Технологията "сеене на семена в салфетка"

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от pachetooo »

Много интерсна тама аз да добавя от моя скромен опит какво съм правил.Тъй като много мравки има в моята градина когато садя магнаноза използвам кухнеска хартия и слагам семната за да си предпаза евунтуално от открадването от мравките и успеха ми е на 100 процента.Също така когато садя диренно в земята краставици,тикви,домати и др.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от calico »

pachetooo написа:Много интерсна тама аз да добавя от моя скромен опит какво съм правил.Тъй като много мравки има в моята градина когато садя магнаноза използвам кухнеска хартия и слагам семната за да си предпаза евунтуално от открадването от мравките и успеха ми е на 100 процента.Също така когато садя диренно в земята краставици,тикви,домати и др.

моля по-подробно, стъпка по стъпка...
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от pachetooo »

calico написа:
pachetooo написа:Много интерсна тама аз да добавя от моя скромен опит какво съм правил.Тъй като много мравки има в моята градина когато садя магнаноза използвам кухнеска хартия и слагам семната за да си предпаза евунтуално от открадването от мравките и успеха ми е на 100 процента.Също така когато садя диренно в земята краставици,тикви,домати и др.

моля по-подробно, стъпка по стъпка...
1.Взимаш една кухненска ролка
2.развива се толкова колто трябва на дължина
3.Редят се семената на разтояние взавосимост от каквото сееш
4.Слага се 2-ри пласт от хартията отгоре и се сгъва в краищата
5.На мястото кадето е определено да се сее с дараче или др. приспособление се прави към 4-6 см/аз така права /може на дълбочина по желание
6.Слага се ''сандвича'' които се получил и се заравя с тънак слой почва и се полива.

ТОВА :stiskam: .УСПЕХ :stiskam: НА на тези които ще приложат моят метод.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от calico »

много благодаря. това ще го пробвам
страхотна иновация :P
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от dal »

просто усещам как в тази тема ще изпъкне бъдещия гений и откривател на кой знае какво чудо метод или способ :hihihi: :lol:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от calico »

dal написа:просто усещам как в тази тема ще изпъкне бъдещия гений и откривател на кой знае какво чудо метод или способ :hihihi: :lol:
ще го патентоваме метода, аз знам как се прави това. С парите от продажбата му ще си купим рози :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Мария Николова »

Прочетох Равик и помислих, че открих къде е грешката в самата технология. Най-притеснителното за Равик е било това, че трябва бързо да се справи с всички семена, поникнали вкупом. Не правете всички семена в един ден. Не натрупвайте една педя салфетки. Правете по една салфетка на ден. Започнете с най-едрите семена, за да запомнят пръстите ви колко внимателно и спокойно трябва да пипат. Като стигнете до семената на петуниите вече ще имате опит. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Миша »

Това,което до сега обсъждахме,се нарича рътене.Рътените семена поникват дружно и много по-бързо
.
Ето и моя метод,за разлика от Равик ще кажа,сейте само по този начин :D .През ръцете ми минават хиляди семена на година,така че мога да гарантирам за успеха му.Малко по-различен е,липсва салфетката,но според мен е много по-сигурен.С една уговорка,не сейте по този начин семена със слизеста обвивка!

Стъпка по стъпка.

1.Накиснете семената в топла вода.За различните семена времето за киснене е различно,принципът е следният:по-меки и по-малки семенца 2-3 часа,по-едри и твърди до 24 часа.Добре е,когато кисненето продължава по-дълго време, да се сложат в термус за поддържане на температурата.
2.Взимате памучно парцалче,задължително памучно,аз предпочитам беличко,така семенцата се открояват и ясно може да се види кълнчето,когато се покаже.Изсипвате внимателно семенцата върху парцалчето,разпределяте ги внимателно равномерно навсякъде,не трябва да са едно върху друго,завивате парцалчето и леко го навлажнявате.Тук вече може да има грешки,с времето ще усвоите метода.Парцалчето трябва да е влажно,да не е много подгизнало,нито много сухо.
3.Слагате парцалчето в найлоново пликче,завръзвате пликчето,така че да стои издуто,това е задължително!,и слагате на топло.
4.Внимателно следите кога ще се покажат първите кълнчета,при 30 % вече трябва да се сеят,аз обаче чакам поне половината да покълнат и тогава сея.
5.И сега,внимание!,рътените семена могат лесно да загинат ,ако ги сложите в студена,суха или подгизнала почва.Приготвате почвата,аз ползвам само торф с неутрална реакция,дребна фракция,поливате с топла вода до равномерно навлажняване и внимателно разпръсквате семената.Тъй като семенцата в повечето случаи са залепнали за парцалчето,сеенето става с леко потупване,ще се изненадате колко равномерно са разпръскват семената.
6.Поливате пак с топла водичка,за да се уплътни семенцето към почвата,отгоре поръсвате едва едва със сух торф,пластът трябва да е толкова тънък,че едва да покрива семенцата.
7.Слагате отгоре найлонче и държите на топло.Не се полива,докато растенията не поникнат,найлончето трябва да задържи влагата вътре,а сухия торф не позволява да се развият мухали по повърхността,което често после причинява подсичане на разсада.
Ако в стаята има колебание на температурата,разлика 6-7 градуса,добре е сандъчето да бъде завито с нещо за изолация.
8.Махате найлончето при поява на първите поници.

Скоро ще слагам семенца,така че ще мога да кача и снимки ,стъпка по стъпка.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Виола »

Мише, благодаря за подробното обяснение. :tzvetentze: И аз имам "трудни семена", които искам да опитам по този начин. Ще се възползвам от твоите напътствия.
Аватар
синчец
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Яну 20, '12, 15:40
Местоположение: Тетевен

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от синчец »

Вчера прочетох темата,и веднага прехвърлих семената от Сакъзчета(това което беше останало от тях,от 20бр.-7бр),в салфетка,и сега гледам,едно е покълнало :ieeee: ,а ги чаках три седмици в кофичките,но нищо не изникна!
Въпроса ми е;Кога да ги прехрърля в пръст,колко големи трябва да са?
http://www.album.bg/mimss1/albums/200053/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”