Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 339 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Di_Va »

Даа и да я напълним с красиви снимки :stiskam: !
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

gospodinov, това което правиш не е просто изтупване от прахта на българските сортове рози, а истинско въскресение. Искрено ти се възхищавам на упоритостта. Вече знам кой ще спечели номинация за розохолик на следващия рожден ден на форума :tzvetentze:
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Renimoss :sbow: :sbow:
Няма изтупване на прахта, истински ренесанс трябва да настане. българските сортове трябва да си заемат достойно място в нашите градини.
Не може Греъм Томас да ги забележи и запише в своята книга, а ние да не ги съхраним за поколенията.

Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Рози - наши, български!

Мнение от apis »

Господинов,поздравления за темата.
Интересуваме се от резници от рози и сигурно е интересно какво проф. д-р Васил Стайков пише в книгата си ,,Декоративни рози,,.
При повечето сортове от групата на чайно хибридните вкореняването на резниците е невъзможно.Те не образуват корени.
Лесно и много успешно се вкореняват от флорибунда и полиантово хибридни.
Може би това важи само за зрели резници(есента,октомври,когато спре вегетацията),
т.к. за вкореняване на зелени резници(нови леторасли,пролетта след първия цъфтеж) пише,
че може да се вкореняват сортове градински рози от всички групи.

Пише също,че розите могат да се размножават и чрез отводи.
Една или повече клонки от основното растение се отклоняват встрани,заравят се в почвата,а върхът им се оставя свободен над почвата.
Заровената част образува корени.След това се отделя от майчиното растение.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Така е apis, книгата е много интересна, полезна и всеобхватна, личи си че професор Стайков е бил голям капацитет по розите.

Изпуснал съм снимки, на две от бг.розите в старата книга.

Изображение

Изображение

Качих снимките в ХМФ към профила на двете рози, а също така добавих описание към профила на професора, което Blush беше така любезна да преведе на английски.
https://www.helpmefind.com/gardening/l. ... 178&tab=32" onclick="window.open(this.href);return false;
Благодаря Blush :tzvetentze:
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Рози - наши, български!

Мнение от bpetrova »

Привет на всички,

чета с какво сте се захванали и се вдъхновявам...в този ред на мисли се сещам, че преди няколко дни ми споменаха за възрастен мъж в едно село у наше новозагорско, по-точно с. Коньово, който има розариум. И тъй като ми е съвсем наблизо, ще се отбия и може да го поразпитам. Човекът се занимава основно с рози за рязан цвят, но кой знае откъде ще изскочи заекът. И се сещам за Бай Стоян, който се занимава с производство на рози от 63-та...ако някой има път натам или има желание, може да му се обади и да го попита. Може пък той да е работил по опитните полета.
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1446
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от kannamy »

На Албената малко описание може ли .В едно забутано кътче имам подобна на колор уж нещо като катерач ама не съвсем ,цветчето е колкото 5 лв.монета стари пари, еднократен цъфтеж.Заварените рози не съм ги пипала т.е. изкоренила или нещо такова -но идея си нямам кои са
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

kannamy написа:На Албената малко описание може ли .В едно забутано кътче имам подобна на колор уж нещо като катерач ама не съвсем ,цветчето е колкото 5 лв.монета стари пари, еднократен цъфтеж.Заварените рози не съм ги пипала т.е. изкоренила или нещо такова -но идея си нямам кои са
Изображение
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.32587" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Fuchsia
Кафе с мляко
Мнения: 224
Регистриран на: Окт 17, '14, 14:39

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Fuchsia »

Желанието ми да се присъединя към евентуалното разпознаване на български сортове рози, като показвам две от моите рози/ ЧХ/. Засаждани са при откриването на едно предприятие/МОК "Медет"/ още през 1965 година.
Изображение
Изображение
http://zizi69ti.snimka.bg/?profile,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Julieta7777
Кана кафе
Мнения: 538
Регистриран на: Май 27, '14, 10:42
Местоположение: София - Княжево

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Julieta7777 »

Сега разглеждам темата!
Поклон Господинов!
Моят дядо беше градинар голям (и шивач, и лозар, и хлебар). Поддържаше прекрасна розова обществена градина в селото си. Тя и сега е там, но не знам какви са розите вече.... А и дядо отдавна го няма :(
Първата книжка я имам, ще я разгледам подробно!
И искам да помагам, къде с английски, къде с ровене..... Започвам и съм сигурна, че всички в този форум са съпричастни!
:nod: :nod: :nod:
:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”