Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Kaira »

Здравей, Наталия! Ето това са им групите:
Rebecca - 2
Cristal Fountain - 2
Patricia Ann - 2
Tae - 2
Star of India - 3
Viticella Marmori - 3
:tzvetentze:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

Наталия, Патриша цъфти с кичести цветове напролет, ако не е рязана ниско. Т. е. на клончетата, които израстват от стара дървесина.
После цъфти простичко.
Моята е рязана свирепо досега и още не съм видяла кичести цветове. Но и простите са красиви и цялото растение изглежда жизнено и обещаващо :stiskam: Дано видя кичести тая пролет.
Никога не е късно да засадиш клематис...
adriana
Двойно кафе
Мнения: 163
Регистриран на: Авг 31, '14, 19:11

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от adriana »

Тъй като, Diamantina и Piilu са 2група - след като ги засадя, всяко стъбло го подрязвам на различна височина? :hmmm:
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от popov »

След като ги засадиш, ги резни на една или две пъпки от земята, за да изкара нови леторасти.
adriana
Двойно кафе
Мнения: 163
Регистриран на: Авг 31, '14, 19:11

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от adriana »

popov, Благодаря ти :)
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

Днес се сетих, че бях обещала да снимам как ги "подреждам" и забравих :ufff: Обаче имам от миналата година снимка ;)
Значи трета група общо взето я дебна, когато тръгне да расте (ако имам възможност) и ако своеволничи, връзвам новите стъбла там, където искам да отидат :nod:
Втора, когато ги режа зимно/пролетно, ги свалям изцяло от подпората и стъбло по стъбло им режа старите мустаци и ги връзвам с телчета горе долу равномерно по подпората да се разперят. Давам снимка на Генерал Сикорски. Той сега е нещо страшно от стъбла и поради липса на време се каня тая година да си спестя тая процедура и както цъфне :stiskam: След първия цъфтеж ще го орежа ниско, за да се разклонява. Защото при него вече години наред всичко се случва на едно стъбло и е станало много дебело.

Миналата година февруари съм го подредила така
Изображение

Цъфна обилно и добре разпределено от горе до долу
Изображение
После се сбиха с дървото, което се вижда на втората снимка и стана голяма мешавица. Утре ще се опитам да ги разплитам и оформям и двете :mrgreen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1739 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Мария Николова »

ТоВо, я както си започнала, мила, :lol: отвори 3 нови теми "Снимки клематиси І група", "Снимки клематиси ІІ група" и "Снимки клематиси ІІІ група".
Така с времето ще има пълен списък кои клематиси влизат в І, във ІІ и в ІІІ група. Естествено и с коментари. И в първото мнение копи-пейст ;) материалите за подрязването на клеватисите от тази тема в съответната нова тема.
А тази тема може да стане ... момент да надникна как е в розените теми... "Клематис - търси се сорт". :mrgreen:
Днес започнах да подрязвам клематисите. :dovolen: Пред тях има хемета, та и почистване и на хеметата покрай подрязването.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
РОУЗ

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от РОУЗ »

ТоВо, как ги сваляш от подпората, аз моите не смея да ги пипна, защото а съм ги пипнала, и им се чупят сухите пръчки, а те и без това са нюню.
Една витицела се опитах да я опъна на мрежата да цъфти отгоре и тя се начупи на няколко места, а беше тръгнала вече.
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от pipike »

РОУЗ написа:ТоВо, как ги сваляш от подпората, аз моите не смея да ги пипна, защото а съм ги пипнала, и им се чупят сухите пръчки, а те и без това са нюню.
Една витицела се опитах да я опъна на мрежата да цъфти отгоре и тя се начупи на няколко места, а беше тръгнала вече.
За кой клематис пишеш?
витицела всяка пролет режа на 15-20 см от земята
дори веднъж и късна есен.
РОУЗ

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от РОУЗ »

Не го знам кой е, купувала към го тук, от тъмнолилавите, исках да го резна високо, за да цъфти високо по мрежата, защото пред него има други китки, обаче нещо не ми се получи, може би трябва лятото да го опъвам и връзвам, когато не е така чуплив.
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”