Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от maranta »

Lois написа:Значи моят експеримент за градина без пръскане се провали с гръм и трясък.
Тук да отбележа, че аз съм пръскала три пъти против гадини разни :twisted:
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Vasi »

Gospodinov, напълно споделям виждането ти относно пръскането на розите - редовно, през 2 седмици. Ако междувременно се изсипе проливен дъжд, обезателно пръскам след него. Знам че химизирам доста, но нали все пак гледаме рози, за да ни носят естетична наслада. :tzvetoman:
"A garden that is finished is dead."
Lois

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lois »

Добре, споделете си схемите. Препарати, време на пръскането, цикличност, давайте.
Ще инвестирам в гръбна пръскачка, и в космонавтски костюм.
Освен това след пръскането на чемшира, пръскането на едни рози ми се вижда песен.
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

Аз моята ти я написах -пролет и есен бордолезов разтвор 2% преди да са се разлистили. С него можеш да пръскаш и през другото време само че 1%.
За агрилуса - димелин 25вп, вазтак нов 100 ек, децис 2.5 ек, карате 5 ек.
Превантивно или при нужда комбинацията Ридомил голд(черни петна) + Топаз или Топсин или Фоликур (гниене, ръжда) + инсектицид Нуреле, Децис или друг+листен тор.
Има много препарати и комбинациите могат да бъдат десетки.
Последно промяна от gospodinov на Юли 31, '17, 15:16, променено общо 1 път.
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Vasi »

Lois, в тази тема многократно е писано, от доста по-големи Розари, с какво против какво се третира. Аз черпя информация от писаното тук. :nod: Плюс редовно наблюдение на розите. Всяка градина е ситуирана уникално и това предполага на първо място да знаеш какво и кога се появява при теб. Например при мен ръжда не съм видяла, само 2 рози проявяват склонност към черни петна, но за сметка на това брашнестата мана ми създава доста бизнес ;) Т.е. Май и юни пръскам основно срещу мана (топаз, топсин) и срещу гадинки (Нуреле, Вазтак, децис) . Юли месец включвам препарат против черни петна ( Ридомил голд, дитан), но по-скоро профилактично, за мое успокоение. Последно днес съм пръскала против акари (санмайт), защото сега забелязах, че са нападнали 2-3 рози. Винаги в пръскачката добавям най-накрая листен тор с аминокиселини.
"A garden that is finished is dead."
Lois

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lois »

Благодаря, Господинов.
gospodinov написа:За агрилуса - димелин 25вп, вазтак нов 100 ек, децис 2.5 ек, карате 5 ек.
тези ги редуваш, или? и в каква концентрация, че на опаковките указанията не ми вършат работа :oops:

vsaymenova, писано е, и съм го изчела от горе до долу, но условията се променят, и препаратите също, че и гадинките и те. Инак благодаря за споделеното.
Интересното е, че една и съща болест не е задължително да се повтори всеки сезон. Моят крокус например, две лета поред се маносваше още началото на юли, а ето сега нищо му няма. Рози, които са били устойчиви на черни петна, внезапно се заразяват. А за вредите от гадинките човек може само да гадае, докато не види някой виснал шиш.
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

Lois написа:Благодаря, Господинов.
gospodinov написа:За агрилуса - димелин 25вп, вазтак нов 100 ек, децис 2.5 ек, карате 5 ек.
Lois написа:тези ги редуваш, или? и в каква концентрация, че на опаковките указанията не ми вършат работа :oops:
Тази година съм пръскал 2 пъти с димелин и веднъж с децис през две седмици - димелин , децис, димелин.
Да чукна на дърво нямам поражения, миналата година бях решил да го карам екологично и имаше доста засегнати рози.
Ще ти кажа много лесен начин да определяш дозировката, обикновено за течните е указана в ml за сухите в гр. на декар.
Чел съм че един декар условно може да се напръска с 60 литра разтвор,т.е. ако пръскачката ти е 10 литра, указаната дозировка се дели на 6.
Пример:
Дозировка - 100 гр/декар, делим 100/6 и получаваме дозировката за 10 литра - 16,66 гр.
Lois

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lois »

Благодаря ти, това е доста полезно указание.
Тази година вече е късно, но от догодина явно ще си мерим силите с агрилуса :twisted:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Миша »

gospodinov написа:
Lois написа:Благодаря, Господинов.
gospodinov написа:За агрилуса - димелин 25вп, вазтак нов 100 ек, децис 2.5 ек, карате 5 ек.
Lois написа:тези ги редуваш, или? и в каква концентрация, че на опаковките указанията не ми вършат работа :oops:
Тази година съм пръскал 2 пъти с димелин и веднъж с децис през две седмици - димелин , децис, димелин.
Да чукна на дърво нямам поражения, миналата година бях решил да го карам екологично и имаше доста засегнати рози.
Ще ти кажа много лесен начин да определяш дозировката, обикновено за течните е указана в ml за сухите в гр. на декар.
Чел съм че един декар условно може да се напръска с 60 литра разтвор,т.е. ако пръскачката ти е 10 литра, указаната дозировка се дели на 6.
Пример:
Дозировка - 100 гр/декар, делим 100/6 и получаваме дозировката за 10 литра - 16,66 гр.
Препаратите, за които не е изрично указано с колко литра на дка се пръска са смятани за 100 л на дка, не за 60!
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

Миша написа: Препаратите, за които не е изрично указано с колко литра на дка се пръска са смятани за 100 л на дка, не за 60!
Знам, че по норма го дават 100 литра/декар, но на много места посочват и дози по ниски от 100 литра.

"Препоръчителния работен разтвор може да се намери на етикета на препарата. На теория препаратите трябва да се изпръскват с 100 литра вода на декар, но на практика това е трудно достижимо. Хербицидите за запечетка могат да се пръскат с 20 до 40 литра вода на декар, вегетационните хербициди с 40 до 60 литра вода на декар а фунгициди и инсектициди се препоръчва от 60 до 100 литра вода на декар."
http://preparati.info/calculator/raztvor" onclick="window.open(this.href);return false;
Това даже е калкулатор, да си го изчислиш по-лесно.

Най правилното май е, ако знаеш колко е квадратурата на това, което ще пръскаш,( примерно 100 квадрата), пълниш пръскачката с вода и засичаш с колко литра го покриваш. Нататък сметката е лесна.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”