Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8217
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от дара »

Мисля,че към градините може да прибавим и тази в Балчик, т. е. в Двореца.Там градината е много хубава и поддържана :daaa:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Тя е част от Университетските ботанически градини.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

дара написа:Мисля,че към градините може да прибавим и тази в Балчик, т. е. в Двореца.Там градината е много хубава и поддържана :daaa:
Университетската ботаническа в Балчик е точно тази в Замъка, много посещавана е, лятото има тълпи от туристи. Тя е най големата от трите УБГ.
http://www.ubg-bg.com/contact-ubg-balchik.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Renimoss, радвам се, че си вече на линия и се включи в дискусията.
Снощи говорих с жената, с която контактувам в УБГ София, те е в болничен, но все пак и нахвърлих общите неща, които обсъждаме тук.
Директора на УБГ преди време е поставил задача да развиват сериозно розариумите, така че нашето предложение идва точно навреме.
Още повече, че в Балчик има сериозен наплив на чужди туристи и засега единствената роза, която са им показвали като българска е роза Дамасцена.
При наличието и на други сортове създадени от бг селекционери това за тях ще е само в плюс.
Ще говоря в понеделник със управителката на УБГ Балчик, която реално е втора в йерархията след директора .
И трита розариума, са много поддържани така, че няма да има проблем с грижите и оцеляването на розите.

Renimoss, съмняваме тези сортове да имат действащ патент, може би в патентното ведомство трябва да се провери.
А пък относно евентуалните излияния на злите езици, да си говорят каквото искат.
Много добре би било да се сдобием със снимки информация за двамата селекционери, защото ако се пускат статии в медиите ще трябва да представим такива.
Проф. Узунова ми е обещала да потърси снимки на проф. Ангелиев и да ми даде някаква информация, така че ще я притеснявам да си изпълни обещанието.
Относно проф. Стайков, нямам идея откъде може да докопаме такива.
Tanet беше говорила със Саша да се свърже със зетя на проф. Стайков, който живее в Павел баня но може и да не е намерила време да го направи.
Аватар
bettym
Виенско кафе
Мнения: 442
Регистриран на: Яну 17, '13, 11:24
Местоположение: Плевен

Re: Рози - наши, български!

Мнение от bettym »

Възхитена съм от инициативата на gospodinov и всички останали, втурнали се в каузата за издирване и съхраняване на българските рози!
Видях в другата тема, че към момента предлагането на вкоренени резници БГ-рози е прекратено, но искам да заявя, че искам да участвам в събирането на средства за даряването на български рози, паметни плочи за учените и разяснителни табели към дарените растения. Изобщо, във всичко, свързано с това чудесно начинание! Успех! Ще следя и тук, и в темата за българските селекционери развитието на тази определено възродителна дейност.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

Радвам се на оживлението в темата и на несъмнения напредък. :mrgreen: :ieeee: Радвам се, че съмненията ми са отхвърлени и подарените рози ще бъдат посрещнати на четирите места не като натрапена отговорност, а с любов. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Дерзайте, приятели, имате пълната ни подкрепа да доведем всичко до хубав завършек! :sbear: :sbear: :sbear:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Ванкчо
Дълго кафе
Мнения: 107
Регистриран на: Яну 16, '15, 20:44
Местоположение: Пловдив

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Ванкчо »

Възхищавам се на ентосиазма, упоритостта и труда на всички включили се в инициативата! :tzvetentze: :tzvetentze:
Gospodinov, :sbow: :sbow: :sbow:
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Четейки мненията ви, се изпълвам с радост и гордост, че идеята за Българските рози намира все повече привърженици и можем наистина да направим нещо в тази насока.
Да съхраним едно малко късче Българщина и да го завещаем на нашите деца, да докажем на себе си, че не сме се претопили като нация и все още можем да бъдем горди Българи а не само трето качество европейци.

Както вече писах нееднократно, очаквам проф. Узунова да се прибере в България и да ми изпрати резници на Анни и Тримонциум.
Най близките планове за развитие на проекта засега са, да успеем и тях да размножим, както Гита и Теодора и за есента на 2018 г. да има и от тях.
Има и голям шанс да успеем да се сдобием с Елегия, но нека да изчакаме да видим какво ще се получи.

В този ред на мисли, дали има съфорумец, който притежава или работи във фирма за Ситопечат?
Трябва ми за да напечатаме лентички за Гита и Теодора.
Също така ако имаме съфорумец, който му се отдава дизайна, можем да започнем и проект, как да бъдат оформени тези лентички.
Обсъждахме с Миша, че в Алиекспрес се продават изгодно, въпроса е да се спрем на вид и форма.
Единия вариант е този:

Изображение
https://ru.aliexpress.com/item/100Pcs-T ... 9b4b&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;

другия е този, който прилича на лентите, които разсадниците слагат на розите

Изображение
https://ru.aliexpress.com/item/V1NF-200 ... 05f6&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Давайте идеи!
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

gospodinov написа: В този ред на мисли, дали има съфорумец, който притежава или работи във фирма за Ситопечат?
Трябва ми за да напечатаме лентички за Гита и Теодора.
Също така ако имаме съфорумец, който му се отдава дизайна, можем да започнем и проект, как да бъдат оформени тези лентички.
Обсъждахме с Миша, че в Алиекспрес се продават изгодно, въпроса е да се спрем на вид и форма.
Единия вариант е този:

Изображение
https://ru.aliexpress.com/item/100Pcs-T ... 9b4b&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;

другия е този, който прилича на лентите, които разсадниците слагат на розите

Изображение
https://ru.aliexpress.com/item/V1NF-200 ... 05f6&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Давайте идеи!
Дали JuliS няма да може да помогне?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

Има разлика към кого адресираме името на розата.
Ако е към персонала на УБГ, подходящ е вторият етикет.
Ако е към посетителите, ето една идея.

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Защо да се оформят лентите твърде сложно? Те така и така са относително нетрайни, може да паднат при резитба или да се заровят в земята ако са сложени ниско. А и като стане храстът по-голям кой ще се боде да ги чете? Не е ли по-добре да помислим за по-така оформление на големите табели, които ще са пред/до розите, където ще има повече информация. Аз си представям кът с розите, където има малки табелки тип забиващи се пред самите рози, които указват сорта и селекционера + една по-голяма за целия кът, където да има повече информация за селекционерите, розите, спонсорите (поне hobbykafe с лого и т.н.).
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”