HIBISCUS борба с вредителите - ТРИПС

Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

HIBISCUS борба с вредителите - ТРИПС

Мнение от Titi »

Пъпките на хибискуса ми падат преди да разцъфтят!
Хибискусите ви растат здрави и с много зелени листа, но пъпките по вашите растения падат, преди да се отворят в прекрасни цветя? Е, най-вероятно става въпрос за бича на цъфтящите растения - трипс.

Здрави Hibiscus пъпки Изображение

Заразени с Thrips пъпки Изображение

Определяне на Thrips: Thrips са насекоми, които снасят яйцата си в рамките на пъпките на хибискуса, розите и други видове, които правят големи пъпки преди цъфтежа. Вредителят е малък, но се вижда, ако го търсите. Най-лесният начин да видите Thrips е да се вземе едно отворено цвете и да го разклатите върху бял лист хартия. Thrips ще изпаднат от цветето върху хартията, изглеждат като малки, черни линии молив върху хартия. Те са много по-дълги, отколкото широки, с тъмен цвят.

Признаци: Типичният знак на Thrips е пъпка, която расте голяма, превръща се почти в цвят преди отваряне и след това пада от растението даже без натиск. Пъпките може понякога да падат и когато са още малко, но по-често се случва преди да цъфне. Причината за тази промяна в големи, здрави пъпка е, че Thrips са снесли яйца вътре в нея. Когато снесат в пъпката, младите Thrips след това може да я напуснат и да се заровят в земята, където те се променят във възрастни Thrips - вече са в състояние да летят обратно до новите пъпки и да продължат цикъла.

Някои сортове хибискуси не реагират на Thrips със загуба на пъпки. В този случай можете да видите вредите от трипса по венчелистчетата. Понякога маркираните места изглеждат почти естествени, като част от интересните им цветове. Въпреки че тези сортове, не губят своята пъпки, те все още могат да бъдат лекувани, за да се получи безупречен цъфтеж без Thrips драскотини. Изображение

Лечение: За щастие има просто и ефективно лечение за Thrips. За бързи и пълни резултати, най-добре е да се премахнат всички гнили пъпки от растенията и тези, които са опадали на земята и да се унищожат. За да се запази Thrips под контрол, ще трябва да се използват два различни продукта за контрол на ротационен принцип, тъй като продължителната употреба на един и същ продукт ще направи устойчиви Thrips и този продукт няма да бъде ефективен. Химикалите трябва да се пръскат по върховете на растенията, обхващащи пъпки и горната част на листата. Всяка лечение драстично ще намали броя на Thrips и увеличи броя на цветята, които се отварят нормално. Три пръскания, обикновено са достатъчни да се сложи край на инвазията, но можете да повторите тази серия лечение, ако е необходимо. Поливайте и почвата с разтвора. Това ще убие Thrips, които живеят в земята, в младежката форма, и ще ускори процеса на управление на този вредител.

Ето какво съветите на Флорист, относно това какви препарати да се използват в борбата с трипса:

Поради присъствие на различни търговски марки на пазара е необходимо да се потърсят такива с някое от по долу споменатите активни вещества.
Акринатрин 7,5%
Абамектин 1,8%- има добър ефект без да фигурира в регистъра като инсектицид против трипс.
Азадирактин 3,2%
Делтаметрин 2,5%
Фенитротион 40%
Форметанат 50% -...мисля този препарат е вече забранен за употреба в EU
Луфенурон
Малатион
Метилхлорпирифос
Метиокарб
Метомил-слаб ефект, но действа
Налед
Фенфлувалинат
Метамидофос 50%
Спиносад 48%

Тези са най-добрите които аз лично ползвам:

-Спиносад 48%---> търговска марка SpinTor 480EC-DowAgro Sciences

-Акринатрин 7,5%---> търговска марка Rufast AVANCE 150EC(ORYTIS)- Aventis
*Мисля че акринатрин все още не е удобрен за употреба в България. Ползва се в цяла Европа, и съм убеден че е излишно да задавам въпроса "защо?"

-Mетиокарб 50%---> търговска марка Mesurol 50PM-Bayer
* Цапа малко листата тъй като е праховиден. За да се прикрие този недостатък може да се прибавя малко хелатно желязо, фолиарни торове със съдържание на аминокиселини, или ...веро.

При приготвяне на разтвор е добре да се прибавя винаги по половин чаена лъжица захар/л заедно с препарата.
Също така се ползват лепкави лентички подобно както при белокрилките, но са със син цвят и не жълт.
Най модерния метод в последно време е ползване на техните натурални неприятели насекоми като Amblyseius cucumeris, Amblyseius barkeri, Neoseiulus californicus, Orius albidipennis и др.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”