Рози - наши, български!

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Мария проблема, които поставяш за съдбата на розите в УБГ е много резонен.
Днес се чух с УБГ , но жената беше възпрепятствана да говори и се разбрахме да се чуем по-късно.
Ще изговоря с нея всички тези неща, в предишните разговори беше споменала, че лично директора бил запленен от идеята за Бг. розите.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Daniela Pargu »

Не е ли малко по 3 розички от вид?
Или да питаме какъв кът ще отделят и тогава да се определи броя, за да изглежда представително? :hmmm:
То вярно ,че са няколко тройките,ама по 5 ми звучи по -плътно! :nod:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31644
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 2197 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

Дани, ако една УБГ не може сама 8-) да си вкорени и развъди рози, по-добре веднага да затвори кепенците. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Daniela Pargu »

Да, права си!Ама като знам ентусиазма на институциите :snif: ....
Унищожават се толкова хубави инициативи, че на едни рози ли няма да им видят сметката :ufff:
Пък като са повечко и добре офрмен кът - по-имат шанс да се ентусиазират :stiskam:
да ги съхранят и развъдят!
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

С gospodinov си говорихме наистина надълго и нашироко как би било удачно да се подхване кампанията по популяризирането на българските рози. И в синтезиран вид стигнахме до следноте стъпки:
1) да се дарят розите от български селекционери с кратка придружаваща информация (табели?) на такива институции, където те да бъдат обществено достъпни - за такива се сетихме логично за ботаническите градини. Gospodinov контактува с университетските градини и те проявиха голям интерес. Затова се насочихме на първо време към тях. Според мен трябва да добавим и БАН, защото все пак те безвъзмездно ни снабдиха с резници. Градинте сами ще си преценят как точно ще организират къта с българските рози. Аз си представям да им подарим напр. по 3 (или 5, както решим) растения от сорт, така че да имат възможност да ги засадят на триъгълник от сорт (не в редичка), защото така се възприемат най-добре. Това прави 3 унивеститетски + 1 БАН = 4 градини х 3 растения от сорт = 12 растения от сорт. Сега докато пиша се сещам за парка Врана в София, който също е обществено достъпен. Може би някой ще се сети за друго подобно място в други градове? Нямам предвид обществени паркове и градинки. В тях поддръжката наистина е съмнителна. А защо да не прелдожим и на Института по розата в Казанлък да засадят в прилежащата градина (мисля, че съм виждала снимки на много приятно оформено обществено пространство)?
2) като паралелна кампания да подготвим статия/статии за печатни медии (вестници?), където да разкажем за труда на нашите селекционери на рози, какво са създали, какво е изгубено, как сме "възкресили" няколко сорта
3) паметна плоча за проф. Стайков (а Ангелиев?)
Важно е да успеем да се разграничим от комерсиалната страна, тъй като веднага злите езици биха ни обвинили (поне мислено, а и не само) в печалбарство. Нямам предвид сумата, която ще платим за розите сега, това са реалните разходи за размножаването на тези растения. Не съм наясно и дали нашия случай има някакво отношение към патентното право, дали тези рози имат валидни патенти?
Сигурна съм, че с обща помощ ще доразвием и реализираме стратегията за възкресението на българската декоративна роза :D
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от дара »

Мисля,че към градините може да прибавим и тази в Балчик, т. е. в Двореца.Там градината е много хубава и поддържана :daaa:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Тя е част от Университетските ботанически градини.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

дара написа:Мисля,че към градините може да прибавим и тази в Балчик, т. е. в Двореца.Там градината е много хубава и поддържана :daaa:
Университетската ботаническа в Балчик е точно тази в Замъка, много посещавана е, лятото има тълпи от туристи. Тя е най големата от трите УБГ.
http://www.ubg-bg.com/contact-ubg-balchik.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Renimoss, радвам се, че си вече на линия и се включи в дискусията.
Снощи говорих с жената, с която контактувам в УБГ София, те е в болничен, но все пак и нахвърлих общите неща, които обсъждаме тук.
Директора на УБГ преди време е поставил задача да развиват сериозно розариумите, така че нашето предложение идва точно навреме.
Още повече, че в Балчик има сериозен наплив на чужди туристи и засега единствената роза, която са им показвали като българска е роза Дамасцена.
При наличието и на други сортове създадени от бг селекционери това за тях ще е само в плюс.
Ще говоря в понеделник със управителката на УБГ Балчик, която реално е втора в йерархията след директора .
И трита розариума, са много поддържани така, че няма да има проблем с грижите и оцеляването на розите.

Renimoss, съмняваме тези сортове да имат действащ патент, може би в патентното ведомство трябва да се провери.
А пък относно евентуалните излияния на злите езици, да си говорят каквото искат.
Много добре би било да се сдобием със снимки информация за двамата селекционери, защото ако се пускат статии в медиите ще трябва да представим такива.
Проф. Узунова ми е обещала да потърси снимки на проф. Ангелиев и да ми даде някаква информация, така че ще я притеснявам да си изпълни обещанието.
Относно проф. Стайков, нямам идея откъде може да докопаме такива.
Tanet беше говорила със Саша да се свърже със зетя на проф. Стайков, който живее в Павел баня но може и да не е намерила време да го направи.
Аватар
bettym
Виенско кафе
Мнения: 442
Регистриран на: Яну 17, '13, 11:24
Местоположение: Плевен

Re: Рози - наши, български!

Мнение от bettym »

Възхитена съм от инициативата на gospodinov и всички останали, втурнали се в каузата за издирване и съхраняване на българските рози!
Видях в другата тема, че към момента предлагането на вкоренени резници БГ-рози е прекратено, но искам да заявя, че искам да участвам в събирането на средства за даряването на български рози, паметни плочи за учените и разяснителни табели към дарените растения. Изобщо, във всичко, свързано с това чудесно начинание! Успех! Ще следя и тук, и в темата за българските селекционери развитието на тази определено възродителна дейност.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31644
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 2197 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

Радвам се на оживлението в темата и на несъмнения напредък. :mrgreen: :ieeee: Радвам се, че съмненията ми са отхвърлени и подарените рози ще бъдат посрещнати на четирите места не като натрапена отговорност, а с любов. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Дерзайте, приятели, имате пълната ни подкрепа да доведем всичко до хубав завършек! :sbear: :sbear: :sbear:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”