Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bpetrova »

Аз пак съм с проблемни рози... и проблемно куче. Все сме имали кучета, като ги оставиш на двора...едно копае, друго дъвче. Е това куче ме изуми за пореден път - заварих го легнал за дрямка върху три рози....да беше изровил, ама да лежи :shock:
Та, резултатът е три прекършени рози на около 5см над присадката. Да ги отписвам ли, или само се тревожа напразно? Засадени са миналата есен, бяха тръгнали много добре.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от ToBo »

Не ги отписвай :dovolen: Режи и чакай :daaa: Ще извадят нови клони :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

bpetrova написа:Аз пак съм с проблемни рози... и проблемно куче. Все сме имали кучета, като ги оставиш на двора...едно копае, друго дъвче. Е това куче ме изуми за пореден път - заварих го легнал за дрямка върху три рози....да беше изровил, ама да лежи :shock:
Та, резултатът е три прекършени рози на около 5см над присадката. Да ги отписвам ли, или само се тревожа напразно? Засадени са миналата есен, бяха тръгнали много добре.
Според мен, щом е над присадката ще избият наново.
Изрязвал съм роза заради пробивача и по ниско и се възстанови..
А кучетата са голяма напаст понякога, имахме мъжка немска овчарка, която прегриза две дръвчета засадени преди месец - круша и ябълка до земята.
И това защото и се бях скарал да не влиза в зеленчуковата градина.
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bpetrova »

Моят пес, голдънретривърски, е добричък и не е отмъстителен...обаче днес направо не можах да повярвам, при цял двор и зелена площ, точно там да му хареса. И все на едно също място лежи в тревата, скоро ще стане голо петно. Ама като ме погледне виновно, и му прощавам бързо... :mrgreen:
Последно промяна от bpetrova на Апр 10, '17, 17:07, променено общо 1 път.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5271
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 96 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Daniela Pargu »

И аз си патя от четириноги великани- и навсякъде,където има ценност/ :hihihi: /съм набучкала клечки .Така спасявам частично положението! :lol:
А розите- и аз режа счупеното и :stiskam: да избие!Избиват, жестоки юнаци са! :daaa:
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 138 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от artist »

Хора :tzvetentze: , хвърлете по един поглед върху розите си :!: ,
този уикенд убих поне 3, 4 от тези гадинки осите, дето сега пробиват стеблото и настаняват стъбления пробивач :ufff:

Изображение

Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13710
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 192 пъти
Получил благодарност: 382 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

ами тази не прилича на онази :hmmm:
"Розов стъблен пробивач - /Syrista parreyssi Spin./ Възрастната оса лети през юни....."
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от valichka »

Аз вече 2 пъти пръскам срещу хоботник. За пръв път такова нашествие. Изядоха ми връхчетата на новите леторасти... :svekurva:
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1601
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 13 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от tsvetina »

Боря се с хоботник из цялата градина и днес забелязах, че и пробивачът също е вече налице...Пръсках с Нуреле за втори път...
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 138 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от artist »

zeleno написа:ами тази не прилича на онази :hmmm:
"Розов стъблен пробивач - /Syrista parreyssi Spin./ Възрастната оса лети през юни....."
Rose Curculio or Rose Weevil - хоботник
Изображение
http://www.insectsofalberta.com/rosecurculio.htm
estrella74 написа:Пуснах снимки и в темата за розите, но да пусна и тук. Ето това бръмбарче (хоботник се казва), ми прегризва стъблото на пъпките на розите и прави дупки в тях.

Изображение

Изображение
..."насекоми гризат малки кръгли дупки дълбоко в розови пъпки и плодове (т.е. шипки), за да се хранят и да снасят яйца.
Най-очевидният доказателство са цветовете, които имат венчелистчета, осеяни с малки дупки и увехнали пъпки, на които стъблата им са повредени.
Когато няма цветни пъпки, бръмбарите атакуват върховете на нови издънки.
Яйцата им се излюпват в малка бяла ларва, която се храни с вътрешността на плода (шипка) и цветните пъпки.
През есента, ларвата излиза навън и се заравя в земята през зимата. Какавидират се през пролетта и скоро след това се появяват възрастни бръмбари.

:angel2: а аз съм сигурна, че тези които открих са точно копие на тази...

Syrista parreyssii - розов стъблен пробивач/ листна оса

Изображение

Изображение

http://www.boldsystems.org/index.php/Ta ... xid=336846
http://dolinaroz.ru/baza-znaniy/bolezni ... borby.html

розеният агрилус от семейството на бронзовките
Възрастното насекомо е бръмбар с продълговато тяло, което в края се стеснява. Дължината му е от 0,6 до 0,8 см. Характерен за тялото е тъмнозеленият до черен цвят, който има бронзов оттенък. Оттук идва и името на семейството. Розеният агрилус зимува като ларва в сърцевината на стъблото в характерни удебеления и има едно поколение годишно. Когато валежите през май са под нормалните, летежът на бръмбарите съвпада с фенофазата зачервяване на цветни пъпки, а когато са над нормалните - с цъфтежа на розата. През пълния цъфтеж е максимумът на летежа на агрилуса. Бръмбарите нагризват листата на розата по периферията дъговидно.
Изображение

Снасянето на яйца започва в началото на юни и продължава до края на месеца. Яйцата се снасят по стъблата на розата. Избират и отслабени храсти. В едно стъбло се вгризва само една ларва. Ларвата нанася повреди и в стъблото се образува подутина, наречена "гала". Много важно е как ще се изведе борбата и кога. Как да се борим с вредителя? Особено важен е моментът за водене на борба. Тя е насочена срещу възрастното по време на летежа.
Главните поражения се причиняват от ларвата, която живее в клонките. На мястото, където се храни прави спираловидни ходове в дървесината и се образува вретеновидно надебеляване. Нападнатата клонка засъхва още в края на лятото, а до следващата пролет загива изцяло.
Агрилусът развива едно поколение годишно и зимува като ларва в стъблото на розата. Какавидният стадий започва през април, а възрастното излита в края на май и първата десетдневка на юни. Женските снасят яйцата си най-често в основата на едногодишните клонки.
Резитба за почистване от изсъхнала и поразена от агрилус дървесина се извършва всяка година, през зимните месеци или рано напролет преди началото на сокодвижението. Изрязват се сухи и болни от агрилус разклонения, като веднага след това се изгарят.

Длина взрослого насекомого до 6 мм, спинка его блестящая, черная, крылья темноватые, ноги черные, голени желтоватые. Пилильщик несколько напоминает по строению пчелу. Самки откладывают яйца по одному на верхушки молодых побегов. Выйдя из яиц, ложногусеницы вгрызаются в молодой побег, делают внутри него (сверху вниз) ход длиной до 4 см и там развиваются. Поврежденный побег темнеет и засыхает. Осенью ложногусеницы спускаются в почву на зимовку.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”