Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 257 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lilly »

daxc написа:Сутринта отново имаше гъсеници. Посетих агроаптека, където ми препоръчаха да опръскам с Кораген. До сега той се справял най-добре с гъсениците. При указана доза от 2 мл./10л. , направих доза от 2мл./5л. Опръсках, но за съжаление и той не помага. Вредителите са изключително много. В съседство 10 метрова върба за една нощ остана само на клечки.
виж какво пише в листовката
"Кораген® се прилага от яйцеснасяне до начало на излюпване на ларвите и първи вгризвания. "
може би в настоящата фаза вече не е ефективен?
При чемширите вече две години успешно се справям с гъсениците с пръскане с два инсектицида + прилепител+някакъв органичен тор /тор Алга 600 8 гр. например/ - растението да понесе по-лесно тая отровна интервенция :D
комбинациите от инсектициди са от каквото имам - а то е Би58, Децис, Нуреле , Вазтак - за няколко часа вече няма жив червей
Това беше съвет на агрономи, не помня беше ли обяснено защо се комбинират, но помня , че това обичайно не се прави.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Миша »

Отново ще пиша, много добри резултати срещу гъсеници дава биологичния препарат Дипел, не мога да разбера това залитане по тежката химия :eeeh: , Нурале, Карате, Възтак, Децис, всички тези препарати морят и с парите, т.е. вие ги вдишвате директно , докато приготвяте работния разтвор и докато пръскате, а комбинацията от няколко такиви препарата топи пластмаса, опитайте да налеете такъв концентрат в чашка от кафе, буквално я стопява за минути, какво правите с дробовете си, хора ! :eeeh:
http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%9 ... l?u=100897" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 257 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lilly »

Миша, когато имах проблем с чемширите, потърсих съвет, това ми препоръча агроном с диплома и с много практически опит - и на 100% работи.
После четох и статии със същите препоръки - т.е. доста хора "залитат по тежката химия ", а останалите просто си отрязаха чемширите.
Сигурна съм , че са вредни - уточних, че обичайната практика изключва комбинирането на два инсектицида.
За дробовете - няма да коментирам, качи се на Витоша и погледни отгоре какво дишаме всеки ден.
За цената от 60 лв - какво да коментираме.. За Волиам Тарго дадох 60 лв, ти намекна, че аз не зная как да пръскам - но въшките по розите така и не измряха след тая скъпа почерпка. Така че аз лично бих се въздържала от втори подобен опит.
http://agropal-bg.com/documents/2016/06 ... LP_New.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - ето я листовката за безопасност, очевидно и ДиПел не е парфюм за гъсеници.
Така че - изяснихме мен какво са ме посъветвали и какъв е резултатът , ти изказа твоето предложение.
Хората с проблеми ще вземат информирано решение - това е важното.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Миша »

Лили, проблем ли имаш с мен, не мога да разбера :eeeh: , и аз имам диплома, но не я развявам, непрекъснато ходя и на семинари и други обучения , на които ни представят новите тенденции, имам и практически опит, и наистина смело мога да заявя, че или препаратът ти е бил менте, или не си напръскала както трябва, става въпрос за Волиам таргото, просто съветите, които се дават понякога дори и от колеги агрономи , и от производители, са меко казано , интересни, с оглед безопасността най-малкото, пък после защо сме болни :eeeh: . Трябва да ти кажа, че са ни изнасяли такива данни за пръскане с 3 та категория дори, от които да ти настръхне косата, вкл за парализа след пръскане с Нурале , какво пречи да сме информирани и поне да се пазим от това , от което можем. Започвам да разбирам защо на запад има държави, където свободния достъп до препарати дори и трета категория е забранен и дори не се предлагат в магазинната мрежа. Минала съм по тоя път на разсъждение, и аз виках какво от това, толкова по-вредни неща дишаме , плюс минус още нещо :snif: :oops: ,и аз съм пръскала при една гъсеница и няколко въшки, но реших, че здравето е много по-важно от няколко изядени листа.Освен това не случайно е въведен праг на икономическа вредност, и когато се достигне той едва тогава се пръска, защото при непрекъснато пръскане, и при завишаване на дози, неприятелите свикват с препаратите и после те не действат на следващото поколение . Съжалявам ако по някакъв начин съм те засегнала, и през ум не ми е минавало такова нещо :o , но явно някъде по трасето нещо сме прекъснали комуникацията :eeeh: , моля за извинение, ако по някакъв начин си се почуствала оскърбена от моите писания, не съм имала подобно намерение, просто не обичам да държа информацията само за себе си и се радвам ,ако успея да помогна на някой ,особено когато става въпрос за здраве, но наистина това моето е професионална деформация :oops: , за това и не купувам почти нищо, които не сме произвели ние :hmmmmmm: по същия начин реагирам и на майките-пушачки и някога със сигурност ще си изям боя :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1920
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 122 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от miltonia »

Миша написа: просто съветите, които се дават понякога дори и от колеги агрономи , и от производители, са меко казано , интересни, с оглед безопасността най-малкото, пък после защо сме болни :eeeh: . Трябва да ти кажа, че са ни изнасяли такива данни за пръскане с 3 та категория дори, от които да ти настръхне косата, вкл за парализа след пръскане с Нурале , какво пречи да сме информирани и поне да се пазим от това , от което можем.
Да споделя и аз лични наблюдения. Като прочетох това, веднага се сетих за двама познати, които след яко пръскане направиха "леко" отравяне, което бързо премина, но след няколко месеца се оказаха с бъбречна недостатъчност.
Вярно, че сме потънали в отрови, но е добре да се предпазим, поне от което можем.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5591
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1666 пъти
Получил благодарност: 1828 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Тутти »

Миша написа: Трябва да ти кажа, че са ни изнасяли такива данни за пръскане с 3 та категория дори, от които да ти настръхне косата, вкл за парализа след пръскане с Нурале , какво пречи да сме информирани и поне да се пазим от това , от което можем. Започвам да разбирам защо на запад има държави, където свободния достъп до препарати дори и трета категория е забранен и дори не се предлагат в магазинната мрежа. Освен това не случайно е въведен праг на икономическа вредност, и когато се достигне той едва тогава се пръска, защото при непрекъснато пръскане, и при завишаване на дози, неприятелите свикват с препаратите и после те не действат на следващото поколение .
Напълно съм съгласна с всичко написано тук. Търговският интерес винаги е бил по-важен за търговеца от здравето на клиента. А наша отговорност е здравето ни да е по-важно от нападението на вредителите.
Освен това във всяка професия има професионалисти, които се развиват след дипломирането и такива, които се пенсионират със знанията от защита на дипломната работа. Факт.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от hosta127 »

хора, какво спорите ,разбира се че био продуктите винаги са за предпочитане пред химията, но за съжаление вече наскачаха такива болести и вредители ,че понякога тряябва да се пребегне и към химия , щом няма на къде повече ....я ми кажете цикадите тазгодина след като с химия не можах да унищожа , дали има слисъл да се пробвам с био продукти ? ;) аз лично предпочитам биологичния препарат , не знаех че има и такива, мислех че всеки сам си ги прави , чета руските сайтове но не винаги мога да ги одурдисам , добре е че продават такива неща , ако има и за мана и за пожълтяване на листата нещо такова свиркайте, :ieeee: че една магнолия я спасявах като и заравях кори от банани в корена но вече ми омръзна да ровя всеки пък като изям банана , си прибирам обелката и си я нася в градинката , сега вече не мога и с това да и помогна :idea1:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Миша »

хора, какво спорите ,разбира се че био продуктите винаги са за предпочитане пред химията, но за съжаление вече наскачаха такива болести и вредители
Пръскането е част от проблема, на последния семинар ни обърнаха внимание точно на това, не трябва да се използват широкоспектърни инсектициди и фунгициди , защото унищожават и полезните организми и по-лесно възниква резистентност, да не говорим, че намаляват биологичната активност на почвата, оттам следващите нападения са по-ярко изразени и по-слабо податливи на химия. Обаче ...реакцията на почти всички присъстващи беше "бе вие си приказвайте, ние ще си пръскаме с каквото знаем" :eeeh:

Цитирам проф. д - р Стойка Машева /тук мисля, че това име не подлежи на коментар/
Растителните масла демонстрират много добра ефикасност срещу
причинителите на болести. При някои от тях тя е съизмерима и дори превъзхожда
ефикасността на химичните ПРЗ.
Това е нейно изследване, забележете, че дори и с моспилан ефикаснотта е най-голяма чак на петия ден
Изображение

В момента изпитвам действието на конопеното масло, до десетина дни ще докладвам, ако постигна ефект 90 %, както го дава професорката, ще викам ура :D
Последно промяна от Миша на Авг 20, '17, 22:24, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Миша »

hosta127 написа:...я ми кажете цикадите тазгодина след като с химия не можах да унищожа , дали има слисъл да се пробвам с био продукти ?
По информация срещу цикадата помага Айкън 10КС, съвсем случайно попадение на колежка :dovolen: , но пък се оказало ефикасно , за био не знам, за американската цикада става въпрос, нали, тя е новост и все още не е разучена у нас, изобщо глобализацията ни .....
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13701
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 352 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

цикадите уморих с тъмен разтвор на Би 58
ходих да купя айкън , но в аптеката не се сетих за името на вредителя , те ме гледаха силно съжалително , ядосах се и реших да пръскам с каквото имам ...
hosta127 , покрий пострадалия резник с шише , по-голямжко и му махни капачката , че да диша
аз така спасих една бергения , неможех да я отърва от охлювите
няколко дена подред вдигах шишето и махах и полазилите от вътрешната му страна , изпълзяваха от почвата гадините
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”