Рози - наши, български!

Публикувай отговор
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Рози - наши, български!

Мнение от 4eers »

Жалко че я е загубила, но може да я разпознае ако се появи защото я е познавала отлично.
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Рози - наши, български!

Мнение от 4eers »

Изображение
Това е и третата роза от пъпките на renimoss
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2396
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mds777 »

4eers , голяма красота!
Поздравления отново и за тази роза! :sbow:
Първите две видях, че са Теодора и Гита , а тази коя е?
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Рози - наши, български!

Мнение от 4eers »

Чакаме проф. Узунова да потвърди дали е Тримоциум затова не пиша име
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2396
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mds777 »

:daaa: , така или иначе , красавица е!
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Тъй като за Гита и Теодора, имаме отлични резултати от присадените рози от 4eers, пускам тема за записване в поръчките, който има желание да се сдобие с роза, да го направи там.
Ето я темата:
http://www.hobbykafe.com/forum/viewtopi ... 70#p765670" onclick="window.open(this.href);return false;
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Сега да се върнем на акцията, говорил съм Университетските ботанически градини, (за кратко УБГ) в София и Балчик покрай издирването на бг. розите. В разговора ни стана въпрос за това, че нашата амбиция като форум е тези рози да ги извадим от забвението и да ги популяризираме сред хората. Те изразиха готовност ако има предоставим растения, те да бъдат засадени в техните 3 градини и да се рекламират като Български декоративни рози пред туристи и посетители.
Локацията на градините може да се види на сайта на УБГ
http://www.ubg-bg.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
С Рени сме говорили доста по този въпрос, каква е следващата стъпка, след откриване и размножаване на розите и сме стигали до заключението, че най-добрия начин за популяризиране са обществени и ботаническите градини на първо време.
Тъй като на мен много ми се иска, популяризирането на Бг розите да е кауза на форум "Хоби кафе", а не само на няколко човека ви призовавам, давайте идеи как да го направим от тук на там. Много глави мислят по-добре от една или две. За всички ни е ясно, че УБГ няма да извадят пари да купят растения, затова идеята е да отделим средства и да им дарим примерно по три рози от вид.
Ако имате други предложения давайте да ги обсъждаме, но най добре това да става в темата за Българските рози.
Когато решим как точно да го направим, за ще говоря с тях да им кажа какво сме решили.
Нека тук да дискутираме въпроса с даренията към УБГ и по нататъшното възраждане на БГ розите.
Сега са два сорта, надявам се до есента на 2018 г. както вече писах, да станат 4 или 5 или повече.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Мария Николова написа:Благодаря за допълнителните разяснения! :dovolen: Разбира се, че Рени не може да е извън заверата! Следя от първия пост тази тема и зная дейното й участие, а и сме обсъждали на ЛС с нея някои "технически" въпроси около издирването. :mrgreen:
Ами само до тук вече има повече от 10 души, готови да дарят растения за трите градини. И ако думата е само за български сортове рози, вече са осигурени по 3 броя от Теодора и от Гита. Но за да стане ясно това, аз например променям поръчката си така -
за мен 4 бр. Теодора
и 4 бр. Гита.
Обаче "растения" е по-широко от "български сортове рози". :hmmm:

Та даренията на растения за трите УБГ, за които всички отбелязваме, че желаем да участваме, включват ли и други цветя, храсти и дървета, извън българските рози?
Сега да се върнем на акцията, говорил съм Университетските ботанически градини, (за кратко УБГ) в София и Балчик покрай издирването на бг. розите. В разговора ни стана въпрос за това, че нашата амбиция като форум е тези рози да ги извадим от забвението и да ги популяризираме сред хората. Те изразиха готовност ако има предоставим растения, те да бъдат засадени в техните 3 градини и да се рекламират като Български декоративни рози пред туристи и посетители.
Mария, уверявам те, че навсякъде става въпрос единствено и само за Българските рози на професор Стайков и професор Ангелиев.
Използвал съм думата растения, за да не повтарям думата рози по 3-4 пъти в изречението. Не съм говорил с тях за други сортове рози или каквито и да било растения извън българските рози. Фокуса са само и единствено те, УБГ в случая ще са мястото което розите ще могат да бъдат видяни.
Да се върнем отново на акцията.
Идеята е, че масово хората свързват представата за рози и растения с Ботаническите градини и там на първо време можем да ги направим достъпни за хората, да видят, че има Български сортове декоративни рози.
Всичко е въпрос на това, ние като форум, как искаме да го направим. Можем до розите да поискаме да стои табела, която да указва, че това са български рози и те са дарение от Хоби кафе. Като начало по 3 рози от двата сорта Гита и Теодора за 3-те УБГ ще са достатъчно, това прави 18 рози общо?!
Ако нещата се развият ЗА В БЪДЕЩЕ, можем да мислим и за паметни плочи на двамата селекционери, както спомена Миша, дали по родните им къщи, дали там където са работили, ще видим.
Друга стъпка, когато тези бг. рози се дарят на УБГ и се развият да се пуснат статии в разни медии и да стане обществено достояние.
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

gospodinov написа: Да се върнем отново на акцията.
Идеята е, че масово хората свързват представата за рози и растения с Ботаническите градини и там на първо време можем да ги направим достъпни за хората, да видят, че има Български сортове декоративни рози.
Всичко е въпрос на това, ние като форум, как искаме да го направим. Можем до розите да поискаме да стои табела, която да указва, че това са български рози и те са дарение от Хоби кафе. Като начало по 3 рози от двата сорта Гита и Теодора за 3-те УБГ ще са достатъчно, това прави 18 рози общо?!
Ако нещата се развият ЗА В БЪДЕЩЕ, можем да мислим и за паметни плочи на двамата селекционери, както спомена Миша, дали по родните им къщи, дали там където са работили, ще видим.
Друга стъпка, когато тези бг. рози се дарят на УБГ и се развият да се пуснат статии в разни медии и да стане обществено достояние.
Може би добре да бъдат там, където са работили, за да знаят тези, които сега и в бъдеще ще са там.
Що се отнася до медиите, имаме представител, който съм сигурна, че няма да откаже включване.

ПП сега прочетох и в другата тема за поръчките.
Поне на мен ми е ясно, че розите трябва да бъдат заплатени. Както тези, които искаме за нас, така и тези, които ще дарим. От направената промяна в поръчката на Мария разбирам, че тя поема заплащането на розите за едната УБГ. Поправете ме ако греша. Така с промяна на поръчките с такава цел мисля, че може да объркаме общия брой рози, които ще искаме за нас и за дарението. Отделно са необходими средства за евентуалното изработване на табелки и паметни плочи. Според мен е добре, да се пресметнат общо всички разходи, включително и за роите, които ще се направят и да съберем необходимите средства.
Последно промяна от mama_li на Сеп 20, '17, 12:59, променено общо 1 път.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Миша »

Задължително трябва да има статии в медиите (не че се четат много де, и с право), обаче скоро имаше статия как еквадорската роза измества българските, и коментарите отдолу направо ме втрещиха, някои твърдяха , че няма българска роза, единствената ни роза била маслодайната, обаче и тя не била наша :eeeh: .Трябва просвещение на всякакво ниво! И защо да не тръгне оттук? Давайте идеи!
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”