Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bibi »

Аз моите рози ги напръсках с Нуреле и май има ефект.Тези дни ще ги повторя.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от sendi1966 »

И аз си имам една гадинка,която ми
дупчи пъпките.Днес ми дадоха Протеус
ще се пръска.
Изображение
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от sendi1966 »

Изображение
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от artist »

Благодаря за съветите :tzvetentze: :gush: , но мислите ли, че на този етап ще има полза от пръскане с инсектицид?
Защото гадинката вече е настанила червейчето вътре,
ще може ли да му въздейства по някакъв начин, тоест да го убие вътре в стеблото? :hmmm:
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от anny »

Ох ужас, толкова труд и очакване на цъфтеж и като съзреш някоя такава гад и ти иде да изринеш всичко.

Аз съм притеснена сега от листозавивача. Традиционно имам една две рози, които всяка година страдат от него, но сега листата почти на всичките ми рози са се засукали яко. Пръсках с коктейл от децис, ридомил и тор, естествено заваля един час след пръскането, също махам като идиот съсипаните листа, които са най-младите и свежи листенца за жалост, но за по-малките рози това значи да ги оставя почти без листа. Преди това бях пръскала и с би58. Кажете при вас забелязали ли сте подобрение от някой конкретен препарат.

Майските бръмбари (лъскави зелени) въобще не са за подценяване. Търсих и аз установих, че няма регистриран препарат специално срещу тях. Популацията им не била толкова голяма и не причинявали кой знае какви вреди. Да, ама най-хубавите ми и съответно най-ароматни рози бяха съсипани миналата година от тях в момента, в който цъфнаха. Като ги напече слънцето и се размирисаха и стана гъмжило от тия скапани бръмбари. Прекрасните цветове на Остинките буквално за ден до два дни бяха на парцал, също Артемис на нищо не приличаше, пък тя даже и не беше май много ароматна, имаше по няколко бръмбара в цвят. Просто умирах от яд, всеки път като минех и ръчно ги обирах и размазвах, но идваха още и още. В една аптека ме посъветваха да напръскам само цветовете с много концентрирано нуреле с идеята, че ще убие хубавия аромат и вече няма да са така привлекателни за бръмбарите. До някъде това ме спаси по-миналата година, но миналата - изобщо не помогна. Просто не знам какво ще правя сега като цъфнат. :ufff:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от calico »

Ани, как страдат от листозавивача розите ти? Не цъфтят ли?

а бръмбарите - само ръчно обиране, друг начин няма. Аз не бих вмирисала например Дарби на Нуреле, нито пък друга роза. Обирам ги. Лошото е че ги пущам някъде другаде :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от anny »

Ами в момента са направили пъпки, някои повече други по-малко, т.е. както обикновено, но се притеснявам, че с толкова завити листа няма да успеят да се развият нормално. Особено по-малките рози завитите листа са им най-вече тези на пъпките и реших, че може да им влияе. За бръмбара спасение няма, направо подивявам като се сетя как ми разпарцаливи розите, да ти кажа миналата година ги улях с нуреле, въпреки че и на мен не ми се искаше и въпреки това за радост или не, не успях да им убия аромата. :lol:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от calico »

ако завиването не е много масово, няма да попречи на розата. И аз имам, да кажем по 2-3 листа на роза.
виж, ако вече е масово, трябва да се пръска, няма начин. Засега аз просто ги късам, три петолисти листа на корен роза е нищо.
Лятото от черните петна розите съвсем понякога се обезлистяват, и пак цъфтят, на голи клони, и после си вадят нови листа. Та не се притеснявай за тоя завивач
бръмбарите - кофти работа, знам как ядат цветовете, развалят ги
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от anny »

Да, в крайна сметка борим се колкото можем пък природата ще си каже своето :stiskam: :dovolen:
niania
Кафе с мляко
Мнения: 254
Регистриран на: Май 20, '16, 01:27

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от niania »

Здравейте , 1/3 от розите ми имат въшки , 1/3 брашнеста мана/мъна и 1/3 и двете . Мисля за въшките да взема В58 , от скромния ми опит - от 1,5 г. гледам рози , той е най-ефикасен за въшките . Обаче за мъносаното нямам представа , кое е най-добре и най-вече дали мога да смеся фунгицид и инсектицид и в какво съотношение . Страх ме е да не направя някоя взривоопасна смес . Благодаря .
Единственото сигурно нещо е , че нищо не е сигурно .
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”