Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Виола »

Кате, поливала ли си н Б58? Той е широкоспектърен системен инсектицид и може и да помогне.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от kim »

Виола написа:Кате, поливала ли си н Б58? Той е широкоспектърен системен инсектицид и може и да помогне.
Лично не съм, но мои близки са поливали. Последно като разговаряхме за това, нямаше ефект при тях.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от elmaz »

Добре де, Кими
не трябва ли първо да се убие тая гад
и после да се сади отново,
иначе им даваш храна - прясна, прясна.
Ега ти бръмбара дето яде дръвчета :ufff:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Виола »

Виж каква информация намерих:
Телени червеи
Така се наричат ларвите на няколко вида бръмбари, които са известни под името скокльовци и полски ковачи, за­щото, когато се поставят на гръб, те под­скачат (скокльовци) и издават звук, кой­то наподобява чукане (полски ковачи).
Телените червеи са ръждивокафяви, с дълго и сравнително твърдо тяло, от къ­дето са получили името си. Те са разп­ространени повсеместно в нашата стра­на. Многоядни са и нападат почти всич­ки култури - полски, зеленчукови, цветни и т.н. Развиват едно поколение за някол­ко години и зимуват като ларви от раз­лични възрасти и като възрастно насе­комо в почвата на дълбочина до 20-30 см. Ларвите повреждат кълновете на се­мената, възела на братене, корените, младите стъбла на растенията и дълбаят ходове в кореноплодите и клубените. Те прекарват цялото си развитие в почва­та.
Икономическият праг на вредност (т.е. - тогава трябва да се вземат мерки за унищожаването им) на телените чер­веи при зеленчуковите култури е 5-8 лар­ви на 1 кв. м.
Агротехническите мероприятия, които ограничават плътността на телените червеи са качествената сеитба в най-подходящите срокове, редовните обра­ботки и торенето на почвата, унищожа­ването на плевелите, варуването на киселите почви, обилното напояване, сеитбообращенията с бобови култури и др.
При интегрираното производство хи­мичната борба се провежда както при поповото прасе с гранули рани препара­ти Каунтер 5 Г, Скипер и др. - 3-7 кг/дка, които се заравят на малка дълбочина или чрез обеззаразяване на семената.
Бели червеи
Това са ларви на листорогите (майс­ките) бръмбари.
Възрастните на отдел­ните видове се хранят с листата на овощните и др. растения, но не нанасят повреди на зеленчуковите растения.
Ларвите повреждат подземните части на растенията-корени, подземни стъбла, кореноплоди и клубеноплоди, като ги нагризват повърхностно. Предпочитат картофите, цвеклото, лука, зелето, сала­тата, ягодата и др. Борбата се води като при телените червеи, но плътността им се установява само чрез почвени раз­копки.
От тук http://agro.bg/topical/article11696.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Има и друга полезна информация.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от kim »

elmaz написа:Добре де, Кими
не трябва ли първо да се убие тая гад
и после да се сади отново,
иначе им даваш храна - прясна, прясна.
Ега ти бръмбара дето яде дръвчета :ufff:
Трябва elmaz, стига да знаеш къде точно е тая гад, че да я премахнеш. Разбира се късно, чак когато видиш, че растението или дървото загиват. Не е възможно да извадиш всичко от градината и да я заореш дълбоко на 30-40 см.
Благодаря Виола.Пак ще чета. Не знам, това така яде жива дървесина и корени, че няма засищане.
За сега работи само почистването при разравяне, но в повечето случаи ги хващам доста късно.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Daniela Pargu »

Ким, ако са телени червей- може да си ги вкарала с естествена тор!
Другите -ларвите- не им е приоритет в разсадите.
Ти видя ли червея,как изглежда?
Може да полееш с калиев перманганат/от аптека,не от агрото/ :stiskam:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от kim »

Не са телени червеи :nod: , а естествена тор не съм вкарвала много отдавна.
Видях ги, как да не съм :liubov2: Цяла фото сесия съм им направила. Nevita беше изпратила снимки за разпознаване.
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... 45#p651971" onclick="window.open(this.href);return false;
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Daniela Pargu »

О, това са ларви на майски бръмбар!Борба- механична на пролет събиране майки.
А от тези програми за розите, пробвай с поливане, а не с пръскане!
С розите опитът ми е почти нулев, но с ларвата доста голям! Пробвала съм всякакви отрови,но...
При мен освен друго ми тормозят саксийните.Като пръскам за други буби и ми остане- поливам и есен ги намирам полуразложени в почвата1
Пробвай,дано помогне :stiskam: :stiskam: :stiskam:


Забравих да кажа- ако имаш компостер- разбърквай периодично-там снасят яйца майките
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от elmaz »

Имам предвид да не се садят нови растения, а да се копае дълбоко
около растенията, които са останали,
няколко пъти в годината. Говорят и за лятно копане.
Дано измре тая гад.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bpetrova »

Имам проблем с една роза -Cuisse de Nymphe. Незнайно защо и опадаха част от наскоро избилите филизи. Има свежи, но се опасявам да не стане същото и с тях.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”