Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Lois написа:
dar написа:От един час ровя и не се сещам къде последно mama li беше писала, че някои от розите й са със затапени върхове. И аз имам няколко такива от есенната поръчка. Как да процедирам? Благодаря ви
dar, и при мен е така, мисля си че е от студа. Отрежи, ако има как, до първото петделно листо, и то външно, нали :)
Лоисче, благодаря ти. Добре, че поясняваш, че съм една розарка :lol: Довечера ще ги разглеждам. Те по една педя от земята, дано имат петделни листа :hmmm: :stiskam:
jojinko
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Апр 4, '16, 11:18

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от jojinko »

Здравейте,
отдавна чета форума, но досега не съм писала. Рядко имам време както повечето от нас. Обожавам си розичките, всяка година си садя поне по една две нови, но мястото ми е малко, затова се ограничавам.
След дъждовната пролет и моите страдат, цветовете в голямата си част са направо за рязане, като задушени и увехнали седят. Но имам по-сериозен проблем в момента. Майка ми беше взела март месец някаква роза/неизвестно каква/ от Кауфланд и я засадила на едно много неподходящо място - точно където ни се изтича помийката от мивката на лозе. Съответно миналата седмица я загледах, че изобщо не нараства, даже намалява :) . Изкопах я и се оказа, че яко е загнила, чак присадката, а сега е почнало и единственото стъбълце, което е избило да почернява. Преместих я на по-сухо и слънчево място и сега се чудя с какво да я лекувам, дано се спаси. Мисля, че е някакъв катерач или трендафил като гледам по листенцата...Наръсих я с дървесна пепел. Да се сещате нещо друго, което да мога да направя за нея? Благодаря предварително.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

Тъкмо си мислех, че след пръскането с Нуреле Д (имах гъсеници и ми бяха нагризали листата на розите) вече всичко е наред и сега забелязах два други проблема - по една от розите имам кафеникави петна:
Изображение
Какво е това? Да не е ръжда? С какво да я пръскам преди да зарази и останалите или да пръскам всичко наред профилактично?
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

А по няколко рози забелязвам малки тъмни подутинки по стъблото в близост до пъпката, а понякога и променен цвят на самото стъбло:
Изображение
Изображение
Съжалявам, че в две мнения си разделям въпроса, но нещо имам проблем с прикачването на снимки.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от сюзан »

И аз забелязах на една от моите същото. Мисля, че стъблопробивача. :hmmm:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от tili »

С какво се пръскаше за този пробивач, че точно сега миу е времето да се размножава :(
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от viktoriaivanova »

молина написа:Тъкмо си мислех, че след пръскането с Нуреле Д (имах гъсеници и ми бяха нагризали листата на розите) вече всичко е наред и сега забелязах два други проблема - по една от розите имам кафеникави петна:
Изображение
Какво е това? Да не е ръжда? С какво да я пръскам преди да зарази и останалите или да пръскам всичко наред профилактично?
Препаратите, които ползвам за моите рози са или: Моспилан, Нуреле, Децис, Топаз, Скор, Байфидан.
Според заболяването и според зверчетата по тях - със съответната почерпка.
Досега не съм имала проблем дотолкова, че да изгубя роза.
mama_li

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от mama_li »

tili написа:С какво се пръскаше за този пробивач, че точно сега миу е времето да се размножава :(
С нуреле или Би 58, тор за листно подхранване, течен сапун за прилепител. До колкото си спомням това е комбинацията. Тя ми помогна преди 2-3 седмици срещу хоботниците, че нямаше да видя кьорав цвят от тях :evil: . Ани каза, че и за пробивача става.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

mama_li написа:
tili написа:С какво се пръскаше за този пробивач, че точно сега миу е времето да се размножава :(
С нуреле или Би 58, тор за листно подхранване, течен сапун за прилепител. До колкото си спомням това е комбинацията. Тя ми помогна преди 2-3 седмици срещу хоботниците, че нямаше да видя кьорав цвят от тях :evil: . Ани каза, че и за пробивача става.
Би ли споделила повече подробности как точно приготвяш разтвора като съотношение вода:нуреле:тор за подхранване:сапун? Аз миналия месец по съвет на Калико за борба с гъсениците си взех от най-малките спринцовки дето са по 2 мл за определяне на дозата на Нурелето и го разредих по схемата 0,5 - 0,6 мл/л вода (нямам пръскачка и ползвам пулверизатор). Пръсках само веднъж и проблема се реши, но сега като е комплексен проблем ръжда/мана - не го знам това кафявото какво е + онзи бръмбар дето съм го снимала по-горе (виждам го по повечето рози, но отново не съм сигурна той ли е виновника за подутите кафеникави точки по стъблата) незнам каква комбинация и в какво съотношение като за пулверизатора да си приготвя. А ако това е пробивач, то значи ли, че освен да пръскам ще трябва и да орежа всички засегнати пъпки на растенията :ufff:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
mama_li

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от mama_li »

Признавам си, че това ми беше първо пръскане :oops: . нурелето и аз го дозирах със спринцовка. Установих, че препарата е толкова силен, че изтриваше маркировката на спринцовката :shock: . Стараех се да е малко под 1 мл/литър вода. От листние тор слагах по около супена лъжица, а течния сапун - съвсем на око :oops: . Пръскачката, която ползвах е 2 литра.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”