Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Гео, граф »

Не ми е работа да вземам отношение по въпроса, защото знаете колко съм зле, но да ви разкажа спомен от следването ми. По Икомомическа география на България ни преподаваше Весо Бояджиев, сега вече професор, тогава беше още крехък старши асистент. Та той ни обясняваше как се ползват препаратите по нашите земи. Ако се полага да се пръска да речем 30 гр. от едно, 70 гр. от друго и 120 гр. от трето за декар, в една Швеция постигат отлични резултати, защото се спазват количествата до милимунда. Обаче у нас тъй като първото не може да се намери, от второто и третото се блъска по кило, щото има, в резултат добивите са 1/3 от шведските, а реколтата показва ужасяващи отклонения. Това беше по времето на ТКЗС-тата, но не вярвам нещата да са се променили :snif:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lilly »

[quote="Гео, граф"] в резултат добивите са 1/3 от шведските, а реколтата показва ужасяващи отклонения.

Гео, не съм агроном, внимавам с квалификациите, нямам самочувствието, че съм най-компетентната градинарка във форума, но чета много и се опитвам да обмислям проблемите от всички страни - доколкото ми стигат потенциал и познания. Наистина ли твоят бъдещ професор свърза проблемът с добивите единствено с лаишкото пръскане ? Такива фактори , като сортове, обработка на почвата, торене , поливане , механизация , редуване на културите, избор на подходящи култури ....за това бих се замислила, без да съм прочела ред по въпроса. Допускам, че доброто земеделие е малко повече от правилното използване на препаратите - но пък може и да не съм права .
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Гео, граф »

Ама разбира се, всичко, което изреждаш, Лилко, се взима под внимание, само че мен ме мързеше да описвам подробностите :angelche: . Ставаше дума, доколкото си спомням де, за добивите на пшеница от декар. Весо ни говореше за особено интензивното шведско земеделие и използването на химии в значително по-суровия скандинавски климат и направи паралела с родното ни такова. Принципно студения климат потиска нашествието на вредители, а използването на тежка химическа артилерия там е масирано, но изключително прецизно! За механизация и наука в селското им стопанство смятам, че изобщо не е нужно да говорим, все пак става дума за Швеция 8-) . Там внимателно отчитат разликата във вегетативния сезон, защото тя достига до три месеца на север в Норботен и на юг в Сконе, където всъщност се отглежда зърно. Добивите са над 600 кг/дка, докато българските (при много по-добри климатични, почвени и всякакви показатели) обикновено са в диапазона 420-450 кг/дка
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от kim »

Днес извадих Elf /за втори път/ и Eyes for you :cry:
Аз приключвам с розите :nod: . Каквото оцелее ще му се радвам.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Ким, пак ли оная ларва изяде корените? Дано уцелеят :stiskam:
Възможно ли е две цели рози да ги превземе Шипка? Това са Мария Тереза и Пастела.Засадени са миналата есен и сега им е първи сезон.Бяха си с хубави цветове и листа, а сега и листата и цветовете са дребни.Нямат нищо общо с първоначалния си вид. Останалите са добре.Това дали е нормално или трябва да се изкоренят? За съжаление не мога да ви покажа снимков материал.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Миша »

Нормално е цветовете да са дребни , още не са вкоренени добре щом са о т миналата есен, а и лятото беше много горещо и сухо, за това и цветовете не могат да се развият добре
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Миша написа:Нормално е цветовете да са дребни , още не са вкоренени добре щом са о т миналата есен, а и лятото беше много горещо и сухо, за това и цветовете не могат да се развият добре
Благодаря ти, Мише! Надявах се това да прочета :gush:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от shoshy »

Моля за диагноза на тази роза
Изображение
Розата е Чинко де Маио. Няколко са една до друга, а само една е с изсъхващи от горе на долу клони.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от tili »

Чудя се, има ли смисъл вече да пръскам за черни петна? Една остинка почти се обезлиства :( Такова петносване досега не е имало, поне при мен!
Дали с някакъв меден като купроцин или с топсин :hmmm: Да сложа и някакъв течен тор? Дано някой да даде акъл :?:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от kim »

shoshy написа:Моля за диагноза на тази роза
Изображение
Розата е Чинко де Маио. Няколко са една до друга, а само една е с изсъхващи от горе на долу клони.
Провери основното клонче, от което излизат тези сухите да не е пробито вътре.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”