Един-единствен, най-любим сорт роза!!

gospodinov

Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от gospodinov »

Обикновено в темите за селекционерите или за нашите рози, винаги има по някой сорт роза, фаворит, която я по-по-най за дадения човек.
Примери има много, но ще спомена най-известния такъв- Калико и Негово Превъзходителство Дарби.
Идеята на тази тема е, всеки да посочи своя най-голям фаворит сред розите, но задължително да бъде само един.
Също така да опише, защо му е любима, с какво го е запленила и с какво е повече от другите негови рози.

Ще се запиша първи с моята най-любима роза Chandos beauty.
Сорта е на Harknes и е представена през 2005 год. Оценката за нея в HMF е Exellent.
Разкошен ЧХ, симетричен, много добре облистен храст 120cm x 90cm, без ефекта"голи крака", страшно силен аромат на канела, карамфил и малина.
http://www.roses.co.uk/bush-roses/95-ch ... eauty.html#" onclick="window.open(this.href);return false;
Големи цветове - 12 см, много красиви в кайсиево-розов цвят, с 40 венчелистчета, цъфти на две силни вълни но и през другото време, не остава без цветове.
Изключително здрава, не боледува, дъжда не и влияе по никакъв начин, при мен е на пълен пек след 12 часа и това ни най малко не я притеснява.
В сайта на Харкнес е оценена с 10 точки, най-високата оценка за аромат, само още една роза от техния каталог има такава оценка - Harry Edland

Изображение
Последно промяна от gospodinov на Сеп 18, '17, 16:36, променено общо 1 път.
Аватар
цер
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Мар 18, '16, 14:48
Местоположение: Ловеч

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от цер »

Може би към всяка любима Роза да има и как и влияе дъжда ,маносва ли се,черни петна....
Тези характеристики също са от значение
Господинов поздравления за новата тема
старата наистина е доста разводнена
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от Shami »

Моят фаворит роза е Коко Локо
Тази роза няма петна по листата и не боледува от нищо, поне при мен е така ,а аз не пръскам с никакви препарати и не торя с нищо.
Въпреки ,че е само на година при мене ,цяло лято не спря да цъфти.
Създадена е от eт Кристиан Бедард (САЩ, 2008 г.),уникална флорибунда
Размера на цвета е
5-8 см ,на мене ми се вижда даже по голям,Цъфти в красиви цветове на млечен шоколад ,после преминава в лавандулов цвят и завършва в приятен кафяв цвят.
Висока е 75-90 см,на клонче са от 1 до 3 цвята.Ухае прекрасно ,а дъждът не и влияе.
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от libra »

За мен Розата е Eyes for you .Необикновена,отличаваща се от другите рози,ненадмината дори сред останалите хултемии,макар че вече има много сортове.
Висока 140-160,изправена ,спретната ,тъмнозелени листа,цветове в преливащо розово,кремаво,лилаво, с характерното тъмнолилаво "око".Аромат на дива роза.Зацъфтява първа и цъфти до сняг .Не боледува,не се маносва,няма черни петна,странно и въшки не я нападат.
Изображение Цъфти на големи клъстери,тук снимана специално заради ,може би ,40 цвята.

Изображение Първа година,малко джудженце 2012

Изображение2016г.
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от viktoriaivanova »

Когато видях тази роза в интернет, под нея с надпис Пиер дьо Ронсар, си казах че ще си я купя, заради това , че е кръстена на френския поет. /Той е наричан "принцът на поетите./
Мейланд явно си е поетична натура, въобще френска му работа...!
Хе- хе, може и пък и на мен да кръстят роза след някой век...! :o :lol:
После научих, че това наименование е по-общо и обхваща - Еден, Еден роза 85, Еден климбер.
Ето го моят фаворит, посаден от едната страна на арка.
Устойчив на болести, цъфтежен, с лъскави зелени листа. Бавничко расте, но се надявам да стане висок и силен храст и да полегне върху арката, за да му е удобно и да не му натежават цветовете и да му натоварват гръбнака. Предоставила съм му удобства, и си го ухажвам.
Изображение


Реших да се включа в темата, макар че е много трудно да посочиш единствена роза. Много пъти са ми задавали въпроса кое е любимото ми мое стихотворение. Никога не съм отговаряла, защото просто нямам отговор. Обичам си всички стихотворения, всички рози, всички цветя, всички животинки посещаващи ме в двора.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от Гео, граф »

Перфектната роза за мен - Augusta Luise на Тantau :sheart: !

Изображение

Изображение

Изображение

Прасковено, кремаво, сьомгово-розово - във всеки различен момент от отваряне на пъпката до отсипване тя е различна и все красива. Едър, гюлест, старомоден цвят, точно каквито харесвам. Слаб плодов аромат. Здрав храст - на такова течение и при падаща само от една посока светлина, той е изправен като войник на пост. Няма маносване, няма петна, с лъскави тъмнозелени листа. Единствената ми забележка е, че не е фотогенична или по-скоро аз не мога да изкарам цялата ѝ прелест с моите лоши снимки. Това е моята топ-роза :nod: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от calico »

Кат гледам, Господинов мен ме е изключил вече от обсъжданията, аз съм ясна :lol: :lol: :lol:

оообаче, като чета тук, и виждам че обичайно любимите ви рози са тия които цъфтят много, пък и са прилично красиви. То е нормално де... :mrgreen:
..ноооо, за мен има разлика. Най-любимата роза за мен е като най-любимия човек при влюбването- той може да не е реално най-красивия, най-умния, най-добрия, най-внимателния, обаче за нас е всичко това просто щото другите не ги виждаме с такива очи, и просто щото с тоз човек имаме лична връзка.
Та и с най-любимата роза е така- човек трябва да има лична връзка с нея, за да назове най-любима. Тя може да не е най-цъфтежната, най-ароматната, най-красивата и с най-прекрасния храст, но все пак да е най-любима, именно заради личната връзка с нея.
И таз лична връзка трябва да е и обратна :angelche: , иначе я няма все едно :hihihi:

аз имам две Дарбита, ама лична връзка имам само с едното :angel2:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от gospodinov »

calico написа:Кат гледам, Господинов мен ме е изключил вече от обсъжданията, аз съм ясна :lol: :lol: :lol:

оообаче, като чета тук, и виждам че обичайно любимите ви рози са тия които цъфтят много, пък и са прилично красиви. То е нормално де... :mrgreen:
..ноооо, за мен има разлика. Най-любимата роза за мен е като най-любимия човек при влюбването- той може да не е реално най-красивия, най-умния, най-добрия, най-внимателния, обаче за нас е всичко това просто щото другите не ги виждаме с такива очи, и просто щото с тоз човек имаме лична връзка.
Та и с най-любимата роза е така- човек трябва да има лична връзка с нея, за да назове най-любима. Тя може да не е най-цъфтежната, най-ароматната, най-красивата и с най-прекрасния храст, но все пак да е най-любима, именно заради личната връзка с нея.
И таз лична връзка трябва да е и обратна :angelche: , иначе я няма все едно :hihihi:

аз имам две Дарбита, ама лична връзка имам само с едното :angel2:
Въобще не съм те изключил, ти си пътеводния пример за тази тема. :D
Aз очаквах да се включиш много по-рано с Дарби, така че се надяваме да се поправиш !? :hihihi:
Естествено, че не трябва да се назовават най цъфтежните или най красивите, а най любимите, с които имаш някаква връзка -много правилно си го казала.
Chandos beauty ми е най-любима не само защото е много цъфтежна и изящна а защото ми е първата скъпа роза, за която прежалих колосалната сума(за мен тогава) от 20 лв.
И покрай всички вълнения покрай нея и като първа такава си ми стана фаворит.
Майка ми се чудеше на акъла , как мога да дам за роза толкова пари, като на пазара има по 2 лв. :D :D
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от zeleno »

ееееееее , щом става въпрос за лична връзка
мога смело да заявя , че любимата ми роза е Mermaid
щото имам и други любими , но никоя не ме е драла колкото нея .... :mrgreen:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Един-единствен, най-любим сорт роза!!

Мнение от Lilly »

Цялата тая "розена" агитка от форума ви държа лично отговорни , че си напълних градината с цветя, които не обичам ...е, не съвсем, де ... :lol: :lol: :lol:
Толкова сте поетични и вдъхновени от пустите тръни, че не преставам да ви се възхищавам - което не променя отношението ми към розите :mrgreen:
Какво лично отношение, какви 5 лева - освен тръни , болести, инсекти, грижи, пръскане ... :snif: - има и още, ама хайде да не прекалявам :lol: -то остана минималистично малко ресурс да им се зарадваш :D
Първата снимка на Господинов е вълшебна - от вчера й се радвам :ssun: .
И на всеки, който може да каже, че има лична връзка с цвете :ssun: :ssun: - :sbow:
За лична връзка аз лично бих посочила катеричката, която от 2 седмици ми обира ореха - и почти успя вече да го обере :slove:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”