Исмене / Ismene

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Исмене / Ismene

Мнение от Мария Николова »

Ани, тази година преди 2-3 седмици ги извадих, заради врътнята около новата лалеена полянка. Мислех, че до днес още ще я правя, няма да имам време за летните луци и спеших ваденето. Изрязах зелените листаци на амарилисите, исменето, туберозата и спрекелията, повъртях ги 1-2 дена да се обветрят и ги натирих в градинския гараж да спят. :lol: Вади ги вече. Забелязала съм, че на исменето луковиците трябва да станат на 2-3 години, за да цъфнат. Бавноразвиващо се е. ;) :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Исмене / Ismene

Мнение от botan »

Мери, на това твоето исмене да му знаеш латинското? Може би Ismene x festalis? :hmmm: Не че имам 1000 исменета и ще го объркам, ама за протокола. :lol:
Аз в саксия си го гледам, още не е цъфтяло, но пък вади едни страхоотни листаци, сигурно тази година ще ме зарадва. :stiskam:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Исмене / Ismene

Мнение от Мария Николова »

botan написа:Мери, на това твоето исмене да му знаеш латинското? Може би Ismene festalis? :hmmm: Не че имам 1000 исменета и ще го объркам, ама за протокола. :lol:
Аз в саксия си го гледам, още не е цъфтяло, но пък вади едни страхоотни листаци, сигурно тази година ще ме зарадва. :stiskam:
Точно така - Ismene festalis. :nod: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Исмене / Ismene

Мнение от botan »

Мерси! Веднага си го записвам. :)
Между другото защо си ми махнаха знака за умножение в цитата? :lol: :oops: Той е индикатор, че става въпрос за хибрид и е пред епитета показвайки, че не такъв да е, ами в границите на рода. В случаите, когато хибрида е естествен може да се разглежда като отделен вид и тогава "име епитет" = "име х епитет", но в този случай става въпрос за направен от човека хибирид за това правилното изписване е Ismene x festalis или Ismene 'Festalis'
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Исмене / Ismene

Мнение от Мария Николова »

botan написа:Мерси! Веднага си го записвам. :)
Между другото защо си ми махнаха знака за умножение в цитата? :lol: :oops: Той е индикатор, че става въпрос за хибрид и е пред епитета показвайки, че не такъв да е, ами в границите на рода. В случаите, когато хибрида е естествен може да се разглежда като отделен вид и тогава "име епитет" = "име х епитет", но в този случай става въпрос за направен от човека хибирид за това правилното изписване е Ismene x festalis или Ismene 'Festalis'
:lol: Защото на опаковките така беше изписано още около 2000 г., като не са знаели, че са пропуснали едно "Х". :hihihi:
Мерси! :gush: Ще запомня. :sdaaa: Как щеше да ми го кажеш, ако хикса си стоеше? :srofl:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Исмене / Ismene

Мнение от botan »

Аз на опакоФки не вярвам. :lol: А, първо забелязах в мнението ти, зачовърка ме, в последствие видях цитата, та пак щях да си го изпея, но в послепис. :D МноУ съм досаден на тема систематика и номенклатура. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Исмене / Ismene

Мнение от Мария Николова »

botan написа:Аз на опакоФки не вярвам. :lol: А, първо забелязах в мнението ти, зачовърка ме, в последствие видях цитата, та пак щях да си го изпея, но в послепис. :D МноУ съм досаден на тема систематика и номенклатура. :mrgreen:
Споко, момко! Всеки тук си има своя тема, на която е точно толкова досаден. :lol: :lol: :lol: Пример. Като е "торове", как тъй е "торта"? :srofl:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2146
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Исмене / Ismene

Мнение от flora »

Само за протокола - напоследък го наричат Himenocallis festalis
Изображение Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Исмене / Ismene

Мнение от Мария Николова »

flora написа:Само за протокола - напоследък го наричат Himenocallis festalis
Все около същата персона от древногръцката митология - Хисмена - се върти, Флора :hihihi: При Ismene е пропусната първата буква Х, а при Хисмена Хубавата - Himenocallis - е написана и крайната "а" е преминала в "о", заради връзката с втората част на думата. И други растения съм срещала написани с алтернативни имена. Даже и аз съм кръщавала сорта на великолепния небесно-син мъник-клематис на Даниелка-И - Blondin Durandii. :angelche: :lol: :lol: А!!! И моят амарилис има мое допълнение към името на сорта си - Hippeastrum reticulatum var. striatifolium var.Dalium Plevenitis. :srofl: :srofl: :srofl:
Най-важното е, че прекрасната госпожица Исмене ухае прекрасно :liubov2: и е забележителна със съдраните си разпарцаливени поли и с тичинките си, които излизат не както дал господ от центъра, а от ръба на съдраната й пола. :lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Исмене / Ismene

Мнение от botan »

flora написа:Само за протокола - напоследък го наричат Himenocallis festalis
Което пък е още по-неправилно според мен, но се водят за синоними. На флората казах хименокалис, само защото бях забравил исмене, а бях мернал една опаковка, на която го бяха изтипосали като хименокалис фесталис. Изложих се, признавам си. :oops:

Исменетата са били отделени от хименокалисите още през далечната 1990 от Meerow. Основната разлика, на която се базира това разделяне е лъжестъблото, което се образува от от удължените листни влагалища. В допълнение цветовете са в страни от оста на цветната дръжка или направо увиснали и тичинковата чашка обикновено има зелени ивици. Хибридите, които отглеждаме сега са на видове попаднали в род Ismene.
При хименокалисите листата никога не образуват такова високо лъжестъбло, цветовете са много близко до перпендикулярни или направо прави спрямо цветната дръжка и в тичинковата чашка никога няма зелени ивици.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”