигат и до 50. Листата са широколинейни, сочни, лъскави, на върха слабо заострени. Народите от Западна Европа са го внесли от Западна Азия преди повече от три столетия и веднага са започнали да го подобряват. Днес съществуват множество соротве, отличаващи се от оригинала с едрите си съцветия и цветове и нежните и разнообразни багрите – сини, виолетови, бели, розови, морави...
Цъфти от края на март до май. Достига 20-30 см височина. Зюмбюлите дават семена, но се размножават по вегетативен начин – чрез отделяне на дребните луковички. При някои сортове обаче размножаването става твърде бавно, понеже се образуват много, но дребни луковички. Затова използвайте малка хитрост – преди засаждането цепнете дъното на старата луковичка кръстообразно. Засаждането трябва да стане през есента. Зюмбюлът не е придирчиво цвете – той може да расте и на слънчеви места, и на полусянка. Добре е луковиците му да се изваждат всяка година след прецъфтяването и веднага да се засаждат на ново място, като се заравят с около 12 см пръст. След засаждането разхвърляйте върху насаждението едра слама или листа от дървета. Те ще ги предпазят от измръзване през зимата. Освен като градинско цвете, можете да използвате зюмбюла и за получаване на цвят вкъщи още през зимата. Съвет на градинаря: Пазете зюмбюла от силните обедни лъчи! Като се образуват дъщерни луковици (детки), те се отчупват внимателно и се съхраняват отделно. Детките цъфтят обикновено на втората-третата година, когато се садят в лехи.
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Зюмбюл

Мнение от Blue sky »

лично според мен - са двора :nod:
има си хас, на целия зор и да дондуркаш луковици, които я цъфнат, я не
при всички случаи няма да измръзнат - и така както са си с кълновете, обаче , ако не са се запасили, няма да цъфнат, което обезсмисля гледането им вътре :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Feeriq
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Дек 13, '09, 17:58
Местоположение: Sofia

Re: Зюмбюл

Мнение от Feeriq »

Искам да пробвам да сложа зюмбюл в чаша с вода вместо в саксия обаче не знам точно как да го сторя,че да не изгние луковицата .Ако някой е пробвал моля да сподели как точно става. :dovolen:
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: Зюмбюл

Мнение от Bi_ »

Миналата година пробвах ,но не съм доволна от цъфтежа.Напълних чашка с дребни камъчета и луковицата отгоре закрепена.Водата -до средата на чашката .При мен по-добре се получава когато са засадени в съвсем мънички саксийки
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зюмбюл

Мнение от vodo-leika »

Feeriq написа:Искам да пробвам да сложа зюмбюл в чаша с вода вместо в саксия обаче не знам точно как да го сторя,че да не изгние луковицата .Ако някой е пробвал моля да сподели как точно става. :dovolen:
Да, аз миналата година. Купих луковица с такава чашка:
Изображение
Гледах го на остъклената тераса. Направих му конусче от хартия, за да е натъмно за две седмици горе-долу, ако не се бъркам. Най-важното е самата луковица да не опира във водата, за да не загние. Той самичък си пуска коренчета и стига до водата. Цъфти най-нормално. Водата я сменях от време на време, веднъж на месец например като от време на време го слагах за малко в разтворена с тор.
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зюмбюл

Мнение от vodo-leika »

Днес сложих една луковичка зюмбюл в чашката от миналата година, да видим дали пак ще успея да го отгледам. Желаещи да експериментират с мен? :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Зюмбюл

Мнение от Мария Николова »

denitsavm написа:Сега като рових луковиците и открих 3 бр. покарали зюмбюли :hmmmmmm: . Какво да ги правя - на двора или в саксия. Доколкото помня са от форсирани луковици, бяха в мъх и не са се запасили нормално със сигурност
Не са форсирани, Дени. :dovolen: Просто са поели малко влага, стоплили са се и се лъжат, че е февруари, март. И...тръгнали. Не пречи да ги заровиш в земята. Нямат предпочитания. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Зюмбюл

Мнение от denitsavm »

Ами аз ги засадих, а за форсирането имах впредвид, че тия май ги получих в саксия с мъх и така ги извадих и доизсуших, т.е мислех да не им е все още объркан цикъла и да ги доунищожа. Но не са покарали от почвата, значи ще живеят :nod:
denitsavm

Re: Зюмбюл

Мнение от denitsavm »

vodo-leika написа:Днес сложих една луковичка зюмбюл в чашката от миналата година, да видим дали пак ще успея да го отгледам. Желаещи да експериментират с мен? :dovolen:
Аз ще експериментирам с теб :nod: , но ще диря чашка и май имаше такава тема да прочета опита ви :dovolen:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зюмбюл

Мнение от vodo-leika »

Аз точно в момента ровех в нета да видя дали някъде се продават такива чашки. Моята я бях взеха заедно с луковичката от холандицте, но тази година не съм виждала.
Преди малко направих хартиеното конусче и покрих луковицата. Утре май ще си купя още две луковички от някъде и ще ги сложа и тях. :dovolen:
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”