Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Tanet »

Ето Елегия от розебука

http://www.rosebook.ru/roses/gallery/elegia/" onclick="window.open(this.href);return false;

Не знам моята роза дали е старинна, жената, която е към 60г я има от майка си, клоните и са тънки, храста е доста обемен, даже при нея беше станал към 2м сигурно така я е рязала. Струва ми се обаче, че също ще е еднократна или с много слаб втори цъфтеж.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5253
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Daniela Pargu »

Така обяснено- направо си е старинна!
Аз разбирам, че тези които търсим са от по-ново време? :?:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Tanet »

Проф.Стайков няма ли роднини? Със сигурност той си е засадил в двора от собствените си рози и ако те ги пазят :hmmm:
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Tanet написа:Проф.Стайков няма ли роднини? Със сигурност той си е засадил в двора от собствените си рози и ако те ги пазят :hmmm:
За съжаление професора е починал, жена му и дъщеря му също. Жив е синът му, но живее в Америка, съпругът на дъщеря му е жив и живее в Павел баня.
Тъжното е, че професора умира 12 август а дъщеря му на12 септември същата година. :scry:

Може да се отиде до Павел Баня да се говори с човека(зетя на професора), със сигурност може и да знае нещо. Аз ако се освободя мога да прескоча до там или ако има във форума от Павел Баня, мога да има кажа как се казва човека.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Tanet »

Sasha и съпругът и поддържат хотел в Павел Баня и би могла да съдейства ако има време.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Daniela Pargu написа:Така обяснено- направо си е старинна!
Аз разбирам, че тези които търсим са от по-ново време? :?:
Да, розите са създадени в интервала 1974-1980 год.
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

Моля, бройте ме, ако се стигне до събиране на средства или друга помощ!
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от ToBo »

ToBo написа:Какви бяха характеристиките на Мариста? До нас в един двор има червена роза с бяла обратна страна на венчелистчетата. Храстова, висока става - към 1,50-1,80. Много цъфти. Цветът е с форма на чаен хибрид с висока пъпка. Питах един път собствениците как се казва и дали ще ми дадат резник есента. Казаха, че не знаят и ще дадат, и така остана... Утре ще снимам. И ако се окаже нещо подобно, ще прося по-настоятелно ;)
Стана утре :oops: Това подозирам за Мариста. Собствениците не се мяркат никакви. Снимка през ограда на прецъфтяване и след градушка. Храстът е към 1,50 в момента.

Изображение

Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

ToBo написа: Снимка през ограда на прецъфтяване и след градушка. Храстът е към 1,50 в момента.

Изображение

Изображение
Пускам пак описанието
"Пъпката е едра, яйцевидна. Цветът е едър (10-11см), кичест(65-80 венчелистчета).
При първи цъфтеж цветовете са по 2-3 на дръжка, с лек чаен аромат, виненочервени, а покритата част от венчелистчетата е сивобяла.
Цветните дръжки са дълги 60-70 см.
Сортът е подходящ за отглеждане на отрязан цвят. Храстът е изправен, силно облистен, с тъмно зелени, лъскави листа, висок 100-120 см.
Награден е със златен медал на Ерфурт през 1981 год."


Цветът е едър (10-11см), кичест(65-80 венчелистчета)- Тово да сподели така ли изглежда на живо.

При първи цъфтеж цветовете са по 2-3 на дръжка- ДА, на снимката има такива цветове

Виненочервени, а покритата част от венчелистчетата е сивобяла- На снимката цвета се вижда повече ярко червен, но нищо чудно фотото да лъже. Отвън венчелистчетата са сивобели, макар, че в описанието пише - покритата част......

Дълги цветоносни дръжки -ДА

Сортът е подходящ за отглеждане на отрязан цвят
- категорично ДА

Храстът е изправен, силно облистен, с тъмно зелени, лъскави листа, висок 100-120 см.
- тази роза изглежда доста занемарена, храстът е изправен но по другите критерии малко се разминава - по висок е, което може да се дължи, че не е огряван добре от слънце и не добре облистен, но това може да е вследствие на лошото стопанисване.

И в сравнение с единствената снимка на Мариста..

ИзображениеИзображение

Тово, задължително искай резници за да видим при нормално обгрижване какво ще покаже розата.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от ToBo »

Цветът е реален и прилича на снимката на Мариста. От дни дебна хем да не е ярко слънце, хем да не е мокра, хем да видя хората. Първите две се изпълниха. Собствениците са възрастни, може да не могат вече. Тази година определено е занемарен целия двор, за разлика от предишните. Според мен не е рязана изобщо.
Цветът е едър и кичест, пъпката е едра, но сега няма пъпки. Храстът е напълно открит за слънце. Къщата е от север, аз снимам от юг. Може би вечер, като легне слънцето, да получава сянка от къщата, която е от другата страна на улицата. Целодневното слънце може би избелва цвета в известна степен.
Ще дебна стопаните да ги помоля за розичка и да разпитам за произход.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”